REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dywidenda - poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Parco
Biuro Rachunkowe PARCO S.C.
Monika Siwik
Specjalista ds. księgowości
Dywidenda
Dywidenda

REKLAMA

REKLAMA

Dywidenda to część wypracowanego przez spółkę zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym), którą mogą otrzymać posiadacze akcji w dniu jej wypłaty. Ekspert wyjaśnia czym jest dywidenda i kiedy znajduje zastosowanie w życiu przedsiębiorstwa.

Dywidenda

Dywidenda wyliczana jest na podstawie rocznego wyniku finansowego spółki. O tym czy zostanie ona wypłacona, w jakiej wysokości oraz terminie decyduje w przypadku spółki akcyjne walne zgromadzenie a w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zgromadzenie wspólników, gdy sporządzone zostanie sprawozdanie finansowe za dany rok. Aby doszło do wypłaty dywidendy w spółkach kapitałowych konieczne jest:

REKLAMA

  1. zakończenie roku obrotowego,
  2. sporządzenie i zatwierdzenie przez walne zgromadzenie lub zgromadzenie wspólników sprawozdania finansowego, a w jednostkach zobowiązanych do badania sprawozdania również jego zbadanie przez biegłego rewidenta, przy czym opinia  biegłego rewidenta musi być co najmniej „z zastrzeżeniami” lub „bez zastrzeżeń”,
  3. podjęcie decyzji o podziale zysku i wypłacie dywidendy.

Dywidendę można wypłacić tylko w roku, w którym spółka wypracowała zysk. Wszystkie akcje zwykłe uprawniają do jednakowej dywidendy. Do wyższej dywidendy uprawniają akcje uprzywilejowane (których posiadaczami są zazwyczaj założyciele spółki). Kodeks spółek handlowych dopuszcza wypłaty zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy. Zarząd spółki może wypłacić akcjonariuszom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy pod pięcioma warunkami:

  1. spółka posiada wystarczające środki na wypłatę,
  2. zgodę wyrazi rada nadzorcza spółki,
  3. sprawozdanie finansowe za ostatni rok, zbadane przez biegłego rewidenta wykazuje zysk,
  4. spółka wykazuje zysk w bieżącym roku, który ujawniony został w sprawozdaniu finansowym zbadanym przez biegłego rewidenta (a zatem przed wypłatą zaliczki niezbędne staje się sporządzenie odrębnego sprawozdania finansowego za okres bieżący i poddanie go badani rewidenta).

REKLAMA

Zaliczka może stanowić nie więcej niż połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd, oraz pomniejszonego o niepokryte straty i akcje własne.

Dywidenda może być wypłacona zysku netto, z kapitału zapasowego lub niepodzielonych zysków z lat poprzednich. Dywidenda ma zwykle formę pieniężną, ale również może być wypłacana w postaci akcji.

Prawo do dywidendy ma charakter bezwzględny. Oznacza to, że ani postanowienia statutu spółki, ani uchwała walnego zgromadzenia nie może pozbawić akcjonariusza tego prawa na przyszłość. Akcjonariusz powinien jednak mieć świadomość, że walne zgromadzenie może postanowić o innym przeznaczeniu zysku na przykład na podwyższenie kapitału zapasowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Dywidenda – zysk dla wspólników spółki z o.o.

REKLAMA

Zysk przeznaczony do wypłaty akcjonariuszom rozdziela się w stosunku do liczby akcji. Jeśli zysk netto spółki wyniósł za dany rok na przykład 100 000 złotych a liczba wszystkich akcji wynosi 5 000 to dywidenda przypadająca na jedną akcję wynosi 20 złotych. Gdy akcje nie zostały opłacone lub gdy nie wniesiono całości wkładów, zysk nie podlega rozdzieleniu w stosunku do posiadanych akcji, ale w stosunku do dokonanych wpłat na akcje. Całkowita kwota zysku przeznaczona do podziału pomiędzy akcjonariuszy nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy. Kwotę tą należy jeszcze pomniejszyć o niepokryte straty, akcje własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub statutem powinny być przeznaczone z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.

Przy dywidendzie ważny jest dzień ustalenia prawa do dywidendy. Zwyczajne walne zgromadzenie może określić dzień dywidendy na inny niż dzień uchwały o podziale zysku. W takiej sytuacji dzień ten nie może być później niż w terminie dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały o podziale zysku. Jeżeli dana spółka ustaliła prawa do dywidendy, czyli ustaliła listę osób uprawionych do odbioru dywidendy, na dzień pierwszego sierpnia, to jeśli do zakończenia sesji posiadamy akcję tej spółki, to automatycznie możemy się spodziewać wypłaty dywidendy. Ważne tutaj jest aby inwestor posiadał akcje zapisane na koncie Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Rozliczanie transakcji na rynku Giełdy Papierów Wartościowych trwa 3 dni robocze, więc aby zachować prawo do dywidendy, należy posiadać akcje na zakończenie dnia, 3 sesje giełdowe wcześniej.

Dla akcjonariusza ważny jest także dzień wypłaty dywidendy. W przypadku spółek publicznych sprawa jest prosta, gdyż zgodnie z art. 348§1 k.s.h. mają one obowiązek ustalić dzień wypłaty dywidendy. W pozostałych przypadkach, gdy termin wypłaty dywidendy nie został wyraźnie ustalony należy się kierować art. 455 k.c., w myśl którego dłużnik (spółka) jest zobowiązany dokonać wypłaty niezwłocznie po wezwaniu wierzyciela (akcjonariusza).

Wysokość dywidendy wskazuje plany spółki na najbliższe miesiące oraz plany inwestycyjne. Jeśli zarząd spółki zarekomenduje niższą dywidendę, oznacza to, że większa część zysku pozostanie w spółce. Takie działanie wskazywać może na dalsze inwestycje, a co za tym idzie umocnienie wyników spółki.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

REKLAMA

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

REKLAMA