reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody komunikacyjne > Co składa się na procedurę likwidacji szkody wyrządzonej w pojeździe przedsiębiorcy?

Co składa się na procedurę likwidacji szkody wyrządzonej w pojeździe przedsiębiorcy?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą używa w tym celu różnych urządzeń. Bardzo często posiada również środki transportu. Środki transportu podlegają zawsze obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej, a także mogą podlegać ubezpieczeniu autocasco.

Jeżeli więc przedsiębiorcy zostanie wyrządzona szkoda, polegająca na zniszczeniu tego środka, poprzez np. zderzenie z innym pojazdem lub nawet zjawisko atmosferyczne (grad) może on domagać się odszkodowania.

Procedura likwidacji szkody, bo tak nazywa się ogół czynności zmierzających do wypłaty odszkodowania, składa się z kilku elementów:
1. ustalenie okoliczności wypadku.
2. określenie przyczyn wypadku.
3. ustalenie czy istnieje odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń.
4. określenie rozmiaru szkody i wysokości odszkodowania.

W wyniku prowadzenia czynności likwidacyjnych pojawi się określenie „szkoda częściowa” lub „szkoda całkowita”. Warto wiedzieć czym one są, aby móc ustosunkować się do tego.

Co to jest szkoda całkowita?

Przez szkodę całkowitą należy rozumieć taki rozmiar szkody, który powoduje, że naprawa pojazdu nie może mieć miejsca lub staje się nieopłacalna, bo koszty naprawy przekroczyły wartość pojazdu.

Będzie to miało miejsce np. przy wypadku z dachowaniem, gdzie cały samochód będzie mocno uszkodzony.

Przeczytaj: Na co uważać wykupując assistance?

Co to jest szkoda częściowa?

Szkoda częściowa natomiast ma miejsce, kiedy uszkodzenia są na tyle małe, że opłacalna jest naprawa pojazdu.

Tak może być np. w przypadku gradobicia, gdy uszkodzony będzie tylko dach pojazdu. 

Polecamy serwis: Samochód w firmie

Oczywiście pojęcia te mają nieco inny kształt przy ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej, a inny przy ubezpieczeniu autocasco. Niemniej jednak szkielet ich pozostaje taki sam.

Podzielenie szkody na rodzaje ma duże znaczenie przy likwidacji szkody, ponieważ wpływa na sposób jej naprawienia. Jeżeli więc mamy do czynienia ze szkodą całkowitą, ubezpieczyciel naprawi szkodę poprzez wypłatę odszkodowania. Będzie miało ono wysokość określoną w trakcie likwidacji szkody. Wpływ na to będzie miało wiele czynników (pogoda, wiek sprawcy, stan techniczny pojazdu). Wypłacona kwota nie musi zostać przeznaczona na konkretny cel. Natomiast w przypadku szkody częściowej, odszkodowanie jest również wypłacane, ale ma ono na celu tylko i wyłącznie naprawienie powstałej w środku transportu usterki, a więc wypłacona kwota musi być przeznaczona na naprawę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama