| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kredyt na innowacje zastąpi ulgi na nowe technologie?

Kredyt na innowacje zastąpi ulgi na nowe technologie?

Sejm zajmie się poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Celem niniejszego projektu jest wprowadzenie zachęt podatkowych dla przedsiębiorców inwestujących w innowacyjne rozwiązania. Zgodnie z projektem możliwe jest zastąpienie ulgi na nowe technologie kredytem na innowacje.

W art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 26c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidziano instytucję „ulgi na nowe technologie”. Jednakże z powodu niezwykle wąskiego zakresu zastosowania oraz skomplikowanej konstrukcji, instytucja ta nie jest w stanie skłonić przedsiębiorców do inwestowania w badania i rozwój, co mogłoby podnieść poziom innowacyjności polskiej gospodarki.

W związku z powyższym, projektodawcy proponują daleko idące zmiany w przepisach regulujących wspomnianą ulgę na nowe technologie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Autorzy niniejszej ustawy stawiają sobie więc za cel zastąpienie obecnej „ulgi na nowe technologie” instytucją „kredytu na innowacje”. Uzyskanie „kredytu na innowacje” obciążone będzie znacznie mniejszymi rygorami w porównaniu z uzyskaniem ulgi na nowe technologie, a co więcej zwielokrotnieniu ulegnie wysokość kwoty odliczanej od podatku z tytułu nakładów na inwestycje w innowacyjność.

W opinii projektodawców wprowadzenie do polskiego prawa instytucji „kredytu na innowacje” przyczyni się do wzrostu poziomu innowacyjności polskiej gospodarki, a tym samym do długofalowego rozwoju polskich przedsiębiorstw na rynku krajowym jak i międzynarodowym, oraz wyeliminuje z polskiego ustawodawstwa instytucję prawną, która z racji swej wadliwej konstrukcji nie spełnia należycie swojej roli.

Zapisz się na nasz Newsletter!

Instytucja kredytu na innowacje będzie polegała na przyznaniu przedsiębiorcom będącym podatnikami CIT i PIT, których rezultaty inwestycji w badania i prace rozwojowe podniosą poziom innowacyjności ich przedsiębiorstw, możliwości odliczenia od podstawy podatku dwukrotności kwot wydatków poniesionych w związku z nabyciem lub wytworzeniem innowacyjnych wartości majątkowych. Celem autorów projektu jest więc wynagrodzenie rzeczywistego wysiłku ekonomicznego podjętego przez podatnika, który doprowadził do podniesienia poziomu innowacyjności jego przedsiębiorstwa.

Niższe opłaty za ogłaszanie w Monitorze wpisów do KRS

Źródło: Sejm RP

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK