| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody na osobie > Sprawdź czy poniesiesz odpowiedzialność za osobę, której powierzyłeś wykonanie zadania

Sprawdź czy poniesiesz odpowiedzialność za osobę, której powierzyłeś wykonanie zadania

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą nie wykonują wszystkich czynności sami. Często jest tak, że czynności te przekazuje do realizacji swoim pracownikom. W przyypadku takich sytuacji warto wiedzieć jak kształtuje się kwestia odpowiedzialności za osoby, którymi się posłużono.

Reżim odpowiedzialności wykreowany przez kodeks cywilny sprowadza się do odpowiedzialności przedsiębiorcy za szkodę, której dopuściła się osoba przez niego wybrana do wykonania określonych czynności. Jest to tzw. wina w wyborze (culpa in eligendo).

Przedsiębiorca będzie ponosił odpowiedzialność jeżeli pomylił się w wyborze osoby, której powierzył określone działanie. Zły wybór osoby (tzw. wina w wyborze) może mieć miejsce np. z powodu niezachowania należytej staranności. Jest to jedna przesłanka. Kolejną jest element szkody, którą osoba trzecia poniosła w wyniku działania tej wybranej przez przedsiębiorcę osoby.
Tak więc, aby pociągnąć go do odpowiedzialności musi zaistnieć związek pomiędzy wyborem osoby, jej działaniem, a wyrządzoną szkodą.

Co więcej, ważne jest także to, że szkoda osoby trzeciej musi powstać w związku z działaniem wybranej osoby. Przedsiębiorca odpowiada tylko za szkody wyrządzone w związku z powierzonymi czynnościami.

Przeczytaj także: Odniosłeś szkodę? Sprawdź czy należy ci się odszkodowanie w pełnej wysokości

Przedsiębiorca, który powierzył jednemu ze swoich pracowników naprawienie cudzego samochodu będzie odpowiadał na zasadzie winy w wyborze za usterki, które ów pracownik spowoduje w tym samochodzie przy jego naprawie. Nie poniesie natomiast odpowiedzialności, jeżeli pracownik ukradnie radio z tego samochodu.

W przypadku winy w wyborze istnieje domniemanie winy. Oznacza to, że przedsiębiorca, aby uwolnić się od odpowiedzialności musi udowodnić, że przy powierzaniu czynności nie pomylił się. Może to uczynić wykazując, że nie ponosi winy w wyborze albo że wykonanie czynności powierzył osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, które w zakresie swej działalności zawodowej trudnią się wykonywaniem takich czynności. Nie będzie więc np. ponosił odpowiedzialności podmiot, który powierzy naprawę światła elektrykowi.

Polecamy serwis: Umowy w firmie

Jeżeli działanie osoby, której powierzono czynność okaże się zawinionym, osoba ta będzie odpowiadać solidarnie razem z powierzającym. Oprócz tego, jeżeli powierzający naprawi szkodę, przysługiwać mu będzie roszczenie regresowe (zwrotne) wobec wykonującego, którego zachowanie posiadało znamiona winy. Wynika to z przepisów KC (Ten, kto naprawił szkodę, za którą jest odpowiedzialny mimo braku winy, ma zwrotne roszczenie do sprawcy, jeżeli szkoda powstała z winy sprawcy.)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK