REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są organy spółki europejskiej?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
System dualistyczny jest systemem, na podstawie którego następuje podział kompetencji pomiędzy zarząd oraz radę nadzorczą.
System dualistyczny jest systemem, na podstawie którego następuje podział kompetencji pomiędzy zarząd oraz radę nadzorczą.

REKLAMA

REKLAMA

Spółka europejska została przyjęta do polskiego prawa w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. To międzynarodowy podmiot, który jest regulowany przepisami rozporządzeń unijnych oraz ustawy o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej.

Zgodnie z przepisami spółka musi posiadać walne zgromadzenie akcjonariuszy. Co do pozostałych organów, prawo daje założycielom i akcjonariuszom wybór pomiędzy systemem dualistycznym, a monistycznym.

REKLAMA

System dualistyczny jest systemem, na podstawie którego następuje podział kompetencji pomiędzy zarząd oraz radę nadzorczą. Zarząd posiada kompetencje do prowadzenia spraw spółki oraz reprezentowania jej na zewnątrz. Dotyczy to wszelkich spraw, sądowych oraz pozasądowych. Rada nadzorcza natomiast jest organem kontrolującym spółkę we wszystkich sprawach.

REKLAMA

System monistyczny pojawił się wraz z konstrukcją spółki europejskiej i jest nowością w polskim systemie. Jak zostało wcześniej wspomniane, ma to na celu ułatwienie współpracy przedsiębiorcom z różnych państw, bowiem system monistyczny występuje w wielu krajach (np. Wielka Brytania, Francja).

Istotą tego systemu jest powierzenie wszystkich kompetencji, a więc prowadzenie spraw spółki, reprezentowanie jej i kontrola, jednemu organowi – radzie administrującej. Ustawa wprowadza domniemanie kompetencji, co oznacza, że w przypadku, gdy jakieś uprawnienie nie jest zastrzeżone do kompetencji np. walnego zgromadzenia, może go wykonywać tylko rada administrująca.

Polecamy: serwis Spółki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Rada składa się z trzech, zaś w spółkach publicznych pięciu członków. Członkowie są wybierani przez walne zgromadzenie, natomiast pierwszy skład rady może zostać wskazany w statucie. Walne zgromadzenie uchwala również regulamin rady, chyba że w statucie zostało zastrzeżone inaczej. Walne zgromadzenie nie ma uprawnień, aby wydawać radzie administrującej wiążące polecenia dotyczące prowadzenia spraw spółki.

Rada administrująca posiada wyłączne kompetencje w zakresie prowadzenia spraw spółki w sprawach, które są określone w art. 31 ustawy. Wśród nich znaleźć można ustalanie rocznych i wieloletnich planów biznesowych, przyjmowanie sprawozdania z działalności spółki i sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy, w celu przedstawienia ich zwyczajnemu walnemu zgromadzeniu do rozpatrzenia i zatwierdzenia, czy zwoływanie walnego zgromadzenia oraz udzielanie i odwoływanie prokury.
We wszystkich tych kwestiach rada podejmuje uchwały.
W łonie rady mogą zostać powołani dyrektorzy wykonawczy oraz komitety.

Polecamy: serwis Rejestr przedsiębiorców

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA