| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody na osobie > Jak kształtuje się ubezpieczenie oc lekarzy oraz lekarzy dentystów?

Jak kształtuje się ubezpieczenie oc lekarzy oraz lekarzy dentystów?

Lekarz oraz lekarz dentysta są jednymi z zawodów, które podlegają, zgodnie z przepisami, obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Jest to odpowiedzialność za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności związanych z ich zawodem.

Obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej podlegają lekarze zatrudnieni w zakładzie opieki zdrowotnej, a także wykonujący swój zawód w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej lub grupowej praktyki lekarskiej.

Obowiązek ubezpieczenia o którym mowa nie narusza przepisów kodeksu pracy. Według niego za szkody powstałe w wyniku czynności powierzonych pracownikowi odpowiada pracodawca. Tak więc przepisy te są kompatybilne. Można jednak wnioskować, że lekarze będą częściej odpowiadać według pierwszego reżimu odpowiedzialności.
Zawarcie umowy ubezpieczenia musi mieć miejsce najpóźniej w dniu poprzedzającym rozpoczęcie wykonywania czynności zawodowych. O tym, że lekarz zawarł umowę ubezpieczenia poświadcza polisa, która jest wystawiona przez zakład ubezpieczeń.
Odpowiedzialność obejmuje wszystkie szkody wyrządzone przy wykonywaniu zawodu z wyjątkiem sytuacji,gdy szkoda:
1. polega na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia,
2. polega na zapłacie kar umownych oraz
3. powstała w wyniku działań wojennych, rozruchów oraz zamieszek, i również aktów terroru.

Przeczytaj także: Czy można żądać naprawienia szkody powstałej w okresie prenatalnym?

Kwoty gwarantowane są ukształtowane rozmaicie, w zależności od specjalizacji. Wynoszą one 100 tysięcy euro w odniesieniu do lekarza np. okulisty, otolaryngologa, urologa, anestezjologa, chirurga, neonatologa, onkologa klinicznego, ortopedy i traumatologa narządu ruchu, urologa oraz ginekologa. Wyższe kwoty odpowiedzialności, bowiem 46 500 euro określone są w stosunku do lekarzy dentystów i lekarzy posiadających specjalizację w zakresie medycyny ratunkowej. Natomiast w przypadku pozostałych specjalizacji, nie określonych w przepisach, kwota odpowiedzialności określona jest na sumę 25 tysięcy euro.

Określone kwoty w euro są przeliczane na złote według kursu NBP ogłoszonego pierwsze dnia roku, w którym umowa została zawarta.

Polecamy serwis: Szkody osobowe oc

Zawierając umowę ubezpieczenia warto upewnić się co do sumy ubezpieczenia, gdyż w razie zaistnienia szkody, będzie miało to ogromne znaczenie. Określone kwoty stanowią sumy minimalne i obejmują odpowiedzialność za jedno zdarzenie i wszystkich zdarzeń w okresie ubezpieczenia, nie dłuższym niż dwanaście miesięcy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »