Jakie są organy spółki europejskiej?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami spółka musi posiadać walne zgromadzenie akcjonariuszy. Co do pozostałych organów, prawo daje założycielom i akcjonariuszom wybór pomiędzy systemem dualistycznym, a monistycznym.
REKLAMA
System dualistyczny jest systemem, na podstawie którego następuje podział kompetencji pomiędzy zarząd oraz radę nadzorczą. Zarząd posiada kompetencje do prowadzenia spraw spółki oraz reprezentowania jej na zewnątrz. Dotyczy to wszelkich spraw, sądowych oraz pozasądowych. Rada nadzorcza natomiast jest organem kontrolującym spółkę we wszystkich sprawach.
REKLAMA
System monistyczny pojawił się wraz z konstrukcją spółki europejskiej i jest nowością w polskim systemie. Jak zostało wcześniej wspomniane, ma to na celu ułatwienie współpracy przedsiębiorcom z różnych państw, bowiem system monistyczny występuje w wielu krajach (np. Wielka Brytania, Francja).
Istotą tego systemu jest powierzenie wszystkich kompetencji, a więc prowadzenie spraw spółki, reprezentowanie jej i kontrola, jednemu organowi – radzie administrującej. Ustawa wprowadza domniemanie kompetencji, co oznacza, że w przypadku, gdy jakieś uprawnienie nie jest zastrzeżone do kompetencji np. walnego zgromadzenia, może go wykonywać tylko rada administrująca.
Polecamy: serwis Spółki
REKLAMA
Rada składa się z trzech, zaś w spółkach publicznych pięciu członków. Członkowie są wybierani przez walne zgromadzenie, natomiast pierwszy skład rady może zostać wskazany w statucie. Walne zgromadzenie uchwala również regulamin rady, chyba że w statucie zostało zastrzeżone inaczej. Walne zgromadzenie nie ma uprawnień, aby wydawać radzie administrującej wiążące polecenia dotyczące prowadzenia spraw spółki.
Rada administrująca posiada wyłączne kompetencje w zakresie prowadzenia spraw spółki w sprawach, które są określone w art. 31 ustawy. Wśród nich znaleźć można ustalanie rocznych i wieloletnich planów biznesowych, przyjmowanie sprawozdania z działalności spółki i sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy, w celu przedstawienia ich zwyczajnemu walnemu zgromadzeniu do rozpatrzenia i zatwierdzenia, czy zwoływanie walnego zgromadzenia oraz udzielanie i odwoływanie prokury.
We wszystkich tych kwestiach rada podejmuje uchwały.
W łonie rady mogą zostać powołani dyrektorzy wykonawczy oraz komitety.
Polecamy: serwis Rejestr przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.