reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Dywidenda - poradnik

Dywidenda - poradnik

Dywidenda to część wypracowanego przez spółkę zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym), którą mogą otrzymać posiadacze akcji w dniu jej wypłaty. Ekspert wyjaśnia czym jest dywidenda i kiedy znajduje zastosowanie w życiu przedsiębiorstwa.

Dywidenda

Dywidenda wyliczana jest na podstawie rocznego wyniku finansowego spółki. O tym czy zostanie ona wypłacona, w jakiej wysokości oraz terminie decyduje w przypadku spółki akcyjne walne zgromadzenie a w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zgromadzenie wspólników, gdy sporządzone zostanie sprawozdanie finansowe za dany rok. Aby doszło do wypłaty dywidendy w spółkach kapitałowych konieczne jest:

  1. zakończenie roku obrotowego,
  2. sporządzenie i zatwierdzenie przez walne zgromadzenie lub zgromadzenie wspólników sprawozdania finansowego, a w jednostkach zobowiązanych do badania sprawozdania również jego zbadanie przez biegłego rewidenta, przy czym opinia  biegłego rewidenta musi być co najmniej „z zastrzeżeniami” lub „bez zastrzeżeń”,
  3. podjęcie decyzji o podziale zysku i wypłacie dywidendy.

Dywidendę można wypłacić tylko w roku, w którym spółka wypracowała zysk. Wszystkie akcje zwykłe uprawniają do jednakowej dywidendy. Do wyższej dywidendy uprawniają akcje uprzywilejowane (których posiadaczami są zazwyczaj założyciele spółki). Kodeks spółek handlowych dopuszcza wypłaty zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy. Zarząd spółki może wypłacić akcjonariuszom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy pod pięcioma warunkami:

  1. spółka posiada wystarczające środki na wypłatę,
  2. zgodę wyrazi rada nadzorcza spółki,
  3. sprawozdanie finansowe za ostatni rok, zbadane przez biegłego rewidenta wykazuje zysk,
  4. spółka wykazuje zysk w bieżącym roku, który ujawniony został w sprawozdaniu finansowym zbadanym przez biegłego rewidenta (a zatem przed wypłatą zaliczki niezbędne staje się sporządzenie odrębnego sprawozdania finansowego za okres bieżący i poddanie go badani rewidenta).

Zaliczka może stanowić nie więcej niż połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd, oraz pomniejszonego o niepokryte straty i akcje własne.

Dywidenda może być wypłacona zysku netto, z kapitału zapasowego lub niepodzielonych zysków z lat poprzednich. Dywidenda ma zwykle formę pieniężną, ale również może być wypłacana w postaci akcji.

Prawo do dywidendy ma charakter bezwzględny. Oznacza to, że ani postanowienia statutu spółki, ani uchwała walnego zgromadzenia nie może pozbawić akcjonariusza tego prawa na przyszłość. Akcjonariusz powinien jednak mieć świadomość, że walne zgromadzenie może postanowić o innym przeznaczeniu zysku na przykład na podwyższenie kapitału zapasowego.

Polecamy: Dywidenda – zysk dla wspólników spółki z o.o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama