reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Warunki stworzenia podatkowej grupy kapitałowej

Warunki stworzenia podatkowej grupy kapitałowej

Ustawodawca dopuszcza możliwość tworzenia tzw. podatkowych grup kapitałowych. Podatkowe grupy kapitałowe tworzy się dla celów podatkowych, a ich największą zaletą jest możliwość natychmiastowego pokrywania strat jednej spółki z dochodów pozostałych spółek. W praktyce okazuje się, że największym problemem przy tworzeniu podatkowych grup kapitałowych jest niemożliwość sprostania licznym i surowym warunkom, jakie spółki chcące utworzyć podatkową grupę kapitałową muszą spełnić.

Kto może stworzyć kapitałową grupę podatkowa?

Podatkową grupę kapitałową mogą stworzyć co najmniej dwie spółki prawa handlowego mające osobowość prawną, które zostają w związkach kapitałowych. Zatem podatkową grupę kapitałową utworzyć mogą jedynie spółki z o.o. i spółki akcyjne, mające siedzibę na terytorium Polski.

Porównaj: Najpopularniejsze rodzaje spółek w Polsce

Dodatkowo spółki te muszą spełnić łącznie następujące warunki:

  • przeciętny kapitał zakładowy, przypadający na każdą z tych spółek, nie może być niższy niż 1.000.000 zł.
  • jedna ze spółek, zamierzających stworzyć podatkową grupę kapitałową musi być spółką dominującą, co w tym przypadku oznacza, że musi ona posiadać bezpośrednio 95% udział w kapitale zakładowym pozostałych spółek lub w tej części kapitału zakładowego pozostałych spółek, nazywanych spółkami zależnymi, która na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw nie została bezpłatnie lub na zasadach preferencyjnych nabyta przez pracowników, rolników, rybaków, albo która nie stanowi rezerwy mienia Skarbu Państwa;
  • spółki zależne nie mogą posiadać udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących grupę,
  • żadna ze spółek nie może mieć zaległości w wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa (przy czym warunek ten uważa się także za spełniony , gdy spółka po przystąpieniu do podatkowej grupy kapitałowej dokona korekty deklaracji podatkowej i ureguluje tę zaległość wraz z należnymi odsetkami w terminie 14 dni od dnia złożenia korekty deklaracji, albo w terminie 14 dni od doręczenia decyzji organu pierwszej instancji określającej wysokość zobowiązania, ureguluję tę zaległość wraz z należnymi odsetkami)

Jeżeli spółki spełniają te warunki, mogą przystąpić do utworzenia podatkowej grupy kapitałowej. Kapitałową grupę podatkową tworzy się poprzez zawarcie umowy między spółkami w formie aktu notarialnego na okres co najmniej 3 lat podatkowych. W umowie takiej wskazuje się spółkę, która będzie reprezentowała interesy kapitałowej grupy i zgłosi ją do rejestracji do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla jej siedziby.

Polecamy serwis  Windykacja

Dodatkowym warunek jakie musi spełnić podatkowa grupa kapitałowa dotyczy osiąganych przez nią dochodów. Ustawodawca wymaga, aby w każdym roku podatkowym udział dochodów podatkowej grupy kapitałowej w przychodach wynosił co najmniej 3% .

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama