REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ryczałtowiec rozlicza VAT?

Na jakich zasadach ryczałtowiec rozlicza VAT? Odliczanie VAT na ryczałcie; Ryczałt a odliczenie VAT
Na jakich zasadach ryczałtowiec rozlicza VAT? Odliczanie VAT na ryczałcie; Ryczałt a odliczenie VAT
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą i opłacająca podatek dochodowy od osób fizycznych w formie ryczałtu ewidencjonowanego ma prawo jako zarejestrowany podatnik VAT do odliczania podatku naliczonego od podatku należnego?

VAT a ryczałt

Zarejestrowany podatnik VAT, rozliczający się na potrzeby podatku dochodowego w formie ryczałtu ewidencjonowanego, odlicza podatek (VAT) naliczony od podatku należnego, mimo że nie ma możliwości zaliczenia zakupów do kosztów uzyskania przychodów. Ryczałt zatem bynajmniej nie wyklucza odliczania VAT przez przedsiębiorcę-ryczałtowca. Przedsiębiorcy płacący ryczałt, tak samo jak np. podatnicy płacący PIT do urzędu skarbowego na zasadach ogólnych - mogą być podatnikami VAT i odliczać VAT od swoich zakupów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Prawo do odliczenia podatku VAT

REKLAMA

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, co do zasady, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednak obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

W świetle powyższych unormowań, o prawie podatnika VAT do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego rozstrzyga możliwość zaliczenia wydatku, którego dotyczy podatek naliczony do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Ustawa mówi przy tym o wydatkach, które nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Zwrot nie mogłyby być wskazuje na hipotetyczną możliwość zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu i tym samym odnosi się do abstrakcyjnej możliwości takiego zaliczenia, które nie jest zabronione w odniesieniu do danego wydatku. Dotyczy to wydatku, który został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu i jednocześnie nie mieści się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Możliwość zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów w żadnym razie nie powinna się odnosić do faktycznego zaliczenia przez podatnika wydatku do kosztów uzyskania przychodów ani też do zaliczenia wydatku przez tego konkretnego podatnika.

Ryczałt i VAT - co można odliczyć? Odliczanie VAT na ryczałcie

REKLAMA

Jeżeli wydatek nie może być uwzględniony jako koszt uzyskania przychodów wskutek konstrukcji opodatkowania niektórych kategorii podatników (w tym podatników opłacających podatek dochodowy w formie ryczałtu ewidencjonowanego), a hipotetycznie wydatek ten mógłby stanowić koszty uzyskania przychodów, to podatnik (ryczałtowiec) powinien mieć prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z takim wydatkiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W konsekwencji, jeżeli podatnik rozlicza się z podatku dochodowego w formie zryczałtowanej i w związku konstrukcją takiego opodatkowania nie może przy ustalaniu wysokości podatku uwzględnić ponoszonych przez siebie kosztów, przepis dotyczący ograniczenia w zakresie odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego nie powinien mieć zastosowania.

Dlatego, w przypadku podatnika rozliczającego się z podatku dochodowego w sposób zryczałtowany nabycie np. usług telekomunikacyjnych na potrzeby prowadzonej działalności daje mu prawo jako zarejestrowanemu podatnikowi VAT do odliczenia podatku naliczonego od tych wydatków. Wynika to z faktu, że wydatek na nabycie mógłby być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie ma przepisu wyłączającego taką możliwość w odniesieniu do usług telekomunikacyjnych służących wykonywaniu działalności gospodarczej.


PODSTAWA PRAWNA

- Art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).


DANIEL KIJAK, doradca podatkowy, Mazars & Guerard Audyt

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(11)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • lm
  2021-11-30 14:47:29
  Artykuł bardziej zagmatwany niż przepisy, które próbuje wyjaśnić... 🤯
  3
 • ech
  2021-12-17 07:32:59
  Nic się nie dowiedziałem ... czysto po ludzku proszę, a nie bełkot
  4
 • ow
  2021-12-13 00:37:25
  ten Pan nie powinien pisać artykułów, już nawet przepisy są prostsze.
  3
 • Ula
  2021-12-10 17:10:10
  ...trzeba mieć talent, aby tak skomplikować przepisy :(
  1
 • lolek
  2022-01-06 18:08:21
  Prowadzisz ewidencję w ten sam sposób jak dotychczas, przy czym VAT odprowadzasz jak dotychczas (odliczasz VAT zakupionych usług i towarów), a podatek dochodowy już w inny sposób (bez odliczania kosztów zakupionych usług i towarów) - przecież to proste.
  1
 • Garp
  2022-01-23 09:31:57
  A nie można by było napisać po prostu odpowiedzieć na pytanie z tytułu artykułu. Czy będąc na ryczałcie rozliczamy VAT?
  0
 • JP
  2021-12-18 21:36:12
  Dziwię się komentarzom - wystarczy to przeczytać ze zrozumieniem. VAT możesz odpisać z faktur które mogłyby być uznane za koszty uzyskania przychodu w rozliczeniu liniowym lub skali. Polecam nie brać się za prowadzenie firmy jeśli tego typu wyjaśnienia są za trudne - można nabawić się niezłych kar a potem mieć pretensje do innych. Faktem jest jednak to, że w Polsce przepisy to jakaś porażka.
  19
  pokażodpowiedzi (3)
 • Dominik
  2022-12-13 11:03:16
  Nie da się tego w ogóle zrozumieć, gorzej wyjaśnionego artykułu dawno nie czytałem. Dla początkującego przedsiębiorcy to jest napisane szyfrem.
  1
QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

REKLAMA

Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

REKLAMA

Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

REKLAMA