REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka emerytalna 2015 r. - ZUS czy OFE?

Monika Pązik
Składka emerytalna 2015 r. - ZUS czy OFE? / Fot. Fotolia
Składka emerytalna 2015 r. - ZUS czy OFE? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Członkowie OFE do końca lipca 2014 r. muszą wybrać czy chcą, aby dalej ich składki emerytalne były przekazywane do OFE. W 2015 r. składki emerytalne będą odprowadzane do OFE bądź ewidencjonowane na subkoncie w ZUS. Decyzję można jednak zmienić w okresie okienek transferowych.

Regulacji dotyczących składek na ubezpieczenia społeczne, a w tym składek emerytalnych należy szukać w przepisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.2013.1442 -j.t.). Sama składka emerytalna przekazywana jest co miesiąc do ZUS przez płatnika składek, który w większości przypadków określonych w ustawie zobowiązany jest również do obliczenia i rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne.

REKLAMA

Polecamy: PDF - ZUS czy OFE

Pobierz: Wzór oświadczenia o przekazaniu składki do OFE

Wysokość składki emerytalnej

REKLAMA

Wysokość składki emerytalnej została określona w formie stopy procentowej, która jest jednakowa dla wszystkich ubezpieczonych bez względu na to, czy podlegają ubezpieczeniu obowiązkowo, czy dobrowolnie. W przypadku składki emerytalnej stopa procentowa wynosi 19,52% podstawy wymiaru. Postawa do naliczenia składki emerytalnej nie może przekraczać trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczony może wybrać czy chce przystąpić do otwartego funduszy emerytalnego (OFE), czy składki przekazywać do ZUS. Jeżeli ubezpieczony nie przystąpi do fundusz emerytalnego, wówczas otrzyma subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, na które będą wpływały należności z tytułu opłacania składek emerytalnych. Jeśli jednak dana osoba wybrała OFE to od 1 lutego 2014 r. składka przekazywana do OFE wynosi 2,92%, a na subkonto w ZUS – 4,38%. Co ważne, środki gromadzone na subkoncie w ZUS podlegają dziedziczeniu na takich samych zasadach, jak środki w OFE.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Składka zdrowotna 2015 r.

W okresie od 1 lutego do 30 czerwca 2014 r. składka na ubezpieczenia emerytalne wynosi:

 • 12,22%  ewidencjonowana jest na koncie w ZUS,
 • 4,38%  ewidencjonowana jest na subkoncie w ZUS,
 • 2,92%  odprowadzana jest na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym.

Co ważne, do 30 czerwca 2014 r. dzielenie składki i przekazywanie jej części do OFE było obowiązkowe dla osób ubezpieczonych, urodzonych po 31 grudnia 1968 r. W takim wypadku, osoby ubezpieczone nie miały wyboru między ZUS a OFE. Byli zobowiązani do zawarcia umowy z OFE. Jeżeli zatem ubezpieczeni nie podjęli decyzji o zawarciu umowy z OFE – ZUS w drodze losowania wskazywał otwarty fundusz emerytalny. Ostatnie losowanie odbyło się 31 stycznia 2014 r.

Natomiast osoby ubezpieczone, urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. mogły na swój wniosek przystąpić do OFE poprzez zawarcie umowy.


Wybór między OFE a ZUS

Od 1 lutego 2014 r. do 31 lipca 2014 r. osoby odprowadzające składki do OFE muszą zdecydować czy chcą, aby składka w wysokości 2,92% podstawy wymiaru nadal ma być przekazywana do OFE czy ewidencjonowana w ZUS wraz z przekazywaną tam składką w wysokości 4,38% podstawy wymiaru. Ubezpieczeni mogą podjąć decyzję o dalszym przekazywaniu składek do otwartych funduszy jedynie w okresie tzw. okienek transferowych. Pierwsze okienko trwało będzie właśnie w okresie od kwietnia do końca lipca. Jednakże decyzja podjęta przez członka OFE nie musi być ostateczna. Można będzie ją zmienić w kolejnym okienku, w okresie od kwietnia do lipca 2016 r. bądź następnie co 4 lata.

ZUS czy OFE – co wybrać?

Podział składki emerytalnej przy wyborze ZUS

Podział składki w przypadku wyboru ZUS – 19,52%

Konto w ZUS

Subkonto w ZUS

12,22%

7,3%

Podział składki emerytalnej przy wyborze OFE – 19,52%

Konto w ZUS

Subkonto w ZUS

Rachunek w OFE

12,22%

4,38%

2,92%

Co ważne, procent składki wpłacanej do OFE i na subkonto w ZUS przekazywane jest w całości z części składki opłacanej przez osoby ubezpieczone.

Składki emerytalne odprowadzane na rachunek w OFE pomnażane są poprzez ruch w inwestycjach na rynkach finansowych, natomiast składki ewidencjonowane w ZUS mnożone są przez wskaźnika waloryzacji równy średniorocznej dynamice wartości PKB za okres poprzednich pięciu lat. Wskaźnik ten zależy od inflacji i wysokości płac. Wobec tego w 2015 r. składki emerytalne będą odprowadzane bądź na rachunek w OFE, bądź na subkonto w ZUS. Docelowo wszystkie środki zgromadzone na rachunkach w OFE będą stopniowo przekazywane do ZUS.

Składki ZUS 2015 r.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA