reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Zgłoszenie do KRS powołania nowego członka zarządu w spółce w organizacji

Zgłoszenie do KRS powołania nowego członka zarządu w spółce w organizacji

Zgłoszenie powołania nowego członka zarządu w spółce kapitałowej zarejestrowanej w KRS jest czynnością określoną przepisami prawa i przeważnie nie budzi większych problemów. Co jednak, gdy przedmiotowa zmiana tyczy się spółki będącej w organizacji?

Wszelkie zamiany w składzie zarządu spółki kapitałowej po dokonaniu  jej rejestracji w KRS  muszą obowiązkowo być zgłoszone, do rejestru przedsiębiorców w ciągu 7 dni od dnia powołania nowego członka zarządu ( art. 22 uKRS).  Przedmiotowa zmiana zgłaszana jest na formularzu KRS-Z3 (Wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców) wraz za załączonym formularzem KRS-ZK, uchwałami oraz opłatą sądową za wniosek i ogłoszenie w MSiG.

Natomiast inną procedurę, nieokreśloną przepisami ustawy, a wypracowaną w ramach praktyki, stosuję się względem kwestii powołania nowego członka zarządu w spółce kapitałowej w organizacji. Mianowicie wnioskodawca chcąc zgłosić zmianę w zarządzie spółki w organizacji, nie przedkłada w/w formularzy, lecz sporządza pismo przewodnie ze wskazaniem, sygnatury sprawy, imienia i nazwiska nowo powołanego członka zarządu oraz prośbą o dołączenie do akt załączników w postaci nowego formularza KRS-WK, uchwały w sprawie powołania nowego członka zarządu, notarialnie poświadczonego wzoru podpisu nowego członka a także oświadczenia o adresie i miejscu jego zamieszkania.

Zobacz: Powołanie członka zarządu spółki z o.o. na czas nieokreślony

Do zgłoszenia w rejestrze informacji o powołaniu nowego członka zarządu spółki w organizacji, nie maja zastosowania procedury przewidziane dla spółki kapitałowej wpisanej do KRS. Przedmiotowy wniosek nie podlega opłacie sądowej a zawarta w nim informacja nie jest ogłaszana w MSiG.

Polecamy: Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową – poradnik

Kto ma prawo zgłosić zmianę?

Zarówno w/w pismo przewodnie jak i również formularz KRS-WK powinny zostać podpisane przez wszystkich członków zarządu, w tym i nowo powołanego członka. Natomiast samo zgłoszenie zmiany w KRS podlega regułom reprezentacji spółki ustalonym w umowie/statucie, ewentualnie regułom określonym w ustawie (art. 205 § 1 zd. 2 k.s.h.).

Zobacz: Jak zmienić umowę spółki z o.o. w organizacji?

Termin na zgłoszenie zmiany

Zgodnie z art. 22 uKRS, który stwierdza, iż wniosek o wpis do Rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej, można domniemywać, iż wniosek zawierający  informację o zmianie w składzie zarządu spółki w organizacji, pomimo, iż nie rodzi obowiązku wpisu, powinien zostać złożony w terminie siedmiu dni od podjęcia uchwały o powołaniu (bądź odwołaniu) członka zarządu.

Polecamy: Czy można korzystać z kapitału zakładowego?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama