REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona nazwy spółki

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Nazwa spółki podlega ochronie i nie może wprowadzać w błąd.
Nazwa spółki podlega ochronie i nie może wprowadzać w błąd.

REKLAMA

REKLAMA

Oznaczenie przedsiębiorcy podlega ochronie. Można zatem podjąć stosowne kroki w stosunku do podmiotu, który używa bliźniaczej nazwy swojego przedsiębiorstwa.

Nazwa przedsiębiorstwa ma często wymierną korzyść dla przedsiębiorcy. Działając przez wiele lat na lokalnym rynku staje się elementem powszechnej świadomości, niejednokrotnie będąc jednym z elementów przewagi nad konkurencją.

REKLAMA

Nierzadko zdarzają się chętni, którzy chcąc korzystać z tego dorobku, rozpoczynają działalność o podobnej lub też takiej samej nazwie. Problem ten może w poważny sposób zaważyć na działalności pokrzywdzonego przedsiębiorcy, o czym świadczą przykłady z sieci. „Prowadzę wysoko ocenianą piekarnię w małym mieście. Kilka miesięcy temu na jednym z osiedli powstała inna piekarnia, której nazwa jest łudząco podobna do mojej. Nie chcę, by ktoś korzystał z mojego dorobku, zwłaszcza że wedle informacji klientów oferuje produkty o wiele gorszej jakości, co pośrednio uderza także we mnie” pisze jeden z użytkowników naszego forum. Jakie w tej sytuacji roszczenia przysługują poszkodowanemu przedsiębiorcy?

Zobacz serwis: Firma

Ochrona firmy

REKLAMA

Ochrona prawa do firmy została ustalona już w samych przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 43(10) tegoż kodeksu przedsiębiorca, którego prawo do firmy zostało zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać usunięcia jego skutków, złożenia oświadczenia lub oświadczeń w odpowiedniej treści i formie, naprawienia na zasadach ogólnych szkody majątkowej lub wydania korzyści uzyskanej przez osobę, która dopuściła się naruszenia

Firma podmiotu gospodarczego, niezależnie od tego, czy chodzi o osobę fizyczną, czy też osobę prawną musi przy tym dostatecznie odróżniać się od innych. Wynika to z art. 43(3) Kodeksu cywilnego. Zgodnie z paragrafem 2 tego przepisu zakazane jest używanie firmy, która może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności, czy źródeł zaopatrzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Spółki

Czyn nieuczciwej konkurencji

Używanie nazw przedsiębiorstwa, które mogą wprowadzać w błąd stanowi przy tym czyn nieuczciwej konkurencji, co wynika z art. 3 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z art. 5 tej ustawy czynem nieuczciwej konkurencji nie będzie tylko używanie tej samej firmy lub łudząco podobnej, lecz także godła, skrótu literowego lub innego charakterystycznego symbolu wcześniej używanego, zgodnie z prawem, do oznaczenia innego przedsiębiorcy.

Czynem nieuczciwej konkurencji może być zatem używanie takiego samego symbolu graficznego przez innego przedsiębiorcę.

REKLAMA

Czynem nieuczciwej konkurencji może być już samo użycie nazwiska, które wcześniej używane było do podobnego oznaczenia innego przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji przedsiębiorca późniejszy powinien podjąć środki mające na celu usunięcie niebezpieczeństwa wprowadzenia w błąd. W takim przypadku sąd na żądanie zainteresowanego może wydać orzeczenie nakazujące późniejszemu przedsiębiorcy m.in. zmianę w oznaczeniu przedsiębiorstw.

Jan Kowalski, prowadzący pod swoim nazwiskiem działalność gospodarczą, może zatem domagać się wystarczającego odróżnienia go od innego Jana Kowalskiego, który również pod swoim nazwiskiem zamierza prowadzić działalność konkurencyjną.

Kiedy działanie innych podmiotów gospodarczych można uznać za nieuczciwą konkurencję, jakie roszczenia przysługują poszkodowanym podmiotom? O tym czytaj w części drugiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA