| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Jakie są organy spółki europejskiej?

Jakie są organy spółki europejskiej?

Spółka europejska została przyjęta do polskiego prawa w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. To międzynarodowy podmiot, który jest regulowany przepisami rozporządzeń unijnych oraz ustawy o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej.

Zgodnie z przepisami spółka musi posiadać walne zgromadzenie akcjonariuszy. Co do pozostałych organów, prawo daje założycielom i akcjonariuszom wybór pomiędzy systemem dualistycznym, a monistycznym.

System dualistyczny jest systemem, na podstawie którego następuje podział kompetencji pomiędzy zarząd oraz radę nadzorczą. Zarząd posiada kompetencje do prowadzenia spraw spółki oraz reprezentowania jej na zewnątrz. Dotyczy to wszelkich spraw, sądowych oraz pozasądowych. Rada nadzorcza natomiast jest organem kontrolującym spółkę we wszystkich sprawach.

System monistyczny pojawił się wraz z konstrukcją spółki europejskiej i jest nowością w polskim systemie. Jak zostało wcześniej wspomniane, ma to na celu ułatwienie współpracy przedsiębiorcom z różnych państw, bowiem system monistyczny występuje w wielu krajach (np. Wielka Brytania, Francja).

Istotą tego systemu jest powierzenie wszystkich kompetencji, a więc prowadzenie spraw spółki, reprezentowanie jej i kontrola, jednemu organowi – radzie administrującej. Ustawa wprowadza domniemanie kompetencji, co oznacza, że w przypadku, gdy jakieś uprawnienie nie jest zastrzeżone do kompetencji np. walnego zgromadzenia, może go wykonywać tylko rada administrująca.

Polecamy: serwis Spółki

Rada składa się z trzech, zaś w spółkach publicznych pięciu członków. Członkowie są wybierani przez walne zgromadzenie, natomiast pierwszy skład rady może zostać wskazany w statucie. Walne zgromadzenie uchwala również regulamin rady, chyba że w statucie zostało zastrzeżone inaczej. Walne zgromadzenie nie ma uprawnień, aby wydawać radzie administrującej wiążące polecenia dotyczące prowadzenia spraw spółki.

Rada administrująca posiada wyłączne kompetencje w zakresie prowadzenia spraw spółki w sprawach, które są określone w art. 31 ustawy. Wśród nich znaleźć można ustalanie rocznych i wieloletnich planów biznesowych, przyjmowanie sprawozdania z działalności spółki i sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy, w celu przedstawienia ich zwyczajnemu walnemu zgromadzeniu do rozpatrzenia i zatwierdzenia, czy zwoływanie walnego zgromadzenia oraz udzielanie i odwoływanie prokury.
We wszystkich tych kwestiach rada podejmuje uchwały.
W łonie rady mogą zostać powołani dyrektorzy wykonawczy oraz komitety.

Polecamy: serwis Rejestr przedsiębiorców

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

System dualistyczny jest systemem, na podstawie którego następuje podział kompetencji pomiędzy zarząd oraz radę nadzorczą.
System dualistyczny jest systemem, na podstawie którego następuje podział kompetencji pomiędzy zarząd oraz radę nadzorczą.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »