REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktury elektroniczne zyskały na wartości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Prymakowska
Ekoconsultant sp. z o.o.
faktury elektroniczne
faktury elektroniczne

REKLAMA

REKLAMA

W myśl obecnych przepisów, faktury przechowywane w elektronicznym archiwum danych rozpoznane za pomocą system OCR, mają taką samą wartość jak ich papierowe odpowiedniki. Podczas kontroli Urzędu Skarbowego przedsiębiorca może je przedłożyć do weryfikacji bez okazywania papierowej wersji. Aby jednak jej wiarygodność nie została podważona należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii opisanych poniżej. Innowacje technologiczne w postaci systemu OCR i kodów QR gwarantują firmom równowartość między elektroniczną a tradycyjną wersję faktur.

Nowelizacja ustawy z dnia 11 marca 2004 roku traktująca o podatku od towarów i usług zasadniczo zmieniła kwestie dotyczące kilku zagadnień, m.in. w zakresie fakturowania. Przedsiębiorcy korzystający z elektronicznego obiegu dokumentów często obawiają się, że nie mają prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów, które udokumentowane są za pośrednictwem tradycyjnych faktur przetworzonych w wersję elektroniczną. Kontrowersje powstają wokół tego, w jaki sposób na wypadek kontroli Urzędu Skarbowego będą mogli uwierzytelnić jej pochodzenie. Aby wyeliminować zagrożenie dotyczące przechowywania dokumentu w wersji elektronicznej   warto skorzystać z systemu OCR i kodów QR. Na co należy zwrócić uwagę? Czy faktura przetworzona na wersję  elektroniczną jest już równa tradycyjnej wersji?

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Faktury elektroniczne a tradycyjne

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnicy są zobligowani do przechowywania faktur w przedziale na okresy rozliczeniowe. Zasadniczą kwestią jest tutaj to, aby dokumenty były łatwo dostępne do sprawdzenia, np. podczas kontroli Urzędu Skarbowego. Ponadto przedsiębiorca musi zapewnić autentyczność pochodzenia, integralność treści oraz czytelność tego dokumentu  aż do chwili przedawnienia zobowiązań podatkowych. Obowiązkiem każdego podatnika jest bezzwłoczne przekazanie dostępu do dokumentów w chwili kontroli uprawnionych do tego urzędników. Ta zasada dotyczy także przedsiębiorców korzystających z elektronicznego obiegu dokumentów. Sposób zapewnienia jej autentyczności, integralności oraz czytelności musi być zgodny z ustawą art. 106 m ust. 1 u.p.t.u. W sytuacji, gdy przedsiębiorca korzysta z elektronicznego obiegu dokumentów, nie ma obowiązku przechowywania ich papierowych wersji pod warunkiem, że spełnione są   wskazane przesłanki ustawowe.

Jak wykorzystywać faktury elektroniczne w 2014 roku?

REKLAMA

„Obecnie przedsiębiorcy korzystający z innowacyjnych rozwiązań technologicznych w księgowości mają gwarancję, że w przypadku kontroli z Urzędu Skarbowego archiwizacja dokumentów papierowych w wersji elektronicznej jest zgodna z wytycznych zawartymi w rozporządzaniu MF z dnia 20 grudnia 2012 w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej. Zasadniczo daje to przedsiębiorcom wiele korzyści, m.in. zapewnienie, że dokument z którego odliczono podatek VAT nie ulegnie zniszczeniu lub zagubieniu.   Większość firm zajmujących się usługami księgowymi  gwarantuje utrzymanie tych zasad poprzez wprowadzanie na fakturach unikalnych numerów, które widoczne są zarówno na elektronicznej jak i papierowej wersji. My zastosowaliśmy innowacyjne rozwiązanie jakim jest oznaczanie dokumentów dodatkowo kodem QR. Dzięki temu nie tylko gwarantujemy integralność wszystkich dokumentów, ale również łatwe ich odszukiwani w archiwum, które jest możliwe za pomocą czytnika do kodów.” mówi Anna Prymakowska, specjalista ds. prawnych i podatkowych w firmie Ekoconsultant.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy dodać, że zasadniczo wpływa to na wartość dokumentów elektronicznych, które w chwili obecnej są tak samo ważne, jak te w wersji tradycyjnej. Dodatkowym atutem takich rozwiązań jest dowolność miejsca archiwizacji dokumentów papierowych, ponieważ na wypadek postępowania wystarczy służbom podatkowym udostępnić dokumenty on-line, które traktowane są jak oryginał. Jest to zdecydowany krok ze strony ustawodawcy w kierunku uporządkowania kwestii związanych z elektronicznym obiegiem dokumentów.

Obowiązkowe elementy faktury w 2014 roku

Odliczanie VAT od zakupów

Powyżej opisane kwestie są kluczowe, aby faktury były uznane za prawomocne do uzyskania uprawnień do  odliczeń podatkowych. Okazuje się, że  po przenalizowaniu zapisów ustawowych oraz interpretacji podatkowych od tego roku dopuszczalne jest przechowywanie faktur, które zostały otrzymane drogą tradycyjną, w innej formie np. elektronicznej. Przedsiębiorca może posiadać je wówczas zapisane w dowolny sposób, np. na nośniku zewnętrznym. Nie ma bowiem “normatywnych” przeszkód do istnienia tzw. “systemu mieszanego”. W chwili obecnej przedsiębiorca nie musi zachowywać już oryginalnej (tj. papierowej) postaci dokumentu. Faktury wprowadzone do  system przy użyciu OCR zapewniają dokumentom autentyczność pochodzenia i integralność tekstu, a co za tym idzie stają się podstawą do odliczenia podatku VAT od dokonanych np. zakupów.

Jaki adres na fakturze przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA