reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Składka emerytalna 2015 r. - ZUS czy OFE?

Składka emerytalna 2015 r. - ZUS czy OFE?

Członkowie OFE do końca lipca 2014 r. muszą wybrać czy chcą, aby dalej ich składki emerytalne były przekazywane do OFE. W 2015 r. składki emerytalne będą odprowadzane do OFE bądź ewidencjonowane na subkoncie w ZUS. Decyzję można jednak zmienić w okresie okienek transferowych.

Regulacji dotyczących składek na ubezpieczenia społeczne, a w tym składek emerytalnych należy szukać w przepisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.2013.1442 -j.t.). Sama składka emerytalna przekazywana jest co miesiąc do ZUS przez płatnika składek, który w większości przypadków określonych w ustawie zobowiązany jest również do obliczenia i rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne.

Polecamy: PDF - ZUS czy OFE

Pobierz: Wzór oświadczenia o przekazaniu składki do OFE

Wysokość składki emerytalnej

Wysokość składki emerytalnej została określona w formie stopy procentowej, która jest jednakowa dla wszystkich ubezpieczonych bez względu na to, czy podlegają ubezpieczeniu obowiązkowo, czy dobrowolnie. W przypadku składki emerytalnej stopa procentowa wynosi 19,52% podstawy wymiaru. Postawa do naliczenia składki emerytalnej nie może przekraczać trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Ubezpieczony może wybrać czy chce przystąpić do otwartego funduszy emerytalnego (OFE), czy składki przekazywać do ZUS. Jeżeli ubezpieczony nie przystąpi do fundusz emerytalnego, wówczas otrzyma subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, na które będą wpływały należności z tytułu opłacania składek emerytalnych. Jeśli jednak dana osoba wybrała OFE to od 1 lutego 2014 r. składka przekazywana do OFE wynosi 2,92%, a na subkonto w ZUS – 4,38%. Co ważne, środki gromadzone na subkoncie w ZUS podlegają dziedziczeniu na takich samych zasadach, jak środki w OFE.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Składka zdrowotna 2015 r.

W okresie od 1 lutego do 30 czerwca 2014 r. składka na ubezpieczenia emerytalne wynosi:

  • 12,22%  ewidencjonowana jest na koncie w ZUS,
  • 4,38%  ewidencjonowana jest na subkoncie w ZUS,
  • 2,92%  odprowadzana jest na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym.

Co ważne, do 30 czerwca 2014 r. dzielenie składki i przekazywanie jej części do OFE było obowiązkowe dla osób ubezpieczonych, urodzonych po 31 grudnia 1968 r. W takim wypadku, osoby ubezpieczone nie miały wyboru między ZUS a OFE. Byli zobowiązani do zawarcia umowy z OFE. Jeżeli zatem ubezpieczeni nie podjęli decyzji o zawarciu umowy z OFE – ZUS w drodze losowania wskazywał otwarty fundusz emerytalny. Ostatnie losowanie odbyło się 31 stycznia 2014 r.

Natomiast osoby ubezpieczone, urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. mogły na swój wniosek przystąpić do OFE poprzez zawarcie umowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama