REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prokurent w spółkach kapitałowych

Monika Pązik
uprawnienia prokurenta, prokura łączna, działanie w imieniu spółki/ Fot. Fotolia
uprawnienia prokurenta, prokura łączna, działanie w imieniu spółki/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prokurent to pełnomocnik spółki, który dokonuje w jej imieniu czynności związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem. Kto może zostać prokurentem i jakie przysługują mu uprawnienia?

Prokurent jest szczególnego rodzaju pełnomocnikiem przedsiębiorcy, który działa w jego imieniu a dokonywane przez niego czynności prawne wywierają bezpośredni skutek dla reprezentowanego. Prokurent jest przedstawicielem spółki wobec osób trzecich, nie może zatem podejmować żadnych decyzji w jej stosunkach wewnętrznych. Ustanowienie tego rodzaju pełnomocnika wiąże się z koniecznością wpisania go do rejestru przedsiębiorców.

REKLAMA

Ustanowienie prokurenta

Prokurentem może zostać jedynie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, a legitymację czynną do jej udzielenia posiadają jedynie przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 1091 kodeksu cywilnego tego rodzaju pełnomocnictwo udzielane jest przez przedsiębiorcę do dokonywania czynności sądowych jak również pozasądowych. Należy podkreślić, że prokurent składa oświadczenia woli w imieniu spółki, jednakże nie jest on przedstawicielem ustawowym bądź jej organem. Nie jest zatem zobowiązany do podejmowania jakichkolwiek decyzji w stosunkach wewnętrznych przedsiębiorstwa. Samo ustanowienie prokury pod rygorem nieważność dokonywane jest w formie pisemnej, jednak nie musi być udzielana w formie aktu notarialnego.

Zobacz: Odpowiedzialność prokurenta

W spółce z o.o. i w spółce akcyjnej prokurentem mogą być wspólnicy tych spółek, jeżeli nie są równocześnie członkami zarządu lub rady nadzorczej.

Rodzaje prokury w spółkach kapitałowych

Prokura łączna charakteryzuje się tym, że do złożenia oświadczenia woli w imieniu spółki konieczne jest współdziałania przynajmniej dwóch prokurentów. W przepisach kodeksu spółek handlowych dotyczących spółek kapitałowych wskazane jest, że reprezentowanie spółki należy do dwóch członków zarządu bądź członka zarządu wraz z prokurentem. Ten ostatni sposób reprezentacji określany jest mianem reprezentacji łącznej mieszanej. W przypadku spółek kapitałowych prokurent działa również na zasadach zwykłej prokury łącznej (prokurent łącznie z prokurentem). Możliwe jest również udzielenie tzw. prokury oddziałowej, która ograniczona jest do spraw związanych z danym oddziałem przedsiębiorstwa wpisanego do rejestru przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawnienia prokurenta

REKLAMA

Prokurent może dokonywać wszelkich czynności sądowych na rzecz spółki. Oznacza to, że może reprezentować ją przed sądami, organami państwowymi oraz samorządowymi. Zakres działalności prokurenta obejmuje szeroko rozumianą reprezentację. Może on również uzyskać od reprezentowanego przedsiębiorcy tzw. pełnomocnictwo szczególne, które obejmuje np. obciążenie nieruchomości, które w tym przypadku wymaga formy aktu notarialnego. W odniesieniu do czynności pozasądowych prokurent może dokonywać wszelkich czynności materialnoprawnych związanych z działalnością przedsiębiorstwa (np. umowy sprzedaży). Zgodnie z art. 1091 § 2 kodeksu cywilnego nie można ograniczyć prokury ze skutkiem wobec osób trzecich. Zatem wszelkie ograniczenia wobec osób trzecich są bezskuteczne, natomiast są skuteczne w stosunkach wewnętrznych. Taka regulacja chroni osoby trzecie dokonujące czynności prawnych z prokurentem.

Zmowa prokurenta z osobą trzecią stanowi wyjątek od przyznania ochrony osób trzecich. Jest to sytuacja, w której osoba trzecia celowo dokonuje czynności z prokurentem, który przekracza zakres swoich uprawnień działając na szkodę przedsiębiorstwa.

Odwołanie prokurenta

Dokonywane jest w formie dowolnej poprzez jednostronną czynność prawną. Nie istnieją wymogi dotyczące sposobu odwołania, gdyż jest to zależne od sytuacji. Jednakże koniecznością jest powiadomienie prokurenta oraz zgłoszenie tego faktu do sądu rejestrowego.

Zobacz: Zbycie nieruchomości przez prokurenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA