REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka emerytalna 2015 r. - ZUS czy OFE?

Monika Pązik
Składka emerytalna 2015 r. - ZUS czy OFE? / Fot. Fotolia
Składka emerytalna 2015 r. - ZUS czy OFE? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Członkowie OFE do końca lipca 2014 r. muszą wybrać czy chcą, aby dalej ich składki emerytalne były przekazywane do OFE. W 2015 r. składki emerytalne będą odprowadzane do OFE bądź ewidencjonowane na subkoncie w ZUS. Decyzję można jednak zmienić w okresie okienek transferowych.

Regulacji dotyczących składek na ubezpieczenia społeczne, a w tym składek emerytalnych należy szukać w przepisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.2013.1442 -j.t.). Sama składka emerytalna przekazywana jest co miesiąc do ZUS przez płatnika składek, który w większości przypadków określonych w ustawie zobowiązany jest również do obliczenia i rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne.

REKLAMA

Polecamy: PDF - ZUS czy OFE

Pobierz: Wzór oświadczenia o przekazaniu składki do OFE

Wysokość składki emerytalnej

REKLAMA

Wysokość składki emerytalnej została określona w formie stopy procentowej, która jest jednakowa dla wszystkich ubezpieczonych bez względu na to, czy podlegają ubezpieczeniu obowiązkowo, czy dobrowolnie. W przypadku składki emerytalnej stopa procentowa wynosi 19,52% podstawy wymiaru. Postawa do naliczenia składki emerytalnej nie może przekraczać trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczony może wybrać czy chce przystąpić do otwartego funduszy emerytalnego (OFE), czy składki przekazywać do ZUS. Jeżeli ubezpieczony nie przystąpi do fundusz emerytalnego, wówczas otrzyma subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, na które będą wpływały należności z tytułu opłacania składek emerytalnych. Jeśli jednak dana osoba wybrała OFE to od 1 lutego 2014 r. składka przekazywana do OFE wynosi 2,92%, a na subkonto w ZUS – 4,38%. Co ważne, środki gromadzone na subkoncie w ZUS podlegają dziedziczeniu na takich samych zasadach, jak środki w OFE.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Składka zdrowotna 2015 r.

W okresie od 1 lutego do 30 czerwca 2014 r. składka na ubezpieczenia emerytalne wynosi:

  • 12,22%  ewidencjonowana jest na koncie w ZUS,
  • 4,38%  ewidencjonowana jest na subkoncie w ZUS,
  • 2,92%  odprowadzana jest na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym.

Co ważne, do 30 czerwca 2014 r. dzielenie składki i przekazywanie jej części do OFE było obowiązkowe dla osób ubezpieczonych, urodzonych po 31 grudnia 1968 r. W takim wypadku, osoby ubezpieczone nie miały wyboru między ZUS a OFE. Byli zobowiązani do zawarcia umowy z OFE. Jeżeli zatem ubezpieczeni nie podjęli decyzji o zawarciu umowy z OFE – ZUS w drodze losowania wskazywał otwarty fundusz emerytalny. Ostatnie losowanie odbyło się 31 stycznia 2014 r.

Natomiast osoby ubezpieczone, urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. mogły na swój wniosek przystąpić do OFE poprzez zawarcie umowy.


Wybór między OFE a ZUS

Od 1 lutego 2014 r. do 31 lipca 2014 r. osoby odprowadzające składki do OFE muszą zdecydować czy chcą, aby składka w wysokości 2,92% podstawy wymiaru nadal ma być przekazywana do OFE czy ewidencjonowana w ZUS wraz z przekazywaną tam składką w wysokości 4,38% podstawy wymiaru. Ubezpieczeni mogą podjąć decyzję o dalszym przekazywaniu składek do otwartych funduszy jedynie w okresie tzw. okienek transferowych. Pierwsze okienko trwało będzie właśnie w okresie od kwietnia do końca lipca. Jednakże decyzja podjęta przez członka OFE nie musi być ostateczna. Można będzie ją zmienić w kolejnym okienku, w okresie od kwietnia do lipca 2016 r. bądź następnie co 4 lata.

ZUS czy OFE – co wybrać?

Podział składki emerytalnej przy wyborze ZUS

Podział składki w przypadku wyboru ZUS – 19,52%

Konto w ZUS

Subkonto w ZUS

12,22%

7,3%

Podział składki emerytalnej przy wyborze OFE – 19,52%

Konto w ZUS

Subkonto w ZUS

Rachunek w OFE

12,22%

4,38%

2,92%

Co ważne, procent składki wpłacanej do OFE i na subkonto w ZUS przekazywane jest w całości z części składki opłacanej przez osoby ubezpieczone.

Składki emerytalne odprowadzane na rachunek w OFE pomnażane są poprzez ruch w inwestycjach na rynkach finansowych, natomiast składki ewidencjonowane w ZUS mnożone są przez wskaźnika waloryzacji równy średniorocznej dynamice wartości PKB za okres poprzednich pięciu lat. Wskaźnik ten zależy od inflacji i wysokości płac. Wobec tego w 2015 r. składki emerytalne będą odprowadzane bądź na rachunek w OFE, bądź na subkonto w ZUS. Docelowo wszystkie środki zgromadzone na rachunkach w OFE będą stopniowo przekazywane do ZUS.

Składki ZUS 2015 r.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA