| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Umowa o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej

Umowa o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej

Spółki aby utworzyć podatkową grupę kapitałową muszą zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego, a także dokonać jej rejestracji. Jest to specyficzna umowa zawierana minimum na 3 lata podatkowe. Co powinno znaleźć się w takiej umowie, jakie mogą być jej dalsze losy?

Umowa spółek tworzących podatkową grupę kapitałową musi zawierać co najmniej:

  • wykaz spółek tworzących podatkową grupę podatkową oraz wysokość ich kapitału zakładowego,
  • informację o udziałowcach (akcjonariuszach) i wysokości ich udziałów w kapitale zakładowym w spółce dominującej i w spółkach zależnych tworzących podatkową grupę kapitałową, posiadających co najmniej 5% udziałów (akcji),
  • określenie czasu trwania umowy,
  • wskazanie spółki reprezentującej podatkową grup kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z ustawy podatkowej oraz z przepisów ordynacji podatkowej,
  • określenie przyjętego roku podatkowego.

Porównaj: Warunki stworzenia podatkowej grupy kapitałowej

Po zawarciu umowy, spółka skazana w umowie – reprezentująca podatkową grupę kapitałową ma obowiązek zgłosić umowę do właściwego, według jej siedziby, naczelnika urzędu skarbowego. Przy czym zgłoszenie to musi się odbyć co najmniej na 3 miesiące przed rozpoczęciem roku podatkowego przyjętego przez podatkową grupę kapitałową. Następnie, naczelnik rejestruje umowę (lub odmawia jej rejestracji) w formie decyzji.

Po rejestracji umowy przez naczelnika, właściwego według siedziby spółki reprezentującej podatkową grupę kapitałową, umowa nie może zostać rozszerzona na inne spółki.

Umowa, na podstawie, której utworzona została podatkowa grupa kapitałowa, może jednak ulegać zmianom, które to dokonywane powinny być również w formie aktu notarialnego. O każdej zmianie umowy, jaki i zmianie wysokości kapitału zakładowego każdej ze spółek tworzących podatkową grupę kapitałową, spółka reprezentująca podatkową grupę kapitałową, obowiązana jest zgłosić w terminie 30 dni od dnia zaistnienia tych okoliczności do naczelnika urzędu skarbowego. Mimo, iż umowę tę zawiera się na czas oznaczony, w trakcie je trwania mogą wystąpić zmiany zależne os spółek, które naruszają warunki uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika podatku dochodowego. W taki przypadku dzień, w którym nastąpiło naruszenie któregoś z tych warunków, jest jednoznaczny z utratą przez grupę statusu podatnika i oznacza koniec roku podatkowego grupy.

Zapoznaj się z serwisem Korespondencja w biznesie

Ustawodawca przewidział także możliwość przedłużenia funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej. Jednak w tym celu, konieczne jest już zawarcie nowej umowy, która również podlega zgłoszeniu i zarejestrowaniu przez naczelnika urzędu skarbowego.

Informacje o zarejestrowaniu i wykreśleniu podatkowej grupy kapitałowej podlegają ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »