| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy i ubezpieczeni sprawdzą konto w ZUS przez internet

Firmy i ubezpieczeni sprawdzą konto w ZUS przez internet

Osoby ubezpieczone w ZUS z domu przez internet będą mogły sprawdzać stan swojego konta emerytalnego. Przedsiębiorcy skontrolują terminowość i wysokość zapłaconych składek ubezpieczeniowych. Zatrudnieni będą mogli na bieżąco sprawdzać uczciwość swoich pracodawców.


Ubezpieczeni i płatnicy składek będą mieć pełny dostęp do swojego konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przez internet. Przedsiębiorcy będą mogli sprawdzić, czy wszystkie składki za zatrudnionych przez nich pracowników zostały zapłacone terminowo. Także osoby oszczędzające na przyszłą emeryturę, nie wychodząc z domu, będą mogły upewnić się, czy pracodawcy terminowo i w odpowiedniej wysokości zapłacili za nich składki. Sprawdzą także historię swojego ubezpieczenia oraz kwotę już odłożoną na emeryturę.

ZUS rozpoczął prace nad stworzeniem Platformy Usług Elektronicznych dla swoich klientów. Przygotowanie tego projektu wynika z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Projekt ten będzie współfinansowany ze środków unijnych. W sumie na jego przygotowanie jest przeznaczone 100 mln zł. UE sfinansuje 85 proc. wydatków, a 15 proc. będzie pochodzić z budżetu ZUS.

- Projekt ten rewolucjonizuje kontakt klientów z ZUS. Już w 2011 roku każdy płatnik składek będzie miał pełny dostęp do swojego konta, na którym będzie mógł sprawdzić, czy wszystkie składki za pracowników zostały zapłacone terminowo - mówi Piotr Starzyk, wiceprezes zarządu ZUS do spraw informatyki.

Nowe rozwiązania obejmą także wszystkich ubezpieczonych, którzy opłacają lub opłacali składki. Dzięki temu 15 mln ubezpieczonych będzie mogło sprawdzić, czy pracodawcy terminowo odprowadzili za nich składki. Pracodawcy natomiast powinni mieć możliwość otrzymania za pośrednictwem internetu potwierdzenia o niezaleganiu z płatnościami składek. Jest ono niezbędne na przykład przy ubieganiu się o kredyt lub przy starcie w przetargach.

- Korzystając z internetu, wystarczy się zalogować na swoje konto w ZUS, aby sprawdzić, którzy pracodawcy i w jakiej wysokości opłacają składki - wyjaśnia Piotr Starzyk.

ZUS zapowiada, że chce stworzyć taki system dostępu, aby nikt nie mógł się podszyć pod inną osobę.

- Z tego powodu będziemy zachęcać ubezpieczonych i płatników składek do korzystania z bezpiecznego e-podpisu. Osoby, które nie będą go mieć, będą musiały krok po kroku odpowiadać na pytania systemu, aby potwierdzić swoją tożsamość - dodaje Piotr Starzyk.

Eksperci rynku informatycznego zwracają uwagę, że pod względem technologicznym nowe rozwiązanie jest proste do wdrożenia.

- ZUS musi jednak zakończyć weryfikację posiadanej dokumentacji. Do czasu połączenia wszystkich kont i sprawdzenia danych zarówno płatników składek, jak i ubezpieczonych taki system nie będzie wiarygodny - mówi Wiesław Paluszyński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Pilarz-Herzyk

www.mamaprawniczka.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK