| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Zgłoszenie do KRS powołania nowego członka zarządu w spółce w organizacji

Zgłoszenie do KRS powołania nowego członka zarządu w spółce w organizacji

Zgłoszenie powołania nowego członka zarządu w spółce kapitałowej zarejestrowanej w KRS jest czynnością określoną przepisami prawa i przeważnie nie budzi większych problemów. Co jednak, gdy przedmiotowa zmiana tyczy się spółki będącej w organizacji?

Wszelkie zamiany w składzie zarządu spółki kapitałowej po dokonaniu  jej rejestracji w KRS  muszą obowiązkowo być zgłoszone, do rejestru przedsiębiorców w ciągu 7 dni od dnia powołania nowego członka zarządu ( art. 22 uKRS).  Przedmiotowa zmiana zgłaszana jest na formularzu KRS-Z3 (Wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców) wraz za załączonym formularzem KRS-ZK, uchwałami oraz opłatą sądową za wniosek i ogłoszenie w MSiG.

Natomiast inną procedurę, nieokreśloną przepisami ustawy, a wypracowaną w ramach praktyki, stosuję się względem kwestii powołania nowego członka zarządu w spółce kapitałowej w organizacji. Mianowicie wnioskodawca chcąc zgłosić zmianę w zarządzie spółki w organizacji, nie przedkłada w/w formularzy, lecz sporządza pismo przewodnie ze wskazaniem, sygnatury sprawy, imienia i nazwiska nowo powołanego członka zarządu oraz prośbą o dołączenie do akt załączników w postaci nowego formularza KRS-WK, uchwały w sprawie powołania nowego członka zarządu, notarialnie poświadczonego wzoru podpisu nowego członka a także oświadczenia o adresie i miejscu jego zamieszkania.

Zobacz: Powołanie członka zarządu spółki z o.o. na czas nieokreślony

Do zgłoszenia w rejestrze informacji o powołaniu nowego członka zarządu spółki w organizacji, nie maja zastosowania procedury przewidziane dla spółki kapitałowej wpisanej do KRS. Przedmiotowy wniosek nie podlega opłacie sądowej a zawarta w nim informacja nie jest ogłaszana w MSiG.

Polecamy: Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową – poradnik

Kto ma prawo zgłosić zmianę?

Zarówno w/w pismo przewodnie jak i również formularz KRS-WK powinny zostać podpisane przez wszystkich członków zarządu, w tym i nowo powołanego członka. Natomiast samo zgłoszenie zmiany w KRS podlega regułom reprezentacji spółki ustalonym w umowie/statucie, ewentualnie regułom określonym w ustawie (art. 205 § 1 zd. 2 k.s.h.).

Zobacz: Jak zmienić umowę spółki z o.o. w organizacji?

Termin na zgłoszenie zmiany

Zgodnie z art. 22 uKRS, który stwierdza, iż wniosek o wpis do Rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej, można domniemywać, iż wniosek zawierający  informację o zmianie w składzie zarządu spółki w organizacji, pomimo, iż nie rodzi obowiązku wpisu, powinien zostać złożony w terminie siedmiu dni od podjęcia uchwały o powołaniu (bądź odwołaniu) członka zarządu.

Polecamy: Czy można korzystać z kapitału zakładowego?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK