REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Teresa Nowicka: Polski Ład – czy opłaca się przejść na ryczałt? [PODCAST]

Szymon Glonek
Szymon Glonek
Polski Ład - czy opłaca się przejść na ryczałt?
Polski Ład - czy opłaca się przejść na ryczałt?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polski Ład a ryczałt. Dlaczego zainteresowanie ryczałtem wśród podatników wzrosło? Jakie zmiany dotyczące ryczałtu wprowadza Polski Ład?

Polski Ład a ryczałt

Wprowadzenie w życie Polskiego Ładu wywołało wiele wątpliwości i pytań, zarówno wśród przedsiębiorców, jak i profesjonalistów, zajmujących się na co dzień ich rozliczeniami podatkowymi.  

REKLAMA

Na jakie zmiany muszą przygotować się przedsiębiorcy, rozliczający podatek ryczałtem? Komu opłaca się wybór tej formy opodatkowania i jakie warunki trzeba spełnić? Do kiedy podatnicy mają czas na podjęcie takiej decyzji?

Te kwestie, w rozmowie z Szymonem Glonkiem (Infor.pl), wyjaśnia Teresa Nowicka – radca prawny i doradca podatkowy.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie". Partnerem podcastu jest aplikacja upday.

Pobierz aplikację upday z Google Play lub App Store!

Co to jest ryczałt?

Ryczałt jest to podatek naliczany wyłącznie od przychodów. Oznacza to, że nie pomniejszamy bazy do opodatkowania o żadne koszty uzyskania przychodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzeba też zaznaczyć, że podatek ryczałtowy nie jest dedykowany dla każdej działalności gospodarczej. Jest on skierowany przede wszystkim do wolnych zawodów, np. zawodów medycznych – tłumaczy Teresa Nowicka.

Ryczałt czy liniowy?

Przed wprowadzeniem Polskiego Ładu, podatek ryczałtowy od przychodów nie był popularny wśród podatników. Można powiedzieć, że był dość mało znany lub uważany za rozwiązanie dla podatników, którzy mniej zarabiają.

Obecnie jednak, w kontekście zwiększenia obciążeń w ramach podatku liniowego, ryczałt zaczął się cieszyć dużym zainteresowaniem. Dzieje się tak, m.in. z uwagi na fakt, że w jego przypadku, składka zdrowotna jest naliczana od przeciętnego wynagrodzenia, a nie od wartości przychodu.

Myślę, że zainteresowanie to wynika również z faktu, że stawki podatku ryczałtowego, w zakresie niektórych zawodów uległy obniżeniu – wyjaśnia Nowicka.

Polski Ład - jakie zmiany w ryczałcie?

Zgodnie z Polskim Ładem zawody medyczne, czyli: lekarze, pielęgniarki czy stomatolodzy, zapłacą o wiele niższy ryczałt. Obowiązująca tę grupę stawka ryczałtu w 2022 roku będzie wynosić 14 procent, a w 2021 roku wynosiła 17 procent.

Kolejna obniżka stawki dotyczy branży IT, a więc informatyków czy programistów. Jest to zmiana stawki z 15 procent w 2021 roku do 12 procent w roku obecnym.

Trzecia grupa, która skorzysta na Polskim Ładzie, w zakresie obniżek stawek ryczałtu, to zawody inżynieryjne i architektoniczne.

Podejmując decyzje, warto jednak zwrócić uwagę na pewną istotną kwestię. Mimo, że wspomniane obniżki stawek wyglądają bardzo atrakcyjnie, musimy pamiętać, że składka zdrowotna jest systemem, który nie podlega odliczeniu.

Bazując na dostępnych kalkulatorach podatkowych, na przykładzie branży IT, widzimy więc, że ta obniżka stawki nie wychodzi już tak korzystnie, jak mogłoby się wydawać bazując na samych punktach procentowych – podkreśla Teresa Nowicka.

Teresa Nowicka – radca prawny oraz doradca podatkowy. Ekspert w obsłudze podatkowej i prawnej przedsiębiorstw, posiada doświadczenie w doradztwie podatkowym, w szczególności w obszarze podatków dochodowych i podatków międzynarodowych. Autorka bloga "Oh, my tax!".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA