REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowy zlecenia 2015 r.

Monika Pązik
Umowy zlecenia 2015 r.
Umowy zlecenia 2015 r.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Umowy zlecenia, czyli tzw. umowy śmieciowe są najchętniej wykorzystywane przez pracodawców. Dzięki temu firmy mogą znacznie redukować koszty zatrudnienia. Nie od wszystkich zleceń są jednak odprowadzane składki do ZUS. Jak będzie wyglądało oskładkowanie zleceń w 2015 r.?

Umowy zlecenia, powszechnie uważane za najgorszą z możliwych form zatrudnienia są najczęściej stosowane przez pracodawców. Wynika to z faktu redukcji kosztów zatrudnienia. Pracodawcy/firmy mogą wówczas zaliczyć umowę zlecenie w koszty firmy, a sam stosunek umowny nie jest tak sformalizowany jak umowa o pracę. Do umów zlecenia nie stosuje się bowiem przepisów kodeksu pracy, a regulacje kodeksu cywilnego. Oznacza to, że zleceniobiorca nie jest traktowany na równi z pracownikiem i przysługuje mu znacznie mniej przywilejów.

REKLAMA

Zgodnie z art. 734 k.c. stronami tego stosunku umownego jest zleceniodawca i zleceniobiorca. Co do zasady stronami umowy może być każdy podmiot prawa, w tym osoba fizyczna, prawna i jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Zleceniobiorca wykonuje powierzone przez zleceniobiorcę zlecenie najczęściej za wynagrodzeniem, chyba że z umowy bądź okoliczności wynika, iż wynagrodzenie się nie należy.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Składka zdrowotna 2015 r.

Składki odprowadzane do ZUS

Obecnie od umów zleceń odprowadzane są obowiązkowo do ZUS składki na ubezpieczenia (procent od podstawy wymiaru):

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • emerytalne i rentowe (19,52% i 8%),
 • wypadkowe (od 0,67% do 3,86%)
 • zdrowotne (9%)

Dodatkowo zleceniobiorca może dobrowolnie opłacać składki na ubezpieczenia chorobowe. Oznacza to, że zleceniobiorca mimo wszystko odprowadza składki na przyszłą emeryturę, a w przypadku zachorowania – może skorzystać z publicznej służby zdrowia. Obowiązkowe oskładkowanie nie dotyczy umów zawieranych ze studentami, emerytami oraz z osobami, które związane są inną umową. Oznacza to, że obowiązkowym ubezpieczeniem przy wszystkich zawartych umowach zlecenia jest tylko składka zdrowotna. Jeżeli bowiem zleceniobiorca zawiera kolejną umowę zlecenie, a odprowadza składki już od poprzedniej umowy – wówczas od najnowszego zlecenia będzie odprowadzana jedynie składka zdrowotna.

Propozycje zmian od 2015 r.

REKLAMA

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce wprowadzić szereg zmian w oskładkowaniu umów zleceń. Chodzi o stopniowe odchodzenie od stosowania umów zlecenie. Spowodowane jest to faktem, że niekiedy osoby wykonujące dodatkowe zlecenia osiągają wyższe zyski niż osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Jednocześnie zawieranie tylu umów zleceń nie przekłada się na większe wpływy do ZUS.

Od 1 stycznia 2015 r. rząd chce wprowadzić obowiązkowe oskładkowanie wszystkich umów zleceń, aż do momentu, gdy łączna kwota wynagrodzeń z ich tytułu będzie równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę – w 2014 r. było to 1680 zł brutto, w 2015 r. – zgodnie z założeniami 1750 zł brutto. Oznacza to, że oskładkowanie umów zleceń będzie możliwe jedynie wówczas, gdy łączna podstawa wymiaru składek nie przekroczy wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Docelowo rząd chce zwiększyć wysokość składek, co będzie w przyszłości skutkowało wzrostem wysokości emerytur.

Takie zmiany mają wpłynąć pozytywnie na pracodawców, aby podejmowali się zatrudnienia pracowników na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony. Z drugiej strony takie zmiany wiążą się ze wzrostem kosztów zatrudnienia u pracodawców, co może doprowadzić do rozwinięcia szarej strefy.

Resort pracy chce, aby w 2016 r. składki od zleceń były płacone od kwoty nie niższej, niż 60%  prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Natomiast w 2017 r. składki mają być odprowadzane od całości wynagrodzenia, jednak nie więcej niż 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Składki ZUS 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA