REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowy zlecenia 2015 r.

Monika Pązik
Umowy zlecenia 2015 r.
Umowy zlecenia 2015 r.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Umowy zlecenia, czyli tzw. umowy śmieciowe są najchętniej wykorzystywane przez pracodawców. Dzięki temu firmy mogą znacznie redukować koszty zatrudnienia. Nie od wszystkich zleceń są jednak odprowadzane składki do ZUS. Jak będzie wyglądało oskładkowanie zleceń w 2015 r.?

Umowy zlecenia, powszechnie uważane za najgorszą z możliwych form zatrudnienia są najczęściej stosowane przez pracodawców. Wynika to z faktu redukcji kosztów zatrudnienia. Pracodawcy/firmy mogą wówczas zaliczyć umowę zlecenie w koszty firmy, a sam stosunek umowny nie jest tak sformalizowany jak umowa o pracę. Do umów zlecenia nie stosuje się bowiem przepisów kodeksu pracy, a regulacje kodeksu cywilnego. Oznacza to, że zleceniobiorca nie jest traktowany na równi z pracownikiem i przysługuje mu znacznie mniej przywilejów.

REKLAMA

Zgodnie z art. 734 k.c. stronami tego stosunku umownego jest zleceniodawca i zleceniobiorca. Co do zasady stronami umowy może być każdy podmiot prawa, w tym osoba fizyczna, prawna i jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Zleceniobiorca wykonuje powierzone przez zleceniobiorcę zlecenie najczęściej za wynagrodzeniem, chyba że z umowy bądź okoliczności wynika, iż wynagrodzenie się nie należy.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Składka zdrowotna 2015 r.

Składki odprowadzane do ZUS

Obecnie od umów zleceń odprowadzane są obowiązkowo do ZUS składki na ubezpieczenia (procent od podstawy wymiaru):

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • emerytalne i rentowe (19,52% i 8%),
  • wypadkowe (od 0,67% do 3,86%)
  • zdrowotne (9%)

Dodatkowo zleceniobiorca może dobrowolnie opłacać składki na ubezpieczenia chorobowe. Oznacza to, że zleceniobiorca mimo wszystko odprowadza składki na przyszłą emeryturę, a w przypadku zachorowania – może skorzystać z publicznej służby zdrowia. Obowiązkowe oskładkowanie nie dotyczy umów zawieranych ze studentami, emerytami oraz z osobami, które związane są inną umową. Oznacza to, że obowiązkowym ubezpieczeniem przy wszystkich zawartych umowach zlecenia jest tylko składka zdrowotna. Jeżeli bowiem zleceniobiorca zawiera kolejną umowę zlecenie, a odprowadza składki już od poprzedniej umowy – wówczas od najnowszego zlecenia będzie odprowadzana jedynie składka zdrowotna.

Propozycje zmian od 2015 r.

REKLAMA

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce wprowadzić szereg zmian w oskładkowaniu umów zleceń. Chodzi o stopniowe odchodzenie od stosowania umów zlecenie. Spowodowane jest to faktem, że niekiedy osoby wykonujące dodatkowe zlecenia osiągają wyższe zyski niż osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Jednocześnie zawieranie tylu umów zleceń nie przekłada się na większe wpływy do ZUS.

Od 1 stycznia 2015 r. rząd chce wprowadzić obowiązkowe oskładkowanie wszystkich umów zleceń, aż do momentu, gdy łączna kwota wynagrodzeń z ich tytułu będzie równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę – w 2014 r. było to 1680 zł brutto, w 2015 r. – zgodnie z założeniami 1750 zł brutto. Oznacza to, że oskładkowanie umów zleceń będzie możliwe jedynie wówczas, gdy łączna podstawa wymiaru składek nie przekroczy wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Docelowo rząd chce zwiększyć wysokość składek, co będzie w przyszłości skutkowało wzrostem wysokości emerytur.

Takie zmiany mają wpłynąć pozytywnie na pracodawców, aby podejmowali się zatrudnienia pracowników na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony. Z drugiej strony takie zmiany wiążą się ze wzrostem kosztów zatrudnienia u pracodawców, co może doprowadzić do rozwinięcia szarej strefy.

Resort pracy chce, aby w 2016 r. składki od zleceń były płacone od kwoty nie niższej, niż 60%  prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Natomiast w 2017 r. składki mają być odprowadzane od całości wynagrodzenia, jednak nie więcej niż 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Składki ZUS 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA