REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak to jest z reprezentacją w spółkach handlowych?

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
MB Brzozowska
Pamiętać należy, iż prokury można również udzielić przed dokonaniem wpisu do rejestru spółki.
Pamiętać należy, iż prokury można również udzielić przed dokonaniem wpisu do rejestru spółki.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno w spółkach osobowych jak i w spółkach kapitałowych tylko określone osoby czy podmioty są uprawnione do reprezentacji spółki. O jakich podmiotach mowa?

Spółki kapitałowe posiadają osobowość prawną i mogą działać przez swoich przedstawicieli bądź też pełnomocników, a jeżeli jest wpisana do rejestru przedsiębiorców, to dodatkowo przez prokurentów. Natomiast w spółkach osobowych w ich imieniu działają wspólnicy lub tylko niektórzy z nich. Wyjątkiem jest tu spółka partnerska, w której może być powołany zarząd.
Zgodnie z kodeksem cywilnym osoba prawna działa przez swoje organy w sposób przewidziany w ustawie i opartym na nim statucie, przy czym należy zaznaczyć, że organy te tworzą osoby fizyczne.

REKLAMA

Przedstawiciel ustawowy spółki w sądzie będzie odpowiadał jako strona, a pozostali wspólnicy jak świadkowie.

Kto reprezentuje?

Jako przedstawicieli ustawowych w poszczególnych rodzajach spółek możemy wskazać:

 • w spółkach jawnych - wspólnicy nie wyłączeni z prawa reprezentowania,
 • w spółce komandytowej - komplementariusze nie wyłączeni z prawa reprezentowania spółki, 
 • w spółce komandytowo-akcyjnej komplementariusze nie wyłączeni z prawa reprezentowania spółki, 
 • w spółce z o.o. – zarząd, 
 • w spółce akcyjnej – zarząd, 
 • likwidator,
 • syndyk masy upadłości,
 • kurator, 
 • rada nadzorcza – tyko w sporach między spółka, a członkami zarządu.

Porównaj: Czym jest spółka jawna

Spółkę mogą również reprezentować pełnomocnicy, pełnomocnictwo powstaje na podstawie - jednostronnej czynności prawnej, udziela go samodzielnie/łącznie przedstawiciel ustawowy spółki (możemy wymienić pełnomocnictwo ogólne, szczególne i rodzajowe). Jeżeli brak pełnomocnictwa bądź przekroczono jego granice (tzw. falsus procurator) to ważność czynność zależy od potwierdzenia przez osobę w której imieniu czynność została dokonana (można wyznaczyć termin do jej dokonania). W braku potwierdzenia przekraczający obowiązany jest do zwrotu tego co otrzymał oraz do naprawienia szkody (art. 103 kodeksu cywilnego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prokura

REKLAMA

W Kodeksie spółek handlowych występują dwa przypadki kiedy pełnomocnictwa należy udzielić w formie pisemnej pod rygorem nieważności - dla osoby trzeciej do reprezentowania wspólnika bądź akcjonariusza w trakcie zgromadzenia wspólników bądź zgromadzenia akcjonariuszy oraz prokury.

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców.
Na podstawie umowy można zrzec się cofnięcia pełnomocnictwa gdy to wynika z natury stosunku prawnego (dotyczy to pełnomocnictwa udzielonego według art. 95 i nast. kodeksu cywilnego). Nie można zaś zrzec się możliwości cofnięcia prokury według kodeksu spółek handlowych.

Wygaśnięcie pełnomocnictwa następuje w przypadku:

 • odwołania - w każdej formie,
 • śmierci pełnomocnika, bądź jego mocodawcy, 
 • upływu czasu na jaki pełnomocnictwo udzielono, 
 • utraty osobowości prawnej przez mocodawcę, 
 • wygaśnięcie stosunku podstawowego.

Polecamy serwis Umowy

Wygaśnięcie prokury następuje natomiast poprzez:

 • odwołanie,
 • upływ czasu,
 • śmierć prokurenta,
 • wykreślenie przedsiębiorcy z rejestru, a także ogłoszenie upadłości, otwarcie likwidacji oraz przekształcenie przedsiębiorcy,
 • utratę przez prokurenta pełnej zdolności do czynności prawnych.

Pamiętać należy, iż prokury można również udzielić przed dokonaniem wpisu do rejestru spółki.

Zaznaczyć należy, że pełnomocnika z mocodawcą może łączyć oprócz udzielonego pełnomocnictwa tzw. stosunek podstawowy- może być to np. umowa o pracę i z tą umową o pracę wiąże się stosunek pełnomocnictwa. W zależności od stosunku podstawowego kształtuje się odpowiedzialność pełnomocnika za niewykonanie lub nienależyte wykonanie swoich obowiązków. Jeżeli stosunek pracy to pełnomocnik odpowiada na podstawie kodeksu pracy, czyli do wysokości maksymalnie 3 miesięcznego wynagrodzenia (jeżeli wina nieumyślna). Na podstawie umowy zlecenia natomiast do wysokości szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  REKLAMA