reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Ochrona nazwy spółki

Ochrona nazwy spółki

Oznaczenie przedsiębiorcy podlega ochronie. Można zatem podjąć stosowne kroki w stosunku do podmiotu, który używa bliźniaczej nazwy swojego przedsiębiorstwa.

Nazwa przedsiębiorstwa ma często wymierną korzyść dla przedsiębiorcy. Działając przez wiele lat na lokalnym rynku staje się elementem powszechnej świadomości, niejednokrotnie będąc jednym z elementów przewagi nad konkurencją.

Nierzadko zdarzają się chętni, którzy chcąc korzystać z tego dorobku, rozpoczynają działalność o podobnej lub też takiej samej nazwie. Problem ten może w poważny sposób zaważyć na działalności pokrzywdzonego przedsiębiorcy, o czym świadczą przykłady z sieci. „Prowadzę wysoko ocenianą piekarnię w małym mieście. Kilka miesięcy temu na jednym z osiedli powstała inna piekarnia, której nazwa jest łudząco podobna do mojej. Nie chcę, by ktoś korzystał z mojego dorobku, zwłaszcza że wedle informacji klientów oferuje produkty o wiele gorszej jakości, co pośrednio uderza także we mnie” pisze jeden z użytkowników naszego forum. Jakie w tej sytuacji roszczenia przysługują poszkodowanemu przedsiębiorcy?

Zobacz serwis: Firma

Ochrona firmy

Ochrona prawa do firmy została ustalona już w samych przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 43(10) tegoż kodeksu przedsiębiorca, którego prawo do firmy zostało zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać usunięcia jego skutków, złożenia oświadczenia lub oświadczeń w odpowiedniej treści i formie, naprawienia na zasadach ogólnych szkody majątkowej lub wydania korzyści uzyskanej przez osobę, która dopuściła się naruszenia

Firma podmiotu gospodarczego, niezależnie od tego, czy chodzi o osobę fizyczną, czy też osobę prawną musi przy tym dostatecznie odróżniać się od innych. Wynika to z art. 43(3) Kodeksu cywilnego. Zgodnie z paragrafem 2 tego przepisu zakazane jest używanie firmy, która może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności, czy źródeł zaopatrzenia.

Zobacz serwis: Spółki

Czyn nieuczciwej konkurencji

Używanie nazw przedsiębiorstwa, które mogą wprowadzać w błąd stanowi przy tym czyn nieuczciwej konkurencji, co wynika z art. 3 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z art. 5 tej ustawy czynem nieuczciwej konkurencji nie będzie tylko używanie tej samej firmy lub łudząco podobnej, lecz także godła, skrótu literowego lub innego charakterystycznego symbolu wcześniej używanego, zgodnie z prawem, do oznaczenia innego przedsiębiorcy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Bohuszewicz

adwokat, od 2015 roku radca prawny. Radca prawny i Koordynator Obsługi Prawnej w jednym z łódzkich szpitali. W ramach prowadzonej kancelarii obsługuje też inne podmioty lecznicze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama