REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdź czy poniesiesz odpowiedzialność za osobę, której powierzyłeś wykonanie zadania

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Przedsiębiorca odpowiada tylko za szkody wyrządzone w związku z powierzonymi czynnościami.
Przedsiębiorca odpowiada tylko za szkody wyrządzone w związku z powierzonymi czynnościami.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą nie wykonują wszystkich czynności sami. Często jest tak, że czynności te przekazuje do realizacji swoim pracownikom. W przyypadku takich sytuacji warto wiedzieć jak kształtuje się kwestia odpowiedzialności za osoby, którymi się posłużono.

Reżim odpowiedzialności wykreowany przez kodeks cywilny sprowadza się do odpowiedzialności przedsiębiorcy za szkodę, której dopuściła się osoba przez niego wybrana do wykonania określonych czynności. Jest to tzw. wina w wyborze (culpa in eligendo).

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca będzie ponosił odpowiedzialność jeżeli pomylił się w wyborze osoby, której powierzył określone działanie. Zły wybór osoby (tzw. wina w wyborze) może mieć miejsce np. z powodu niezachowania należytej staranności. Jest to jedna przesłanka. Kolejną jest element szkody, którą osoba trzecia poniosła w wyniku działania tej wybranej przez przedsiębiorcę osoby.
Tak więc, aby pociągnąć go do odpowiedzialności musi zaistnieć związek pomiędzy wyborem osoby, jej działaniem, a wyrządzoną szkodą.

Co więcej, ważne jest także to, że szkoda osoby trzeciej musi powstać w związku z działaniem wybranej osoby. Przedsiębiorca odpowiada tylko za szkody wyrządzone w związku z powierzonymi czynnościami.

Przeczytaj także: Odniosłeś szkodę? Sprawdź czy należy ci się odszkodowanie w pełnej wysokości

Przedsiębiorca, który powierzył jednemu ze swoich pracowników naprawienie cudzego samochodu będzie odpowiadał na zasadzie winy w wyborze za usterki, które ów pracownik spowoduje w tym samochodzie przy jego naprawie. Nie poniesie natomiast odpowiedzialności, jeżeli pracownik ukradnie radio z tego samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku winy w wyborze istnieje domniemanie winy. Oznacza to, że przedsiębiorca, aby uwolnić się od odpowiedzialności musi udowodnić, że przy powierzaniu czynności nie pomylił się. Może to uczynić wykazując, że nie ponosi winy w wyborze albo że wykonanie czynności powierzył osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, które w zakresie swej działalności zawodowej trudnią się wykonywaniem takich czynności. Nie będzie więc np. ponosił odpowiedzialności podmiot, który powierzy naprawę światła elektrykowi.

Polecamy serwis: Umowy w firmie

Jeżeli działanie osoby, której powierzono czynność okaże się zawinionym, osoba ta będzie odpowiadać solidarnie razem z powierzającym. Oprócz tego, jeżeli powierzający naprawi szkodę, przysługiwać mu będzie roszczenie regresowe (zwrotne) wobec wykonującego, którego zachowanie posiadało znamiona winy. Wynika to z przepisów KC (Ten, kto naprawił szkodę, za którą jest odpowiedzialny mimo braku winy, ma zwrotne roszczenie do sprawcy, jeżeli szkoda powstała z winy sprawcy.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA