REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za zobowiązania w spółkach: cywilnej, jawnej, partnerskiej

 Krajowy Rejestr Wierzytelności
Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!
Odpowiedzialność za zobowiązania w spółkach: cywilnej, jawnej, partnerskiej
Odpowiedzialność za zobowiązania w spółkach: cywilnej, jawnej, partnerskiej
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakładając działalność gospodarczą lub przystępując do w/w spółek należy przede wszystkim zapoznać się z tym, kto odpowiada za zobowiązania. Jest to bardzo istotna sprawa dla przyszłych przedsiębiorców, która pomoże w przyszłości uniknąć wielu nieporozumień i problemów.

SPÓŁKA CYWILNA

Działanie spółki cywilnej reguluje kodeks cywilny art. 860 – 875. Jest to najprostsza forma działalności gospodarczej, spółkę prowadzą wspólnicy wnoszący wkład w postaci pieniężnej, własności lub innych praw albo świadczeniu usług. Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, to wspólnicy w drodze zawartej umowy działają na rynku. Nie jest ona podmiotem praw i obowiązków, tak jak to dzieje się w przypadku spółek prawa handlowego.

REKLAMA

Wspólnik spółki cywilnej musi pamiętać o tym, że w przypadku problemów finansowych spółki spowodowanych nieregulowanymi zobowiązaniami odpowiedzialność finansową będą ponosili wszyscy wspólnicy solidarnie (art. 864. KC. Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiedzialni są solidarnie.).

Co oznacza odpowiedzialność solidarna?

Pod tym pojęciem należy rozumieć odpowiedzialność wszystkich wspólników łącznie oraz każdego z osobna. Tak, więc wierzyciel może zażądać spłaty długu od każdego wspólnika oraz od wszystkich łącznie. Wierzyciel ma prawo wybrać sobie jednego ze wspólników i to od niego dochodzić spłaty całej wierzytelności. W momencie, kiedy choćby jeden ze wspólników spłaci całe zobowiązanie reszta jest wolna od długu. Można też podzielić dane zaległości na wszystkich wspólników łącznie i w takiej sytuacji każdy odpowiada w odpowiedniej części.

Jeżeli zadłużenie zostanie spłacone tylko przez jednego wspólnika, może on żądać od pozostałych zwrotu poniesionych kosztów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wierzyciel nie może jednak od razu żądać spłaty zobowiązania z majątków osobistych wspólników. Może to zrobić dopiero w sytuacji, kiedy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.

Wspólnik spółki cywilnej odpowiada za długi całym swoim majątkiem osobistym.

art. 366 KC:
§ 1. Kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników).
§ 2. Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani.

Odpowiedzialność za długi spółki współmałżonka wspólnika spółki cywilnej

Tak jak zostało to przedstawione na wstępie, wierzyciel ma prawo dochodzić spłaty zadłużenia z majątku osobistego wspólnika spółki cywilnej. Aby zatem mogło dojść do zajęcia przez komornika własności osobistej musi być na niego wystawiony tytuł egzekucyjny.

art. 778 Kodeksu postępowania cywilnego:
Do egzekucji ze wspólnego majątku wspólników spółki prawa cywilnego konieczny jest tytuł egzekucyjny wydany przeciwko wszystkim wspólnikom.

Co więc z majątkiem współmałżonka?

REKLAMA

Wierzyciel będzie mógł skierować swoje roszczenia o zapłatę zobowiązania do współmałżonka wspólnika tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy współmałżonek wyraził zgodę na zawarcie umowy, z której wyniknęło zadłużenie. Wtedy tytuł egzekucyjny zostaje rozszerzony na współmałżonka i z jego majątku również można dochodzić spłaty długu.

Art. 41. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
§ 1. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków.
§ 2.
Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt. 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

Dzieje się to jednak w sytuacji, gdy zgoda drugiego małżonka na zawarcie umowy została zawarta w dokumencie prywatnym bądź urzędowym.

Art. 787. Kpc: Nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika

Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

SPÓŁKA JAWNA

Spółka jawna to spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą i nie jest inną spółką handlową. Spółka może nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Posiada tzw. ułomną osobowość prawną. Jest ona spółką prawa handlowego – spółką osobową tak, więc jej powstanie, organizację, funkcjonowanie itp. Reguluje kodeks spółek handlowych.

Za zobowiązania w spółce jawnej odpowiada każdy ze wspólników w sposób osobisty, nieograniczony, solidarny oraz subsydiarny.

Odpowiedzialność osobista wiąże się z odpowiedzialnością całym swoim majątkiem, odpowiedzialność nieograniczona oznacza, że taki wspólnik odpowiada za zadłużenie całym swoim majątkiem teraźniejszym oraz przyszłym.

REKLAMA

Odpowiedzialność solidarna – wspólnik odpowiada za zobowiązania solidarnie z pozostałymi wspólnikami (tak samo jak w spółce cywilnej) a odpowiedzialność subsydiarna oznacza, że wierzyciel może domagać się zaspokojenia z majątki osobistego dłużnika, ale tylko wtedy, gdy majątek spółki nie jest w stanie pokryć zadłużenia.

art. 31 §1 KSH:
Wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna (subsydiarna odpowiedzialność wspólnika).

Obowiązek opłacania składek na FGŚP

Podróże służbowe 2013 / 2014

Jak założyć własną firmę?

Najważniejszą informacją dla osób przystępujących do spółki jawnej jest to, ze będzie ona odpowiadała za zobowiązania powstałe, zanim osoba ta przystąpiła do spółki. Tak, więc, jeżeli pan „X” chce zostać wspólnikiem spółki jawnej a wcześniej nie sprawdził, czy spółka ma jakiekolwiek długi, musi się liczyć z faktem odpowiedzialności za zobowiązania.

art.32 KSH:
Osoba przystępująca do spółki odpowiada za zobowiązania spółki powstałe przed dniem jej przystąpienia.


SPÓŁKA PARTNERSKA

Spółka partnerska jest spółką osobową, utworzoną przez partnerów (wspólników), w celu wykonywania wolnego zawodu. Partnerami w spółce mogą być wyłącznie osoby fizyczne, uprawnione do wykonywania wolnych zawodów: adwokata, radcy prawnego, notariusza, rzecznika patentowego, doradcy podatkowego, księgowego, lekarza, lekarza stomatologa, lekarza weterynarii, pielęgniarki, położnej, tłumacza przysięgłego itp. Spółka nie posiada osobowości prawnej.

Odpowiedzialność za zobowiązania

Celem spółki partnerskiej jest wyłączenie partnera z takich zobowiązań jak:

Zobowiązania spółki powstałe za tzw. „błędy w sztuce”, czyli zobowiązania powstałe w związku z wykonywaniem wolnego zawodu

Zobowiązania będące następstwem działań lub zaniechań osób podległych kierownictwu innych partnerów.

Art. 95. § 1.KSH:
Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce, jak również za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Partnerzy odpowiadają nieograniczony, osobisty, solidarny i subsydiarny za zobowiązania tzw. ogólne – niezwiązane z wykonywaniem wolnego zawodu, czyli np. remonty, zakup mebli, oraz za zobowiązania podatkowe spółki i wspólników wynikające z działalności tej spółki.

Art.89. KSH:
W sprawach nieuregulowanych w niniejszym dziale do spółki partnerskiej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba, że ustawa stanowi inaczej.

Jolanta Cholewa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA