REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Warunki stworzenia podatkowej grupy kapitałowej

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Jakie należy spełnić warunki aby utworzyć podatkową grupę kapitałową.
Jakie należy spełnić warunki aby utworzyć podatkową grupę kapitałową.

REKLAMA

REKLAMA

Ustawodawca dopuszcza możliwość tworzenia tzw. podatkowych grup kapitałowych. Podatkowe grupy kapitałowe tworzy się dla celów podatkowych, a ich największą zaletą jest możliwość natychmiastowego pokrywania strat jednej spółki z dochodów pozostałych spółek. W praktyce okazuje się, że największym problemem przy tworzeniu podatkowych grup kapitałowych jest niemożliwość sprostania licznym i surowym warunkom, jakie spółki chcące utworzyć podatkową grupę kapitałową muszą spełnić.

Kto może stworzyć kapitałową grupę podatkowa?

Podatkową grupę kapitałową mogą stworzyć co najmniej dwie spółki prawa handlowego mające osobowość prawną, które zostają w związkach kapitałowych. Zatem podatkową grupę kapitałową utworzyć mogą jedynie spółki z o.o. i spółki akcyjne, mające siedzibę na terytorium Polski.

REKLAMA

Porównaj: Najpopularniejsze rodzaje spółek w Polsce

Dodatkowo spółki te muszą spełnić łącznie następujące warunki:

  • przeciętny kapitał zakładowy, przypadający na każdą z tych spółek, nie może być niższy niż 1.000.000 zł.
  • jedna ze spółek, zamierzających stworzyć podatkową grupę kapitałową musi być spółką dominującą, co w tym przypadku oznacza, że musi ona posiadać bezpośrednio 95% udział w kapitale zakładowym pozostałych spółek lub w tej części kapitału zakładowego pozostałych spółek, nazywanych spółkami zależnymi, która na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw nie została bezpłatnie lub na zasadach preferencyjnych nabyta przez pracowników, rolników, rybaków, albo która nie stanowi rezerwy mienia Skarbu Państwa;
  • spółki zależne nie mogą posiadać udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących grupę,
  • żadna ze spółek nie może mieć zaległości w wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa (przy czym warunek ten uważa się także za spełniony , gdy spółka po przystąpieniu do podatkowej grupy kapitałowej dokona korekty deklaracji podatkowej i ureguluje tę zaległość wraz z należnymi odsetkami w terminie 14 dni od dnia złożenia korekty deklaracji, albo w terminie 14 dni od doręczenia decyzji organu pierwszej instancji określającej wysokość zobowiązania, ureguluję tę zaległość wraz z należnymi odsetkami)

Jeżeli spółki spełniają te warunki, mogą przystąpić do utworzenia podatkowej grupy kapitałowej. Kapitałową grupę podatkową tworzy się poprzez zawarcie umowy między spółkami w formie aktu notarialnego na okres co najmniej 3 lat podatkowych. W umowie takiej wskazuje się spółkę, która będzie reprezentowała interesy kapitałowej grupy i zgłosi ją do rejestracji do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla jej siedziby.

Polecamy serwis  Windykacja

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowym warunek jakie musi spełnić podatkowa grupa kapitałowa dotyczy osiąganych przez nią dochodów. Ustawodawca wymaga, aby w każdym roku podatkowym udział dochodów podatkowej grupy kapitałowej w przychodach wynosił co najmniej 3% .

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA