REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wkłady na kapitał zakładowy spółki kapitałowej

Redakcja
Kapitał zakładowy spółki tworzony jest z wkładów wspólników / Fot. Fotolia
Kapitał zakładowy spółki tworzony jest z wkładów wspólników / Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z o.o. i spółka akcyjna muszą być wyposażone w określony kapitał zakładowy. Jest on budowany z wkładów wnoszonych do spółki przez wspólników.

Spółka

Spółki prawa handlowego jako odrębne osoby prawne muszą dysponować własnym majątkiem. Bardzo wyraźnie widoczne jest to w przypadku spółek kapitałowych (spółki z o.o. i spółki akcyjnej), które musza dysponować określony kapitałem początkowych na odpowiednim poziomie (chodzi o minimalne wymogi odnośnie kapitału zakładowego). Zgodnie z art. 154 par. 1 Kodeksu spółek handlowych minimalny kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosić powinien 5 tys. zł. W przypadku spółki akcyjnej jest to już 100 tys. zł (art. 308 par. 1 Kodeksu spółek handlowych).

REKLAMA

Kapitał zakładowy i udziały

REKLAMA

Kapitał zakładowy stanowi podstawowy majątek spółki. Dzieli się on na udziały (w spółce z o.o.) lub akcje, które stanowią odzwierciedlenie udziału wspólników w majątku spółki i stanowią odzwierciedlenie ogółu praw i obowiązków wspólników w odniesieniu do spółki.

Prawem wspólnika związanym i wynikającym z udziału/akcji jest prawo uczestniczenia w zgromadzeniu wspólników/walnym zgromadzeniu, czy też prawo do dywidendy (czyli udziału w zyskach spółki).

Zobacz: Na czym polega cash-pool?

Wkłady do spółki

Podstawowym obowiązkiem udziałowców i akcjonariuszy jest pokrycie swoich udziałów/akcji w postaci wkładów. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością takie pokrycie musi być dokonane jeszcze przed zarejestrowaniem spółki (art. 163 pkt. 2 KSH), natomiast w przypadku spółki akcyjnej całościowe pokrycie kapitału zakładowego może być dokonane już po zarejestrowaniu (patrz m.in. art. 309 KSH).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jak zaskarżyć uchwałę walnego zgromadzenia?

Wkłady wspólników do spółki mogą mieć dwojaką postać. Z jednej strony najprostszą postacią wkładu jest wkład pieniężny, czyli określona suma pieniężna wpłacona do majątku spółki.

Wkład pieniężny może być dokonany zarówno za pomocą tradycyjnego pieniądza, jak i za pomocą pieniądza elektronicznego (przelewem bankowym na konto spółki).

Wkłady niepieniężne

Drugim rodzajem wkładu jest wkład niepieniężny, czyli przedmiot majątkowy o niepieniężnym charakterze. W tym przypadku pole możliwości co do przedmiotu wkładu jest szerokie, zwłaszcza, że przepisy prawa nie określają wyraźnie czym dokładnie miałby być wkład niepieniężny. Z przepisów, które odnoszą się do przedmiotu aportu zaliczyć należy art. 14 Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z tym przepisem przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług (par. 1). Paragraf 3 określa z kolei warunki w jakich za wkład wspólnika można uznać jego wierzytelność wspólnika z tytułu pożyczki dla spółki.

Zobacz: Co może stanowić wkład do spółki?

Przepisy nie określają enumeratywnie jakie prawa majątkowe mogą być przedmiotem wkładu, niemniej jednak doktryna i orzecznictwo określa jakie warunki musi taki wkład spełnić. Przede wszystkim chodzi o prawo zbywalne (może być przedmiotem obrotu), musi przedstawiać wartość ekonomiczną (da się je wycenić) oraz musi mieć możliwość ujęcia w bilansie spółki po stronie aktywów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA