REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kształtuje się ubezpieczenie oc lekarzy oraz lekarzy dentystów?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
O tym, że lekarz zawarł umowę ubezpieczenia poświadcza polisa, która jest wystawiona przez zakład ubezpieczeń.
O tym, że lekarz zawarł umowę ubezpieczenia poświadcza polisa, która jest wystawiona przez zakład ubezpieczeń.

REKLAMA

REKLAMA

Lekarz oraz lekarz dentysta są jednymi z zawodów, które podlegają, zgodnie z przepisami, obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Jest to odpowiedzialność za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności związanych z ich zawodem.

REKLAMA

Obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej podlegają lekarze zatrudnieni w zakładzie opieki zdrowotnej, a także wykonujący swój zawód w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej lub grupowej praktyki lekarskiej.

REKLAMA

Obowiązek ubezpieczenia o którym mowa nie narusza przepisów kodeksu pracy. Według niego za szkody powstałe w wyniku czynności powierzonych pracownikowi odpowiada pracodawca. Tak więc przepisy te są kompatybilne. Można jednak wnioskować, że lekarze będą częściej odpowiadać według pierwszego reżimu odpowiedzialności.
Zawarcie umowy ubezpieczenia musi mieć miejsce najpóźniej w dniu poprzedzającym rozpoczęcie wykonywania czynności zawodowych. O tym, że lekarz zawarł umowę ubezpieczenia poświadcza polisa, która jest wystawiona przez zakład ubezpieczeń.
Odpowiedzialność obejmuje wszystkie szkody wyrządzone przy wykonywaniu zawodu z wyjątkiem sytuacji,gdy szkoda:
1. polega na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia,
2. polega na zapłacie kar umownych oraz
3. powstała w wyniku działań wojennych, rozruchów oraz zamieszek, i również aktów terroru.

Przeczytaj także: Czy można żądać naprawienia szkody powstałej w okresie prenatalnym?

Kwoty gwarantowane są ukształtowane rozmaicie, w zależności od specjalizacji. Wynoszą one 100 tysięcy euro w odniesieniu do lekarza np. okulisty, otolaryngologa, urologa, anestezjologa, chirurga, neonatologa, onkologa klinicznego, ortopedy i traumatologa narządu ruchu, urologa oraz ginekologa. Wyższe kwoty odpowiedzialności, bowiem 46 500 euro określone są w stosunku do lekarzy dentystów i lekarzy posiadających specjalizację w zakresie medycyny ratunkowej. Natomiast w przypadku pozostałych specjalizacji, nie określonych w przepisach, kwota odpowiedzialności określona jest na sumę 25 tysięcy euro.

Określone kwoty w euro są przeliczane na złote według kursu NBP ogłoszonego pierwsze dnia roku, w którym umowa została zawarta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Szkody osobowe oc

Zawierając umowę ubezpieczenia warto upewnić się co do sumy ubezpieczenia, gdyż w razie zaistnienia szkody, będzie miało to ogromne znaczenie. Określone kwoty stanowią sumy minimalne i obejmują odpowiedzialność za jedno zdarzenie i wszystkich zdarzeń w okresie ubezpieczenia, nie dłuższym niż dwanaście miesięcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA