REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie koszty przy zakładaniu spółki z o.o.?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Ile trzeba wydać na spółkę z o.o.? Fot. Fotolia
Ile trzeba wydać na spółkę z o.o.? Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Założenie spółki z o.o. wymaga wypełnienia wielu formularzy. Nie obejdzie się też bez wizyty u notariusza. Ile może kosztować samo założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy, obok spółki akcyjnej, do kręgu spółek kapitałowych.  Stanowi ona samodzielny byt prawny, jest bowiem osobą prawną. W odróżnieniu też od spółek osobowych (np. spółki jawnej), czy spółki cywilnej gwarantuje ona jej wspólnikom pełne bezpieczeństwo, z racji tego, iż udziałowcy spółki nie odpowiadają własnym majątkiem za jej zobowiązania.

REKLAMA

REKLAMA

Założenie i zarejestrowanie spółki z o.o. wiąże się jednak z koniecznością spełnienia szeregu formalności, jak również z koniecznością poniesienia kosztów. Podstawowy koszt, to obowiązek wniesienia kapitału zakładowego (w zamian za objęcie udziałów). Wkłady składające się na kapitał zakładowy można uznać za wydatek, gdyż stają się własnością spółki. Minimalny kapitał zakładowy, wedle przepisów Kodeksu spółek handlowych, to 5 tys. zł.

Konieczność pokrycia kapitału zakładowego (w formie wkładów pieniężnych lub niepieniężnych) to nie jedyny wydatek. Poniżej przedstawimy szereg innych wydatków, z którymi trzeba będzie się liczyć przy zakładaniu spółki.

Zobacz: Kontrola wspólnika nad większymi transakcjami spółki

Krok po kroku

Treść art. 163 Kodeksu spółek handlowych prezentuje kolejność kroków, jakie należy podjąć, aby powstała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Po pierwsze należy zawrzeć umowę spółki. Po drugie wnieść wkłady na pokrycie całego kapitału zakładowego. Po trzecie należy powołać zarząd. Po czwarte ustanowić (jeżeli jest to wymagane) radę nadzorczą lub komisję rewizyjną. I po piąte – wpisać spółkę do rejestru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Kiedy należy powołać radę nadzorczą?

Zawarcie umowy

Pierwsze koszty pojawią się już przy zawieraniu umowy spółki. Zgodnie z art. 157 ust. 2 Kodeksu spółek handlowych umowa taka musi być sporządzona pod rygorem nieważności w formie aktu notarialnego. Koszt wynagrodzenia notariusza przy sporządzeniu aktu notarialnego takiej umowy będzie uzależniony od wysokości kapitału zakładowego. Od niego bowiem będzie obliczane wynagrodzenie. Koszt ten może być różny w zależności od notariusza, jednak nie może on przekraczać stawki maksymalnej, określone w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości (taksa notarialna). I tak przy minimalnym kapitale zakładowym (5 tys. zł) maksymalna stawka notariusza (obliczana według § 3 rozporządzenia)będzie wynosiła 196,8 zł (podstawa wynagrodzenia 160 plus 23 proc. VAT). Jednakże w sytuacji umowy spółki z kapitałem zakładowym w wysokości 100 tys. zł, sporządzenie aktu notarialnego będzie kosztowało maksymalnie 1439,10 zł (podstawa wynagrodzenia notariusza 1170 oraz 23 proc. VAT)

Koszty ponoszone przy zakładaniu spółki z o.o. Czytaj dalej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA