REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ryczałtowiec rozlicza VAT?

Na jakich zasadach ryczałtowiec rozlicza VAT? Odliczanie VAT na ryczałcie; Ryczałt a odliczenie VAT
Na jakich zasadach ryczałtowiec rozlicza VAT? Odliczanie VAT na ryczałcie; Ryczałt a odliczenie VAT
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą i opłacająca podatek dochodowy od osób fizycznych w formie ryczałtu ewidencjonowanego ma prawo jako zarejestrowany podatnik VAT do odliczania podatku naliczonego od podatku należnego?

VAT a ryczałt

Zarejestrowany podatnik VAT, rozliczający się na potrzeby podatku dochodowego w formie ryczałtu ewidencjonowanego, odlicza podatek (VAT) naliczony od podatku należnego, mimo że nie ma możliwości zaliczenia zakupów do kosztów uzyskania przychodów. Ryczałt zatem bynajmniej nie wyklucza odliczania VAT przez przedsiębiorcę-ryczałtowca. Przedsiębiorcy płacący ryczałt, tak samo jak np. podatnicy płacący PIT do urzędu skarbowego na zasadach ogólnych - mogą być podatnikami VAT i odliczać VAT od swoich zakupów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Prawo do odliczenia podatku VAT

REKLAMA

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, co do zasady, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednak obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

W świetle powyższych unormowań, o prawie podatnika VAT do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego rozstrzyga możliwość zaliczenia wydatku, którego dotyczy podatek naliczony do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Ustawa mówi przy tym o wydatkach, które nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Zwrot nie mogłyby być wskazuje na hipotetyczną możliwość zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu i tym samym odnosi się do abstrakcyjnej możliwości takiego zaliczenia, które nie jest zabronione w odniesieniu do danego wydatku. Dotyczy to wydatku, który został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu i jednocześnie nie mieści się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Możliwość zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów w żadnym razie nie powinna się odnosić do faktycznego zaliczenia przez podatnika wydatku do kosztów uzyskania przychodów ani też do zaliczenia wydatku przez tego konkretnego podatnika.

Ryczałt i VAT - co można odliczyć? Odliczanie VAT na ryczałcie

REKLAMA

Jeżeli wydatek nie może być uwzględniony jako koszt uzyskania przychodów wskutek konstrukcji opodatkowania niektórych kategorii podatników (w tym podatników opłacających podatek dochodowy w formie ryczałtu ewidencjonowanego), a hipotetycznie wydatek ten mógłby stanowić koszty uzyskania przychodów, to podatnik (ryczałtowiec) powinien mieć prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z takim wydatkiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W konsekwencji, jeżeli podatnik rozlicza się z podatku dochodowego w formie zryczałtowanej i w związku konstrukcją takiego opodatkowania nie może przy ustalaniu wysokości podatku uwzględnić ponoszonych przez siebie kosztów, przepis dotyczący ograniczenia w zakresie odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego nie powinien mieć zastosowania.

Dlatego, w przypadku podatnika rozliczającego się z podatku dochodowego w sposób zryczałtowany nabycie np. usług telekomunikacyjnych na potrzeby prowadzonej działalności daje mu prawo jako zarejestrowanemu podatnikowi VAT do odliczenia podatku naliczonego od tych wydatków. Wynika to z faktu, że wydatek na nabycie mógłby być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie ma przepisu wyłączającego taką możliwość w odniesieniu do usług telekomunikacyjnych służących wykonywaniu działalności gospodarczej.


PODSTAWA PRAWNA

- Art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).


DANIEL KIJAK, doradca podatkowy, Mazars & Guerard Audyt

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(11)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • lm
  2021-11-30 14:47:29
  Artykuł bardziej zagmatwany niż przepisy, które próbuje wyjaśnić... 🤯
  3
 • ech
  2021-12-17 07:32:59
  Nic się nie dowiedziałem ... czysto po ludzku proszę, a nie bełkot
  4
 • ow
  2021-12-13 00:37:25
  ten Pan nie powinien pisać artykułów, już nawet przepisy są prostsze.
  3
 • Ula
  2021-12-10 17:10:10
  ...trzeba mieć talent, aby tak skomplikować przepisy :(
  1
 • lolek
  2022-01-06 18:08:21
  Prowadzisz ewidencję w ten sam sposób jak dotychczas, przy czym VAT odprowadzasz jak dotychczas (odliczasz VAT zakupionych usług i towarów), a podatek dochodowy już w inny sposób (bez odliczania kosztów zakupionych usług i towarów) - przecież to proste.
  1
 • Garp
  2022-01-23 09:31:57
  A nie można by było napisać po prostu odpowiedzieć na pytanie z tytułu artykułu. Czy będąc na ryczałcie rozliczamy VAT?
  0
 • JP
  2021-12-18 21:36:12
  Dziwię się komentarzom - wystarczy to przeczytać ze zrozumieniem. VAT możesz odpisać z faktur które mogłyby być uznane za koszty uzyskania przychodu w rozliczeniu liniowym lub skali. Polecam nie brać się za prowadzenie firmy jeśli tego typu wyjaśnienia są za trudne - można nabawić się niezłych kar a potem mieć pretensje do innych. Faktem jest jednak to, że w Polsce przepisy to jakaś porażka.
  18
  pokażodpowiedzi (3)
 • Dominik
  2022-12-13 11:03:16
  Nie da się tego w ogóle zrozumieć, gorzej wyjaśnionego artykułu dawno nie czytałem. Dla początkującego przedsiębiorcy to jest napisane szyfrem.
  1
QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

REKLAMA

Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

REKLAMA

Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

REKLAMA