REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dywidenda - poradnik

Parco
Biuro Rachunkowe PARCO S.C.
Monika Siwik
Specjalista ds. księgowości
Dywidenda
Dywidenda

REKLAMA

REKLAMA

Dywidenda to część wypracowanego przez spółkę zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym), którą mogą otrzymać posiadacze akcji w dniu jej wypłaty. Ekspert wyjaśnia czym jest dywidenda i kiedy znajduje zastosowanie w życiu przedsiębiorstwa.

Dywidenda

Dywidenda wyliczana jest na podstawie rocznego wyniku finansowego spółki. O tym czy zostanie ona wypłacona, w jakiej wysokości oraz terminie decyduje w przypadku spółki akcyjne walne zgromadzenie a w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zgromadzenie wspólników, gdy sporządzone zostanie sprawozdanie finansowe za dany rok. Aby doszło do wypłaty dywidendy w spółkach kapitałowych konieczne jest:

REKLAMA

  1. zakończenie roku obrotowego,
  2. sporządzenie i zatwierdzenie przez walne zgromadzenie lub zgromadzenie wspólników sprawozdania finansowego, a w jednostkach zobowiązanych do badania sprawozdania również jego zbadanie przez biegłego rewidenta, przy czym opinia  biegłego rewidenta musi być co najmniej „z zastrzeżeniami” lub „bez zastrzeżeń”,
  3. podjęcie decyzji o podziale zysku i wypłacie dywidendy.

Dywidendę można wypłacić tylko w roku, w którym spółka wypracowała zysk. Wszystkie akcje zwykłe uprawniają do jednakowej dywidendy. Do wyższej dywidendy uprawniają akcje uprzywilejowane (których posiadaczami są zazwyczaj założyciele spółki). Kodeks spółek handlowych dopuszcza wypłaty zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy. Zarząd spółki może wypłacić akcjonariuszom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy pod pięcioma warunkami:

  1. spółka posiada wystarczające środki na wypłatę,
  2. zgodę wyrazi rada nadzorcza spółki,
  3. sprawozdanie finansowe za ostatni rok, zbadane przez biegłego rewidenta wykazuje zysk,
  4. spółka wykazuje zysk w bieżącym roku, który ujawniony został w sprawozdaniu finansowym zbadanym przez biegłego rewidenta (a zatem przed wypłatą zaliczki niezbędne staje się sporządzenie odrębnego sprawozdania finansowego za okres bieżący i poddanie go badani rewidenta).

REKLAMA

Zaliczka może stanowić nie więcej niż połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd, oraz pomniejszonego o niepokryte straty i akcje własne.

Dywidenda może być wypłacona zysku netto, z kapitału zapasowego lub niepodzielonych zysków z lat poprzednich. Dywidenda ma zwykle formę pieniężną, ale również może być wypłacana w postaci akcji.

Prawo do dywidendy ma charakter bezwzględny. Oznacza to, że ani postanowienia statutu spółki, ani uchwała walnego zgromadzenia nie może pozbawić akcjonariusza tego prawa na przyszłość. Akcjonariusz powinien jednak mieć świadomość, że walne zgromadzenie może postanowić o innym przeznaczeniu zysku na przykład na podwyższenie kapitału zapasowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Dywidenda – zysk dla wspólników spółki z o.o.

REKLAMA

Zysk przeznaczony do wypłaty akcjonariuszom rozdziela się w stosunku do liczby akcji. Jeśli zysk netto spółki wyniósł za dany rok na przykład 100 000 złotych a liczba wszystkich akcji wynosi 5 000 to dywidenda przypadająca na jedną akcję wynosi 20 złotych. Gdy akcje nie zostały opłacone lub gdy nie wniesiono całości wkładów, zysk nie podlega rozdzieleniu w stosunku do posiadanych akcji, ale w stosunku do dokonanych wpłat na akcje. Całkowita kwota zysku przeznaczona do podziału pomiędzy akcjonariuszy nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy. Kwotę tą należy jeszcze pomniejszyć o niepokryte straty, akcje własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub statutem powinny być przeznaczone z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.

Przy dywidendzie ważny jest dzień ustalenia prawa do dywidendy. Zwyczajne walne zgromadzenie może określić dzień dywidendy na inny niż dzień uchwały o podziale zysku. W takiej sytuacji dzień ten nie może być później niż w terminie dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały o podziale zysku. Jeżeli dana spółka ustaliła prawa do dywidendy, czyli ustaliła listę osób uprawionych do odbioru dywidendy, na dzień pierwszego sierpnia, to jeśli do zakończenia sesji posiadamy akcję tej spółki, to automatycznie możemy się spodziewać wypłaty dywidendy. Ważne tutaj jest aby inwestor posiadał akcje zapisane na koncie Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Rozliczanie transakcji na rynku Giełdy Papierów Wartościowych trwa 3 dni robocze, więc aby zachować prawo do dywidendy, należy posiadać akcje na zakończenie dnia, 3 sesje giełdowe wcześniej.

Dla akcjonariusza ważny jest także dzień wypłaty dywidendy. W przypadku spółek publicznych sprawa jest prosta, gdyż zgodnie z art. 348§1 k.s.h. mają one obowiązek ustalić dzień wypłaty dywidendy. W pozostałych przypadkach, gdy termin wypłaty dywidendy nie został wyraźnie ustalony należy się kierować art. 455 k.c., w myśl którego dłużnik (spółka) jest zobowiązany dokonać wypłaty niezwłocznie po wezwaniu wierzyciela (akcjonariusza).

Wysokość dywidendy wskazuje plany spółki na najbliższe miesiące oraz plany inwestycyjne. Jeśli zarząd spółki zarekomenduje niższą dywidendę, oznacza to, że większa część zysku pozostanie w spółce. Takie działanie wskazywać może na dalsze inwestycje, a co za tym idzie umocnienie wyników spółki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA