| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Zasady naliczania urlopu wypoczynkowego

Zasady naliczania urlopu wypoczynkowego

Projekt jednej z unijnych dyrektyw przewiduje zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Tyle wolnego mogliby wykorzystać pracownicy w krajach, w których wiek emerytalny wynosi 67 lat, a więc także w Polsce. Na razie jednak do dyspozycji mają maksymalnie 26 dni w ciągu roku.

Los unijnej dyrektywy nie jest jeszcze przesądzony, choć Europarlament może głosować nad nią jeszcze w 2014 r. Pomysł jednak spotkał się z ostrą krytyką wielu ekonomistów.

Zanim jednak Unia Europejska zwiększy nasze przywileje urlopowe, nadal obowiązują stare zasady naliczania. Zgodnie z nimi pracownikowi w ciągu roku kalendarzowego przysługuje 20 dni urlopowych, jeśli jest zatrudniony nie dłużej niż 10 lat. Ci, których staż pracy jest dłuższy niż 10 lat mają prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Staż pracy liczony jest niezależnie od miejsca zatrudnienia – jest sumą czasu przepracowanego na podstawie umowy o pracę. Do stażu pracy można też wliczyć czas nauki, liczony jednak według określonych zasad. Przykładowo ukończona nauka w szkole wyższej powiększa staż pracy o osiem lat.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W nieco innej sytuacji są pracownicy rozpoczynający swoją karierę zawodową. W pierwszym roku zatrudnienia ich urlop narasta z każdym miesiącem. Już od pierwszego miesiąca rośnie on o 1/12 wymiaru urlopu, jaki nabyliby po roku pracy.

Przynajmniej jedna część urlopu powinna trwać nie krócej niż 14 dni kalendarzowych. Niewykorzystany urlop wypoczynkowy przechodzi na kolejny rok. Pracownik powinien go wykorzystać w pierwszym kwartale następnego roku. Decydująca jest tu data rozpoczęcia urlopu – czyli można go rozpocząć ostatniego dnia roboczego tego kwartału.

W ramach urlopu wypoczynkowego, pracownik może w ciągu roku wykorzystać cztery dni urlopu na żądanie. Poza nielicznymi przypadkami, pracodawca nie ma prawa odmówić takiego urlopu, o ile zostanie o nim poinformowany przed jego rozpoczęciem. Prawo do niewykorzystanego  urlopu na żądanie nie przechodzi na kolejny rok.

Zatrudnianie pracowników zza wschodniej granicy

Jeszcze jedną formą urlopu płatnego, są urlopy okolicznościowe. Z tytułu zawarcia związku małżeńskiego lub śmierci członka najbliższej rodziny pracownikowi przysługuje od jednego do dwóch dni wolnych od pracy. Okoliczność urlopu musi być jednak przez pracownika udokumentowana odpowiednim aktem.

Oprócz wymienionych form urlopów płatnych, pracownik może skorzystać z urlopu bezpłatnego. Za ten okres pracownik nie pobiera wynagrodzenia. Czas trwania i termin urlopu bezpłatnego pracownik ustala indywidualnie z pracodawcą.

- Choć urlop wypoczynkowy to prawo i przywilej pracownika, czasem musimy przypominać firmom, by wysłały pracowników na wypoczynek. Szczególnie zwracamy uwagę na konieczność wykorzystania raz w roku urlopu 14-dniowego. Pracownicy często o tym zapominają, albo z różnych przyczyn nie chcą z tego korzystać. To jednak na dłuższą metę nie jest dobre ani dla nich, ani dla ich pracodawców – zaznacza Małgorzata Bazan z katowickiego biura rachunkowego KPDA.

Autor: Biuro rachunkowe KPDA

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Federacja Konsumentów

Federacja Konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »