Ochrona nazwy spółki – cz. 2

REKLAMA
REKLAMA
Jak zostało to już wyjaśnione w pierwszej części, firma (nazwa) przedsiębiorcy podlega ochronie. Przepisy na podstawie których poszkodowani przedsiębiorcy mogą podejmować kroki zaradcze zostały określone zarówno w Kodeksie cywilnym, jak i ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
REKLAMA
Używanie bowiem oznaczenia przedsiębiorstwa, które może wprowadzić w błąd konsumentów np. co do tożsamości przedsiębiorcy stanowi czyn nieuczciwej konkurencji.
Czytaj: Ochrona nazwy spółki – cz. 1
Ograniczenia
REKLAMA
Warto pamiętać jednak, że roszczenia jakie mogą przysługiwać zainteresowanemu przedsiębiorcy, którego nazwa jest w sposób mylący używana również przez inny podmiot, podlegają pewnym ograniczeniom. Art. 5 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji dotyczy tylko takich działań, które mogą wprowadzać w błąd co do tożsamości przedsiębiorcy. Domagający się ochrony będzie musiał zatem wykazać okoliczności, które mogą powodować choćby potencjalne wprowadzenie w błąd.
Kwestią dyskusyjną jest także wymóg konkurencyjności podmiotów. Chodzi tutaj o kwestię, czy ochronę przed czynami nieuczciwej konkurencji można uzyskać tylko w przypadku, gdy wprowadzający w błąd przedsiębiorca konkuruje z poszkodowanym na tych samych rynkach i o tę samą klientelę. Z jednej strony w orzecznictwie Sąd Najwyższy kwestię wymogu konkurencyjności postrzega jako ograniczenie zakresu ochrony (por. orzeczenie SN: II CSK 343/08), z drugiej strony zaś Sąd Najwyższy dopuszcza rozszerzoną ochronę również w sytuacji, jeżeli realnej konkurencji podmiotów nie ma (por. orzeczenie SN: V CK 550/03).
Zobacz serwis: Przedsiębiorca w sądzie
Kiedy przysługuje ochrona
Należy pamiętać również o tym, że chociażby w przypadku firmy, ochrona tego prawa powstaje z chwilą wpisania działalności gospodarczej do ewidencji lub też do KRS. Ochrony prawa do firmy, a także wymogu dostateczne jej odróżnienia może domagać bowiem tylko ten podmiot, który użył jej jako pierwszy i do tego zgodnie z prawem.
Należy pamiętać również o tym, że ochrona oznaczenia przysługuje temu przedsiębiorcy, który zaczął używać go pierwszy. W przypadku firmy (nazwy) przedsiębiorcy chodzi o tego, kto pierwszy zarejestrował firmę w ewidencji.
Jakie roszczenia przysługują?
W odniesieniu do przedstawionych powyżej sytuacji zainteresowany podmiot będzie musiał przedstawić, iż oznaczenie innego przedsiębiorcy (jego firma, logo itp.) wprowadza w błąd klientów.
REKLAMA
W przypadku stwierdzenia nieuczciwej konkurencji żądania zainteresowanego ochroną zostały przedstawione w art. 18 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z tym przepisem można żądać zaniechania niedozwolonych działań, usunięcia jego skutków, złożenia przez drugi podmiot jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia o odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie, naprawienia wyrządzonej szkody, wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści oraz zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na cel związany ze wsparciem kultury polskiej.
Przedsiębiorca prowadzący piekarnię pod firmą, którą w mylący sposób używa inny podmiot może domagać się nakazania przez sąd złożenia publicznych oświadczeń (np. w lokalnej prasie), które pozwolą rozróżnić te dwa podmioty.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA