REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład a zmiana formy opodatkowania

Teresa Warska
 Systim
Księgowość przez Internet – online
Polski Ład a zmiana formy opodatkowania
Polski Ład a zmiana formy opodatkowania
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polski Ład - zmiana formy opodatkowania. Coraz mniej czasu pozostało tym przedsiębiorcom, którzy chcieliby dokonać zmiany w sposobie rozliczania się z fiskusem. Do kiedy możliwa jest zmiana formy opodatkowania?

Polski Ład - zmiana formy opodatkowania

REKLAMA

Od nowego roku na polskich przedsiębiorców spadły spore zmiany podatkowe – wszystko za sprawą wejścia w życie przepisów w ramach Polskiego Ładu. W 2022 roku mają oni do wyboru trzy formy opodatkowania – podatek na zasadach ogólnych, podatek liniowy oraz ryczałt. Warto w tym miejscu podkreślić, że z dniem 1 stycznia 2022 roku z karty podatkowej mogą skorzystać jedynie ci podatnicy, którzy byli w ten sposób opodatkowani przed 2022 rokiem.

REKLAMA

Co ważne, to właśnie od wybranej formy opodatkowania zależeć będzie ostateczny dochód danego przedsiębiorstwa. By zmniejszyć wysokość osiąganych w 2022 roku strat, wielu podatników czeka konieczność zmiany formy opodatkowania. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to, jaką formę najlepiej wybrać. -  Myśląc o tego typu zmianie należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Nie bez znaczenia są tu zarówno osiągany przychód, jak i koszty jego uzyskania. Warto także zastanowić się nad rodzajem ulg, z jakich chcemy skorzystać w danym roku. Ważne jest także, czy planujemy rozliczać się sami czy też może z małżonkiem oraz czy zamierzamy skorzystać z kwoty wolnej od podatku” – wylicza Teresa Warska, specjalista ds. księgowości w Systim.pl.

Istotna jest również branża, w której działa dana firma – z ryczałtu na przykład nie mogą skorzystać te osoby, które w części bądź całości osiągają przychody z działalności w zakresie m.in. handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych czy wytwarzają wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym (wyjątek stanowi tu wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii).

Zmiana formy opodatkowania a składka zdrowotna

Przy wyborze formy opodatkowania znaczenie ma również wysokość składki zdrowotnej, której to na mocy nowych przepisów nie będzie już można odliczyć od podatku. Obecnie na zasadach ogólnych stanowić będzie ona 9 proc. dochodu. Z niższej wysokości składki zdrowotnej będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy jako formę sposobu rozliczania się z fiskusem wybiorą podatek liniowy – tu bowiem jej wysokość będzie wynosić 4,9 proc. dochodu. Inaczej jednak wyglądać będzie kwestia wysokości składki zdrowotnej dla tych wszystkich, którzy zdecydują się na ryczałt. - Od 2022 roku składka zdrowotna u ryczałtowca będzie obliczana na podstawie jego rocznego przychodu. Składka wyniesie tu 9 proc. podstawy jej wymiaru i opierać się będzie na trzech stawkach: 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach nieprzekraczających 60 tys. złotych, 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach w przedziale od 60 do 300 tys. złotych oraz 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach przekraczających 300 tys. złotych – podkreśla Teresa Warska.

Zmiana formy opodatkowania - kiedy?

Do kiedy możliwa jest zmiana formy opodatkowania? Tak naprawdę wszyscy przedsiębiorcy, którzy chcą jej dokonać, muszą się pospieszyć – osoby na karcie podatkowej mają czas wyłącznie do 20 stycznia 2022 roku. Z kolei ci przedsiębiorcy, którzy jako formę opodatkowania wybiorą podatek liniowy bądź ryczałt, na zmiany mają czas do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym to osiągnęli pierwszy w roku podatkowym przychód lub do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego. Zatem wskazana powyżej grupa, o ile w styczniu osiągnie przychód, będzie mieć czas na zmianę formy opodatkowania wyłącznie do 20 lutego 2022 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na koniec warto dodać, że zgodnie z przepisami ustawy o PIT, każdy podatnik może zmienić formę opodatkowania. Musi on jednak pamiętać, że po przekroczeniu terminu, jaki wskazuje ustawa, zmiana sposobu rozliczania się z fiskusem będzie możliwa dopiero w następnym roku. Co ważne, tego typu zmianę podatnik może dokonać jedynie raz w roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA