REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie koszty przy zakładaniu spółki z o.o.?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Ile trzeba wydać na spółkę z o.o.? Fot. Fotolia
Ile trzeba wydać na spółkę z o.o.? Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Założenie spółki z o.o. wymaga wypełnienia wielu formularzy. Nie obejdzie się też bez wizyty u notariusza. Ile może kosztować samo założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy, obok spółki akcyjnej, do kręgu spółek kapitałowych.  Stanowi ona samodzielny byt prawny, jest bowiem osobą prawną. W odróżnieniu też od spółek osobowych (np. spółki jawnej), czy spółki cywilnej gwarantuje ona jej wspólnikom pełne bezpieczeństwo, z racji tego, iż udziałowcy spółki nie odpowiadają własnym majątkiem za jej zobowiązania.

REKLAMA

REKLAMA

Założenie i zarejestrowanie spółki z o.o. wiąże się jednak z koniecznością spełnienia szeregu formalności, jak również z koniecznością poniesienia kosztów. Podstawowy koszt, to obowiązek wniesienia kapitału zakładowego (w zamian za objęcie udziałów). Wkłady składające się na kapitał zakładowy można uznać za wydatek, gdyż stają się własnością spółki. Minimalny kapitał zakładowy, wedle przepisów Kodeksu spółek handlowych, to 5 tys. zł.

Konieczność pokrycia kapitału zakładowego (w formie wkładów pieniężnych lub niepieniężnych) to nie jedyny wydatek. Poniżej przedstawimy szereg innych wydatków, z którymi trzeba będzie się liczyć przy zakładaniu spółki.

Zobacz: Kontrola wspólnika nad większymi transakcjami spółki

Krok po kroku

Treść art. 163 Kodeksu spółek handlowych prezentuje kolejność kroków, jakie należy podjąć, aby powstała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Po pierwsze należy zawrzeć umowę spółki. Po drugie wnieść wkłady na pokrycie całego kapitału zakładowego. Po trzecie należy powołać zarząd. Po czwarte ustanowić (jeżeli jest to wymagane) radę nadzorczą lub komisję rewizyjną. I po piąte – wpisać spółkę do rejestru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Kiedy należy powołać radę nadzorczą?

Zawarcie umowy

Pierwsze koszty pojawią się już przy zawieraniu umowy spółki. Zgodnie z art. 157 ust. 2 Kodeksu spółek handlowych umowa taka musi być sporządzona pod rygorem nieważności w formie aktu notarialnego. Koszt wynagrodzenia notariusza przy sporządzeniu aktu notarialnego takiej umowy będzie uzależniony od wysokości kapitału zakładowego. Od niego bowiem będzie obliczane wynagrodzenie. Koszt ten może być różny w zależności od notariusza, jednak nie może on przekraczać stawki maksymalnej, określone w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości (taksa notarialna). I tak przy minimalnym kapitale zakładowym (5 tys. zł) maksymalna stawka notariusza (obliczana według § 3 rozporządzenia)będzie wynosiła 196,8 zł (podstawa wynagrodzenia 160 plus 23 proc. VAT). Jednakże w sytuacji umowy spółki z kapitałem zakładowym w wysokości 100 tys. zł, sporządzenie aktu notarialnego będzie kosztowało maksymalnie 1439,10 zł (podstawa wynagrodzenia notariusza 1170 oraz 23 proc. VAT)

Koszty ponoszone przy zakładaniu spółki z o.o. Czytaj dalej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA