| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Jakie koszty przy zakładaniu spółki z o.o.? – cz. 2

Jakie koszty przy zakładaniu spółki z o.o.? – cz. 2

Założenie spółki z o.o. to koszty wynagrodzenia notariusza. Niezależnie od tego trzeba pamiętać o opłatach podatkowych, a także kosztach rejestracji spółki. Ile kosztuje założenie spółki z.o.o.?

U notariusza

W pierwszej części napisaliśmy jakie będą koszty sporządzenia umowy spółki w formie aktu notarialnego. Jak wiadomo, zgodnie z art. 157 ust. 2 Kodeksu spółek handlowych, w takiej formie należy właśnie sporządzić umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wynagrodzenie notariusza nie jest ściśle określone. Zależy od konkretnej kancelarii. Przepisy prawa określają jedynie maksymalne stawki notarialne (taksa notarialna). Przy minimalnym kapitale zakładowym (od jego wysokości uzależniona jest opłata) w wysokości 5 tys. zł, wynagrodzenie notariusza za akt notarialny wyniesie niecałe 200 zł.

Zobacz: Jakie koszty przy zakładaniu spółki z o.o.? – cz. 1

Podatek

Wynagrodzenie notariusza nie będzie jedynym kosztem, jaki poniesiemy w jego kancelarii. Notariusz też będzie obowiązany do poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (art. 7 prawa o notariacie). Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zawierania umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, podstawą opodatkowania (art. 6 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych) będzie wartość kapitału zakładowego.

W przypadku umowy spółki podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 0,5 proc.

Wysokość podatku oblicza się od wysokości kapitału zakładowego, przy czym podstawa opodatkowania (czyli de facto wysokość kapitału zakładowego) jest obniżana o wysokość wynagrodzenia notariusza, jak również koszty wpisu do rejestru i ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (wynika to z art. 6 ust. 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Zobacz serwis: Podatki od firm

W takiej sytuacji kwota podatku przy minimalnym kapitale zakładowym (5 tys. zł) wyniesie 19 zł. W przypadku jednak spółki z kapitałem wysokości 100 tys. zł, kwota podatku wyniesie 488 zł.

Kwota podatku jest zależna od kapitału zakładowego. Przy kapitale minimalnym podatek wyniesie 19 zł. Przy kapitale w wysokości 100 tys. zł, podatek wyniesie 488 zł.

Rejestracja spółki

Oprócz konieczności opłaty podatku spore koszty będą wiązały się również z zarejestrowaniem spółki oraz wykupieniem ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Zgodnie z art. 52 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych wniosek o zarejestrowanie podmiotu w rejestrze przedsiębiorców w KRS wymaga uiszczenia opłaty stałej w wysokości 500 zł. Zgodnie z art. 10 tej ustawy opłata ta powinna być uiszczona przy wnoszeniu wniosku (może być uiszczona wcześniej, a do wniosku dołączone potwierdzenie wpłaty).

Zobacz: Kto jest wpisywany do rejestru przedsiębiorców?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »