REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie faktury za leasing samochodu

faktura za leasing
faktura za leasing
Skoda

REKLAMA

REKLAMA

Z uwagi na znaczące korzyści podatkowe związane z leasingiem, jest to obecnie jedna z najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców form nabycia środków trwałych. Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje leasingu – bardziej popularny leasing operacyjny oraz rzadziej wybierany leasing finansowy. Rodzaj leasingu warunkuje sposób rozliczenia faktury, otrzymanej od leasingodawcy.

Leasing operacyjny

Umowa leasingu operacyjnego zakłada pozostawienie prawa własności do przedmiot leasingu po stronie leasingodawcy, zatem to właśnie leasingodawca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Leasingobiorca natomiast wlicza w koszty wydatki, związane z ratami leasingowymi, opłatami dodatkowymi oraz wydatki związane z bieżącą eksploatacją pojazdu. Leasingobiorca ma także prawo do odpisu podatku VAT.

REKLAMA

Zgodnie z obecnym stanem prawnym, leasingobiorca który nabył samochód osobowy, może obecnie odliczyć 50% podatku VAT od zakupu i od kosztów eksploatacji tego pojazdu. Od 1 lipca 2015 roku, podmiot ten nabędzie prawo do odliczania 50% VAT-u także od wydatków na paliwo. 50% stawka dotyczy jednak tylko samochodów, które będą używane zarówno na cele firmowe jak i prywatne.

W przypadku przeznaczenia samochodu wyłącznie na cele działalności gospodarczej, leasingobiorca odlicza pełen VAT (przy zakupie i eksploatacji auta).

Koszt leasingu operacyjnego jest dla leasingobiorcy kosztem pośrednim działalności gospodarczej, więc faktura za leasing samochodu ewidencjonowana jest w księdze podatkowej pod datą wystawienia (za moment poniesienia kosztu uznaje się dzień wystawienia faktury).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Leasing finansowy

REKLAMA

Założeniem leasingu finansowego (kapitałowego) jest przeniesienie prawa własności przedmiotu leasingu na podmiot korzystający, co wiąże się z powstaniem po jego stronie obowiązków podatkowych, związanych z amortyzacją nabytego środka trwałego.

W związku z powyższym, leasingobiorca ma obowiązek wpisania przedmiotu leasingu do ewidencji środków trwałych oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Odpisy amortyzacyjne (podobnie jak koszty odsetkowe raty leasingowej) stanowią koszty uzyskania przychodów leasingobiorcy.

Określenie wysokości odpisów amortyzacyjnych odbywa się na zasadach ogólnych, wskazanych w ustawie o PIT, tj. w oparciu o wartość początkową środka trwałego. Wartością początkową jest w tym przypadku cena nabycia samochodu (uwzględniającą koszty towarzyszące zawarciu transakcji nabycia) pomniejszona o wartość podatku VAT.

Leasing czy zwykły zakup - czyli jak nabyć samochód osobowy na firmę?

Odpisy amortyzacyjne przedmiotu leasingu finansowego mogą być dokonywane z wykorzystaniem każdej dopuszczalnej dla danego środka trwałego metody amortyzacji. Dodatkowo, w szczególnych przypadkach (gdy przedmiotem leasingu są środki trwałe z grup 3-6 KŚT, natomiast umowa została zawarta na okres co najmniej 60 miesięcy), prawo podatkowe przewiduje dokonywanie odpisów amortyzacyjnych metodą liniową, w oparciu o stawki ustalone proporcjonalnie do okresu trwania umowy.

Co istotne, w przypadku leasingu finansowego, VAT rozliczany jest w całości wraz z pierwszą ratą.

Odliczanie VAT od leasingu samochodu – jak wygląda obecnie?

Źródło: http://wezleasing.pl/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA