REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzyści ze szkolenia BHP

szkolenie bhp
szkolenie bhp

REKLAMA

REKLAMA

Tylko w dwóch trzecich przedsiębiorstw szkolenia z zakresu BHP odbywają się regularnie i co najmniej raz w roku. Zdaniem większości pracujących Polaków informacje zdobyte na tych szkoleniach są użyteczne. Przeczą temu jednak analizy wypadków w miejscach pracy, których przyczyną są najczęściej odstępstwa od zasad BHP.

W ocenie pracowników zdecydowana większość pracodawców przykłada należytą wagę do szkoleń z zakresu BHP. Jak wynika z badania, regularne szkolenia odbywają się najczęściej w zakładach produkcyjnych oraz instytucjach związanych ze służbą zdrowia.

REKLAMA

Znajomość procedur na stanowisku pracy

Na pytanie o  to, czy znają procedury bezpieczeństwa obowiązujące na ich stanowisku pracy, prawie wszyscy respondenci odpowiedzieli pozytywnie (97 procent), a aż 96 procent badanych odpowiedziało, że wiedziałoby także, jak się zachować w razie wypadku w miejscu pracy. Trzech na czterech pracowników jest zdania, że ma bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa na swoim stanowisku pracy, natomiast 24 procent respondentów uważa, że nie ma na to wpływu. Niemal wszyscy pracownicy (93 procent), a szczególnie starsi i z dłuższym stażem pracy, zwróciliby uwagę współpracownikowi, gdyby ten nie dopełnił procedur bezpieczeństwa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

- Obawiam się, że uznanie  stosowanych środków profilaktycznych za wystarczające, to wyraz jedynie poprawności nakazującej dostrzeganie wagi zagadnień związanych z problematyką bezpieczeństwa pracy. Na przykład respondenci ocenili szkolenia BHP jako użyteczne, a tak naprawdę odbywają się one według programów od szeregu lat nieaktualizowanych. Pracownicy, zgodnie z wynikami badań, uważają się również za dobrze przeszkolonych, deklarując znajomość przepisów i procedur BHP. Przeczą temu niestety analizy przyczyn większości zaistniałych wypadków przy pracy, które spowodowane są przede wszystkim odstępstwami od procedur BHP. – powiedział Witold Polkowski, Doradca Prezydenta, Pracodawcy RP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynikające z badań deklaracje, dotyczące szkoleń BHP, są bardzo pozytywne. Jednak rzeczywistość nie napawa takim optymizmem. Niedopasowanie szkoleń i niewłaściwa ich organizacja skutkuje wciąż dużą liczbą wypadków, powodowanych nieznajomością zasad BHP. Informacje podawane przez Państwową Inspekcję Pracy potwierdzają, że prawie trzy czwarte wypadków przy pracy, do których doszło w zeszłym roku, zostało spowodowane niewłaściwym zachowaniem pracownika lub wykorzystaniem urządzeń czy niestosowaniem sprzętu ochronnego. Po wypadku pracodawcy otrzymywali zlecenie powtórnego przeszkolenia pracowników.

Obowiązek przeprowadzenia szkolenia BHP

REKLAMA

Szkolenia BHP w firmie reguluje osobne rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku, które określa ich rodzaj i częstotliwość, w zależności od stanowiska oraz formę i tematykę (wynikającą z ramowych programów szkoleń). Każdy zakład pracy dostosowuje szkolenia do swojej specyfiki. Tematyka szkoleń poruszona jest także w kodeksie pracy. Poza szkoleniami obowiązkowymi – okresowymi, w firmach często organizowane są szkolenia wewnętrzne, poświęcone konkretnym  zagadnieniom. Można na nich poruszać ważne dla danego przedsiębiorstwa tematy, jak na przykład wypadki. Prawidłowo przeprowadzone szkolenie powinno odnosić się przede wszystkim do realiów panujących w danym zakładzie. Pracownik powinien zostać tak przygotowany do podjęcia obowiązków, aby nie wyrządził krzywdy sobie ani współpracownikom.

- Dobre szkolenie BHP powinno być ciekawe dla pracowników. Obecnie coraz częściej odchodzi się od formy wykładu na rzecz większej interakcji ze szkolonymi. Szkoleniom towarzyszą prezentacje multimedialne, filmy, quizy oraz różnorodne zadania praktyczne. Najważniejsze to zainteresowanie pracowników w przekazywaną tematykę. Im szkolenie jest bogatsze w konkretne przykłady z danej branży, im bardziej zakorzenione w zakres pracy szkolonych, tym jest dla nich ciekawsze - twierdzi Marta Tomaszewska, Specjalista ds. BHP CWS-boco Polska

Szkolenie BHP dla pracowników adminstracjno-biurowych

Jednym z działań popularyzujących dobre praktyki w zakresie BHP jest inicjatywa Koalicji Bezpieczni w Pracy, którą powołały cztery firmy: CWS-boco Polska, PW Krystian, Lafarge oraz TenCate Protective Fabrics w celu promowania kultury bezpieczeństwa pracy i zwiększania świadomości społecznej w tej kwestii. Badanie „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2014” zostało zrealizowane na zlecenie Koalicji Bezpieczni w Pracy przez instytut badawczy Millward Brown w lipcu 2014 roku, na reprezentatywnej próbie Polaków pracujących zawodowo.

Pełne wyniki raportu z badania  „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2014” oraz porady ekspertów dotyczące bezpieczeństwa dostępne są w serwisie: www.bezpieczniwpracy.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

REKLAMA

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

REKLAMA

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

REKLAMA