| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych (EZIG)

Europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych (EZIG)

W Unii Europejskiej funkcjonuje instytucja prawna europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych (EZIG). Jest to oparta na prawie europejskim jednostka organizacyjna mająca ułatwić i wspomóc gospodarczą współpracę transgraniczną spółek i innych podmiotów mających siedzibę w państwach członkowskich UE.

Ramy prawne EZIG tworzy Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2137/85 z 25 lipca 1985 r. w sprawie europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych (EUIG) - Dz.U. L 199, 31.7.1985. W Polsce tą instytucję statuuje ustawa z 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej (Dz.U. z 2005 r. Nr 62 poz. 551).

Warto na wstępie zauważyć, że polski prawodawca przetłumaczył angielskie słowo grouping jako: zgrupowanie, jednak spotkać się można również (np. EUR - Lex)  z tłumaczeniem: ugrupowanie.

Rozporządzenie unijne miało na celu zminimalizowanie przeszkód prawnych i fiskalnych, jakie osoby fizyczne, przedsiębiorstwa i inne jednostki organizacyjne napotykają podejmując współpracę trans graniczną na obszarze UE.

Jak funkcjonują w Polsce przedstawicielstwa zagraniczne spółek z o.o?

Rolą EZIG jest ułatwianie lub rozwój działalności gospodarczej jego członków poprzez ustanowienie wspólnych środków, działań oraz kompetencji. Umożliwia to osiągnięcie lepszych wyników niż gdyby działalność była wykonywana indywidualnie.

Celem zgrupowania nie jest osiąganie zysków dla siebie. Jeśli zgrupowanie wypracuje zysk, jest on dzielony między członków oraz w konsekwencji opodatkowany. Podejmowane w ramach zgrupowania działania muszą wykazywać związek z działalnością gospodarczą jego członków, nie mogą jej jednak zastępować EZIG nie może zatrudniać więcej niż 500 osób.

Członkami zgrupowania mogą być spółki oraz inne jednostki organizacyjne prawa publicznego lub prywatnego, które zostały utworzone zgodnie z prawem państwa członkowskiego, posiadające siedzibę w Unii Europejskiej (UE).

W jego skład mogą wchodzić również osoby fizyczne wykonujące działalność przemysłową, handlową, rzemieślniczą, rolniczą, osoby wykonujące wolny zawód lub świadczące inne usługi w UE.

EZIG musi liczyć co najmniej dwóch członków pochodzących z różnych państw członkowskich.

Jakie bariery dla przedsiębiorcy w Unii Europejskiej?

Umowa o utworzeniu EZIG musi zawierać nazwę, siedzibę oraz przedmiot zgrupowania, a także nazwę, numer oraz miejsce wpisu do rejestru, jeśli takie istnieje, każdego członka zgrupowania, oraz czas, na jaki zostało powołane zgrupowanie, w przypadku gdy nie jest on nieokreślony.

Umowa powinna zostać złożona w rejestrze wskazanym przez każde państwo członkowskie. Rejestracja zapewnia EZIG pełną zdolność prawną w całej Wspólnocie.

Jakie są organy spółki europejskiej?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »