Spółka europejska? Sprawdź jakie są dopuszczalne sposoby jej utworzenia
REKLAMA
REKLAMA
Z racji międzynarodowego charakteru procedura tworzenia spółki jest różnorodna. Może ona powstać na cztery sposoby.
REKLAMA
Pierwszym z nich jest połączenie spółek akcyjnych. Musi ich być co najmniej dwie i każda z nich musi podlegać reżimowi prawnemu innego państwa. Istnieją dwa typy połączania:
Jednym jest fuzja, gdzie podmioty łącząc się ze sobą zawiązują nowy. Np. Spółki „ABC” i „Ada” w wyniku połączenia tworzą spółkę europejską „Europa”.
Drugim typem jest inkorporacja, w której jeden podmiot przejmuje pozostałe. Np. Spółka „Ada” przejmując spółkę „ABC” staje się spółką europejską.
Przeczytaj również Jakie są wymagania w procedurze przekształcenia spółki
REKLAMA
Ustawa doprecyzowuje ten tryb tworzenia spółki. Zakłada ona, że jeżeli utworzona spółka ma mieć siedzibę poza granicami Polski, uchwała, o połączeniu musi zostać podjęta w drodze imiennego i jawnego głosowania. Każdy akcjonariusz posiada wówczas jeden głos. Jeżeli akcjonariusz nie chce przekształcenia i głosuje przeciwko niemu, może żądać wykupu swoich akcji.
Drugim sposobem utworzenia spółki europejskiej jest przekształcenie spółki akcyjnej, która od co najmniej dwóch lat posiada spółkę zależną (spółka nad którą posiada kontrolę) w innym państwie członkowskim.
Trzecią możliwością jest utworzenie przez spółki akcyjne i z o. o. posiadające siedziby w różnych państwach lub posiadające od dwóch lat spółki zależne w innych państwach spółki holdingowej. Istotą tego trybu jest utworzenie międzynarodowej grupy podmiotów gospodarczych, ze spółką europejską „na szczycie”. Spółki tworzące tę strukturę stają się spółkami zależnymi spółki europejskiej, która posiada większość akcji lub udziałów w tych spółkach. Funkcjonują one nadal w obrocie i posiadają osobowość prawną.
Polecamy serwis Odszkodowania
Ostatnim, czwartym sposobem, jest utworzenie pionowej struktury, przez podmioty gospodarcze takie jak spółki kapitałowe, osobowe i inne osoby prawne, z których co najmniej dwa od dwóch lat podlegają reżimom prawnym rożnych państw. W tym przypadku podmioty te tworzą spółkę zależną – spółkę europejską, do której wnoszą wkłady.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.