REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie koszty przy zakładaniu spółki z o.o.? – cz. 2

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Ile kosztuje wniosek o wpis do rejestru spółki z o.o.? Fot. Fotolia
Ile kosztuje wniosek o wpis do rejestru spółki z o.o.? Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Założenie spółki z o.o. to koszty wynagrodzenia notariusza. Niezależnie od tego trzeba pamiętać o opłatach podatkowych, a także kosztach rejestracji spółki. Ile kosztuje założenie spółki z.o.o.?

U notariusza

W pierwszej części napisaliśmy jakie będą koszty sporządzenia umowy spółki w formie aktu notarialnego. Jak wiadomo, zgodnie z art. 157 ust. 2 Kodeksu spółek handlowych, w takiej formie należy właśnie sporządzić umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wynagrodzenie notariusza nie jest ściśle określone. Zależy od konkretnej kancelarii. Przepisy prawa określają jedynie maksymalne stawki notarialne (taksa notarialna). Przy minimalnym kapitale zakładowym (od jego wysokości uzależniona jest opłata) w wysokości 5 tys. zł, wynagrodzenie notariusza za akt notarialny wyniesie niecałe 200 zł.

REKLAMA

Zobacz: Jakie koszty przy zakładaniu spółki z o.o.? – cz. 1

Podatek

Wynagrodzenie notariusza nie będzie jedynym kosztem, jaki poniesiemy w jego kancelarii. Notariusz też będzie obowiązany do poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (art. 7 prawa o notariacie). Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zawierania umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, podstawą opodatkowania (art. 6 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych) będzie wartość kapitału zakładowego.

W przypadku umowy spółki podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 0,5 proc.

Wysokość podatku oblicza się od wysokości kapitału zakładowego, przy czym podstawa opodatkowania (czyli de facto wysokość kapitału zakładowego) jest obniżana o wysokość wynagrodzenia notariusza, jak również koszty wpisu do rejestru i ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (wynika to z art. 6 ust. 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Podatki od firm

W takiej sytuacji kwota podatku przy minimalnym kapitale zakładowym (5 tys. zł) wyniesie 19 zł. W przypadku jednak spółki z kapitałem wysokości 100 tys. zł, kwota podatku wyniesie 488 zł.

Kwota podatku jest zależna od kapitału zakładowego. Przy kapitale minimalnym podatek wyniesie 19 zł. Przy kapitale w wysokości 100 tys. zł, podatek wyniesie 488 zł.

Rejestracja spółki

Oprócz konieczności opłaty podatku spore koszty będą wiązały się również z zarejestrowaniem spółki oraz wykupieniem ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Zgodnie z art. 52 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych wniosek o zarejestrowanie podmiotu w rejestrze przedsiębiorców w KRS wymaga uiszczenia opłaty stałej w wysokości 500 zł. Zgodnie z art. 10 tej ustawy opłata ta powinna być uiszczona przy wnoszeniu wniosku (może być uiszczona wcześniej, a do wniosku dołączone potwierdzenie wpłaty).

Zobacz: Kto jest wpisywany do rejestru przedsiębiorców?

REKLAMA

Niezależnie od tego procedura rejestracji spółki wymaga również (o czym stanowi art. 13 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym) ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o wpisie do KRS. Koszt takiego ogłoszenia (wedle odpowiedniego § 8 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości) wynosi także 500 zł.

Wniosek o wpis do rejestru wymaga uiszczenia opłaty w wysokości 500 zł. Konieczne jest również ogłoszenie o wpisie do rejestru w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, od którego opłata wynosi także 500 zł.

Pozostałe opłaty

Wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych, wynagrodzenie notariusza, jak również koszty rejestracji spółki nie są jedynym wydatkami, jakie wiążą się z założenie działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. Należy pamiętać także o innych opłatach pobocznych,  które wiążą się np. z koniecznością zarejestrowania podatnika podatku VAT (170 zł), obowiązkiem poświadczenia podpisów członków zarządu (20 zł od podpisu).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA