REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prokurent w spółce – jak go ustanowić?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Spółki kapitałowe i osobowe mogą ustanowić prokurenta.
Spółki kapitałowe i osobowe mogą ustanowić prokurenta.

REKLAMA

REKLAMA

Prokurent może być ustanawiany zarówno w spółkach osobowych, jak i kapitałowych. Jak jednak wygląda procedura ustanowienia prokurenta w spółce i po co spółce prokurent?

Dlaczego prokurent?

Powołanie prokurenta w spółce jest często powodowane potrzebą sprawniejszego działania w warunkach obrotu gospodarczego. Ustanowienie prokurenta oznacza bowiem, iż tym samym spółka zyska dodatkowy podmiot, obok wspólników (spółki osobowe) albo zarządu (spółki kapitałowe), który będzie mógł dokonywać czynności.

REKLAMA

Zgodnie z art. 109(1) Kodeksu cywilnego powołanie prokurenta oznacza, że jest on umocowany do podejmowania czynności zarówno sądowych, jak i pozasądowych. Tym samym powołany prokurent będzie mógł przykładowo w imieniu spółki wytoczyć powództwo w związku z roszczeniem, które wiąże się z prowadzeniem przez spółkę przedsiębiorstwa.

Zobacz: Jak wypełnić druk prokury? - WZÓR

Zobacz też: Odpowiedzialność prokurenta

Jak powołać prokurenta

REKLAMA

Prokurat powinna być pod rygorem nieważności udzielona na piśmie. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego (art. 78) do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prokura może być przy tym udzielona kilku osobom łącznie, co oznacza, że w takiej sytuacji dokonywanie czynności w imieniu mocodawcy (spółki) będzie wymagało wszystkich prokurentów.

Zobacz: Czym różni się pełnomocnictwo od prokury?

Zobacz serwis: Spółki

Warto pamiętać o tym, że prokura obejmuje szeroki zakres umocowania (czynności sądowe i pozasądowe), jednakże nie obejmuje ona czynności zbycia przedsiębiorca, oddania go do czasowego korzystania oraz zbywania i obciążania nieruchomości. Do tych czynności wymagana jest pełnomocnictwo szczególne. Co równie istotne taki zakres prokury nie może być ograniczony względem osób trzecich.

X został prokurentem spółki Y. W umocowaniu spółka ograniczyła zakres czynności do których uprawniony jest prokurent X. Zawierając jednak umowę z osobą trzecią X przekroczył granice swojego umocowania. W takiej sytuacji mocodawca (czyli spółka Y) nie może powoływać się na zarzut przekroczenia umocowania wobec osoby trzeciej, a umowa z nią zawarta jest ważna.

Powołanie w spółce osobowej

REKLAMA

Powołanie prokurenta w spółce zostało określone w przepisach Kodeksu spółek handlowych.  Wygląda ono przy tym inaczej w zależności od tego, czy chodzi o spółki osobowe (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa oraz komandytowo-akcyjna), czy też spółki kapitałowe (spółka z o.o. oraz spółka akcyjna).

Należy pamiętać o tym, że prokurenta nie może powołać spółka cywilna, która nie ma podmiotowości prawnej i nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

W przypadku spółek osobowych, zgodnie z art. 41 Kodeksu spółek handlowych ustanowienie prokury wymaga zgody wszystkich wspólników mających prawo prowadzenia spraw spółki. Z kolei w przypadku spółek kapitałowych powołanie prokurenta jest uprawnieniem zarządu, który dokonuje tego w drodze jednomyślnej decyzji wszystkich członków tego organu.

Zobacz: Czym jest prokura samoistna?

Prokurent może być odwołany przez każdego wspólnika mającego prawo prowadzenia spraw spółki oraz przez każdego członka zarządu spółki kapitałowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA