reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Jakie koszty przy zakładaniu spółki z o.o.?

Jakie koszty przy zakładaniu spółki z o.o.?

Założenie spółki z o.o. wymaga wypełnienia wielu formularzy. Nie obejdzie się też bez wizyty u notariusza. Ile może kosztować samo założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy, obok spółki akcyjnej, do kręgu spółek kapitałowych.  Stanowi ona samodzielny byt prawny, jest bowiem osobą prawną. W odróżnieniu też od spółek osobowych (np. spółki jawnej), czy spółki cywilnej gwarantuje ona jej wspólnikom pełne bezpieczeństwo, z racji tego, iż udziałowcy spółki nie odpowiadają własnym majątkiem za jej zobowiązania.

Założenie i zarejestrowanie spółki z o.o. wiąże się jednak z koniecznością spełnienia szeregu formalności, jak również z koniecznością poniesienia kosztów. Podstawowy koszt, to obowiązek wniesienia kapitału zakładowego (w zamian za objęcie udziałów). Wkłady składające się na kapitał zakładowy można uznać za wydatek, gdyż stają się własnością spółki. Minimalny kapitał zakładowy, wedle przepisów Kodeksu spółek handlowych, to 5 tys. zł.

Konieczność pokrycia kapitału zakładowego (w formie wkładów pieniężnych lub niepieniężnych) to nie jedyny wydatek. Poniżej przedstawimy szereg innych wydatków, z którymi trzeba będzie się liczyć przy zakładaniu spółki.

Zobacz: Kontrola wspólnika nad większymi transakcjami spółki

Krok po kroku

Treść art. 163 Kodeksu spółek handlowych prezentuje kolejność kroków, jakie należy podjąć, aby powstała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Po pierwsze należy zawrzeć umowę spółki. Po drugie wnieść wkłady na pokrycie całego kapitału zakładowego. Po trzecie należy powołać zarząd. Po czwarte ustanowić (jeżeli jest to wymagane) radę nadzorczą lub komisję rewizyjną. I po piąte – wpisać spółkę do rejestru.

Zobacz: Kiedy należy powołać radę nadzorczą?

Zawarcie umowy

Pierwsze koszty pojawią się już przy zawieraniu umowy spółki. Zgodnie z art. 157 ust. 2 Kodeksu spółek handlowych umowa taka musi być sporządzona pod rygorem nieważności w formie aktu notarialnego. Koszt wynagrodzenia notariusza przy sporządzeniu aktu notarialnego takiej umowy będzie uzależniony od wysokości kapitału zakładowego. Od niego bowiem będzie obliczane wynagrodzenie. Koszt ten może być różny w zależności od notariusza, jednak nie może on przekraczać stawki maksymalnej, określone w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości (taksa notarialna). I tak przy minimalnym kapitale zakładowym (5 tys. zł) maksymalna stawka notariusza (obliczana według § 3 rozporządzenia)będzie wynosiła 196,8 zł (podstawa wynagrodzenia 160 plus 23 proc. VAT). Jednakże w sytuacji umowy spółki z kapitałem zakładowym w wysokości 100 tys. zł, sporządzenie aktu notarialnego będzie kosztowało maksymalnie 1439,10 zł (podstawa wynagrodzenia notariusza 1170 oraz 23 proc. VAT)

Koszty ponoszone przy zakładaniu spółki z o.o. Czytaj dalej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama