reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Opodatkowanie leasingu > Rozliczenie faktury za leasing samochodu

Rozliczenie faktury za leasing samochodu

Z uwagi na znaczące korzyści podatkowe związane z leasingiem, jest to obecnie jedna z najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców form nabycia środków trwałych. Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje leasingu – bardziej popularny leasing operacyjny oraz rzadziej wybierany leasing finansowy. Rodzaj leasingu warunkuje sposób rozliczenia faktury, otrzymanej od leasingodawcy.

Leasing operacyjny

Umowa leasingu operacyjnego zakłada pozostawienie prawa własności do przedmiot leasingu po stronie leasingodawcy, zatem to właśnie leasingodawca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Leasingobiorca natomiast wlicza w koszty wydatki, związane z ratami leasingowymi, opłatami dodatkowymi oraz wydatki związane z bieżącą eksploatacją pojazdu. Leasingobiorca ma także prawo do odpisu podatku VAT.

Zgodnie z obecnym stanem prawnym, leasingobiorca który nabył samochód osobowy, może obecnie odliczyć 50% podatku VAT od zakupu i od kosztów eksploatacji tego pojazdu. Od 1 lipca 2015 roku, podmiot ten nabędzie prawo do odliczania 50% VAT-u także od wydatków na paliwo. 50% stawka dotyczy jednak tylko samochodów, które będą używane zarówno na cele firmowe jak i prywatne.

W przypadku przeznaczenia samochodu wyłącznie na cele działalności gospodarczej, leasingobiorca odlicza pełen VAT (przy zakupie i eksploatacji auta).

Koszt leasingu operacyjnego jest dla leasingobiorcy kosztem pośrednim działalności gospodarczej, więc faktura za leasing samochodu ewidencjonowana jest w księdze podatkowej pod datą wystawienia (za moment poniesienia kosztu uznaje się dzień wystawienia faktury).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Leasing finansowy

Założeniem leasingu finansowego (kapitałowego) jest przeniesienie prawa własności przedmiotu leasingu na podmiot korzystający, co wiąże się z powstaniem po jego stronie obowiązków podatkowych, związanych z amortyzacją nabytego środka trwałego.

W związku z powyższym, leasingobiorca ma obowiązek wpisania przedmiotu leasingu do ewidencji środków trwałych oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Odpisy amortyzacyjne (podobnie jak koszty odsetkowe raty leasingowej) stanowią koszty uzyskania przychodów leasingobiorcy.

Określenie wysokości odpisów amortyzacyjnych odbywa się na zasadach ogólnych, wskazanych w ustawie o PIT, tj. w oparciu o wartość początkową środka trwałego. Wartością początkową jest w tym przypadku cena nabycia samochodu (uwzględniającą koszty towarzyszące zawarciu transakcji nabycia) pomniejszona o wartość podatku VAT.

Leasing czy zwykły zakup - czyli jak nabyć samochód osobowy na firmę?

Odpisy amortyzacyjne przedmiotu leasingu finansowego mogą być dokonywane z wykorzystaniem każdej dopuszczalnej dla danego środka trwałego metody amortyzacji. Dodatkowo, w szczególnych przypadkach (gdy przedmiotem leasingu są środki trwałe z grup 3-6 KŚT, natomiast umowa została zawarta na okres co najmniej 60 miesięcy), prawo podatkowe przewiduje dokonywanie odpisów amortyzacyjnych metodą liniową, w oparciu o stawki ustalone proporcjonalnie do okresu trwania umowy.

Co istotne, w przypadku leasingu finansowego, VAT rozliczany jest w całości wraz z pierwszą ratą.

Odliczanie VAT od leasingu samochodu – jak wygląda obecnie?

Źródło: http://wezleasing.pl/

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama