reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Prawo autorskie w firmie > Prawa autorskie w spółce handlowej

Prawa autorskie w spółce handlowej

Spółka jako pracodawca stanie się właścicielem praw majątkowych do utworu pracownika. Co jednak z prawami do utworu wspólnika lub członka zarządu?

Prawa autorskie w spółce

Spółki handlowe, jako odrębne podmioty dysponują własnym majątkiem. W jego skład mogą wchodzić również prawa autorskie. Z racji istniejącego w polskim ustawodawstwie dualizmu prawa autorskiego (z podziałem na prawa osobiste i majątkowe) mowa tutaj jednak jedynie o prawach autorskich majątkowych, jako tych które mogą być przedmiotem obrotu. Należy bowiem pamiętać, że prawa autorskie osobiste (prawo do „ojcostwa” utworu) są niezbywalne i nieograniczone w czasie.

Prawa autorskie osobiste nigdy nie będą przysługiwały innemu podmiotowi, niż osoba fizyczna, gdyż tylko człowiek może być autorem utworu autorskiego.

Spółka nigdy nie będzie autorem utworu. Autorem jest zawsze konkretna osoba fizyczna.

Zobacz: Utwór audiowizualny a prawo autorskie

Utwór pracownika

Prawa autorskie majątkowe mogą stać się składnikiem majątkowym spółki na kilka sposobów. Przede wszystkim mogą one być wynikiem pracy zatrudnionych w spółce osób. Zgodnie bowiem z art. 12 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych pracodawca, z chwilą przyjęcia utworu wykonanego przez pracownika w ramach wykonywania obowiązków pracowniczych, nabywa prawa majątkowego do niego.

Ustawa jak i umowa o pracę mogą stanowić, iż prawa autorskie do utworu pracowniczego nie będą przysługiwać pracodawcy.

Bardzo istotne jest tutaj odróżnienie sytuacji, w której utwór powstał w wykonaniu obowiązków pracownika. Tylko bowiem w takiej sytuacji pracodawca może nabyć prawa majątkowe.

X w trakcie wykonywania pracy wykonał projekt chroniony prawami autorskimi. W takiej sytuacji pracodawca nabędzie prawa autorskie majątkowe. Jednakże gdyby X projekt wykonał poza godzinami pracy i bez związku z wykonywaną pracą, wtedy prawa autorskie majątkowe będą należały się jemu.

Zobacz: Odpowiedzialność karna przy ochronie praw autorskich

Prawa autorskie jako aport

Niezależnie od tego prawa autorskie majątkowe mogą być również przedmiotem aportu (czyli wkładu niepieniężnego) do spółki. Zgodnie z art. 14 Kodeksu spółek handlowych przedmiotem wkładu do spółki nie mogą być prawa niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług. Nie dotyczy to zatem praw autorskich majątkowych, które mają określoną wartość majątkową (mogą być więc wycenione), są zbywalne (art. 17 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych), dają się uwzględnić w bilansie spółki, a także podlegają egzekucji (jak wiadomo spółka nie może być bowiem twórcą).

Prawa autorskie majątkowe mogą też wejść do majątku spółki na podstawie czynności prawnej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama