REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto powinien skorygować datę sprzedaży na fakturze VAT

Anna Potocka
Kto powinien skorygować datę sprzedaży na fakturze VAT
Kto powinien skorygować datę sprzedaży na fakturze VAT
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dostaliśmy fakturę ze złą datą sprzedaży. Dostawca chce wystawić fakturę korygującą zmieniającą jedynie złą datę sprzedaży. Czy fakturą korygującą dostawca może skorygować jedynie wartości liczbowe, czy też dopuszczalne jest, by w tej formie zmienić np. datę sprzedaży, zły NIP itp.? Czy obowiązuje zasada - kto pierwszy zauważy błąd (dostawca czy odbiorca), ten wystawia fakturę bądź notę korygującą?

RADA

REKLAMA

Firma powinna zaakceptować proponowaną przez sprzedawcę formę korekty błędnej daty sprzedaży fakturą korygującą. Można nią korygować wszelkie dane wskazane na fakturze pierwotnej.

UZASADNIENIE

Jeśli po wystawieniu faktury VAT dokumentującej sprzedaż nastąpią zdarzenia mające wpływ na treść tej faktury lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera jakiekolwiek błędy, można ją skorygować poprzez wystawienie:

• faktury korygującej przez wystawcę faktury pierwotnej lub

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• noty korygującej przez nabywcę towaru lub usługi.

Polecamy: Ceny transferowe - jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Nie oznacza to jednak, że można je dowolnie (zamiennie) stosować w każdej sytuacji. Ustawodawca przewidział możliwość korekty faktury VAT notą korygującą w zdecydowanie mniejszym zakresie niż fakturą korygującą, co oznacza, że nota może być wystawiona tylko w ściśle określonych sytuacjach (szczegóły w dalszej części opracowania). Decydujący wpływ na sposób dokonania korekty faktury VAT ma rodzaj korygowanych w niej danych. Przedstawiona w pytaniu zasada, polegająca na tym, że korekty faktury dokonuje ten z uczestników transakcji, który pierwszy zauważy błąd, nie znajduje potwierdzenia w regulacjach prawnych.

Przedawnienie roszczeń z faktur VAT

Korekta fakturą korygującą

Z rozporządzenia w sprawie faktur wynika, że faktury korygujące mogą być wystawiane w następujących sytuacjach:

• udzielenia rabatu po wystawieniu faktury pierwotnej,

• zwrotu sprzedawcy towarów lub zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT,

• zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat podlegających opodatkowaniu,

• podwyższenia ceny po wystawieniu faktury pierwotnej,

• stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Sprawdź: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia

REKLAMA

Z powyższego wynika, że fakturą korygującą można skorygować każdą pozycję w fakturze VAT, nawet jeśli nie wiąże się to ze zmianą wartości liczbowych podanych na fakturze. Przepisy nie czynią w tym zakresie żadnego ograniczenia. Dotyczy to również pomyłki w dacie sprzedaży wskazanej w fakturze pierwotnej.

Treść faktury korygującej zależy od tego, w jakiej sytuacji jest ona wystawiana. Jeżeli korekta nie ma wpływu na wysokość kwot wykazanych w fakturze pierwotnej, faktura korygująca powinna zawierać następujące dane:

• nazwę sprzedawcy i nabywcy, ich adresy oraz numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy - z faktury pierwotnej,

• numer kolejny, datę jej wystawienia, oznaczenie „KOREKTA” lub „Faktura korygująca VAT” oraz numer faktury pierwotnej i datę jej wystawienia,

• elementy faktury będące przedmiotem korekty w pierwotnej (omyłkowej) formie oraz wskazanie prawidłowej treści po korekcie,

• nazwę towaru lub usługi, miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług, cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto).

Faktura korygująca - czy można zmusić do poprawienia faktury?

Załóżmy, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu sprzedawca wykazał błędnie na fakturze VAT datę sprzedaży, wskazując dzień 3 lutego zamiast 28 stycznia. Faktura dokumentująca tę sprzedaż została wystawiona z datą 9 lutego 2010 r. Pomyłka będzie korygowana fakturą korygującą wystawioną przez sprzedawcę. W treści faktury korygującej wystawca powinien podać następującą informację:

Przedmiotem korekty jest data sprzedaży towaru:

było - 3.02.2010 r.,

powinno być - 28.01.2010 r.

Korekta notą korygującą

Rozporządzenie w sprawie faktur dopuszcza również możliwość korygowania faktur VAT notami korygującymi wystawianymi przez nabywcę. Jednak zakres takiej korekty jest znacznie ograniczony w porównaniu z fakturami korygującymi VAT. Notą można skorygować wyłącznie pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się ze sprzedawcą lub nabywcą albo oznaczeniem towaru lub usługi (§ 15 rozporządzenia). Z zakresu możliwości korygowania notą korygującą zostały wyłączone pomyłki w pozycjach faktury określonych w § 5 ust. 1 pkt 6-12 ustawy o VAT, czyli te, które dotyczą m.in.: jednostki miary, ilości, wartości, stawki VAT. Można nią korygować w zasadzie nieistotne pomyłki niemające wpływu na wartość sprzedaży czy kwotę należnego VAT. Nota korygująca wystawiona zgodnie z regułami określonymi w powołanym przepisie traktowana jest tak samo jak faktura korygująca i podobnie jak ona powinna zawierać:

• numer kolejny i datę jej wystawienia,

• oznaczenie „NOTA KORYGUJĄCA”,

• nazwę wystawcy noty i wystawcy faktury albo faktury korygującej oraz ich adresy i numery identyfikacji podatkowej,

• numer faktury korygowanej i datę jej wystawienia,

• wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.

Z przytoczonych regulacji wynika, że zasadniczo przepisy dopuszczają również możliwość skorygowania notą korygującą daty sprzedaży. Data sprzedaży to element faktury wymieniony w przepisie § 5 ust. 1 pkt 4, czyli jest poza zakresem wyłączenia korygowania z zastosowaniem noty korygującej. Warto jednak rozważyć zasadność tej korekty notą wystawioną przez nabywcę ze względu na fakt, że zmiana daty sprzedaży w wielu przypadkach może spowodować zmianę momentu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy. Natomiast u nabywcy zmiana daty sprzedaży w zasadzie nie dyskwalifikuje pierwotnej faktury jako dokumentu uprawniającego do odliczenia z niej VAT w dacie jej otrzymania.

Jaki adres na fakturze przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną?

REKLAMA

Towar został sprzedany 20 stycznia. Jednak na fakturze wystawionej 3 lutego wpisano jako datę sprzedaży również 3 lutego. Nabywca towaru wystawił notę korygującą i skorygował nią datę sprzedaży z 3 lutego na 20 stycznia 2010 r. Ponieważ faktura została wystawiona w terminie dłuższym niż siedem dni od skorygowanej daty sprzedaży, moment obowiązku podatkowego u sprzedawcy będzie wyznaczał siódmy dzień od dnia dostawy towaru. W rezultacie korekta ta wpłynie na przesunięcie obowiązku podatkowego u sprzedawcy z lutego na styczeń.

Wprawdzie każda nota korygująca, aby mogła być skuteczna, musi być zaakceptowana przez sprzedawcę, w wyniku czego potwierdza on zasadność jej wystawienia i jednocześnie przyjmuje do wiadomości wprowadzone nią zmiany, wydaje się jednak, że nabywca powinien mieć ograniczone uprawnienia do kształtowania w dowolny sposób momentu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy. Z tego powodu zaproponowany przez sprzedawcę sposób korekty daty sprzedaży w formie faktury korygującej jest zdecydowanie dla wystawcy faktury bezpieczniejszy. Można nią korygować wszelkie błędy w jakiejkolwiek pozycji faktury, niezależnie od tego, czy dotyczą one wartości liczbowych czy innych informacji wskazanych na fakturze pierwotnej.

• § 13-15 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 212, poz. 1337; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 222, poz. 1760

Anna Potocka

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA