REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy 2015

Marta Golan
Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy 2015/Fot. Fotolia
Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy 2015/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop ojcowski cieszy się coraz większą popularnością. Mimo, że urlop ojcowski co do zasady przysługuje pracownikowi, to również osoba prowadząca działalność gospodarczą może ubiegać się o przyznanie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, czyli za 14 dni. Ile wyniesie zasiłek w 2015 r.?

Zasiłek wypłaca ZUS

Pomimo, że przedsiębiorcy nie przysługuje urlop ojcowski w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy to jednak może on przez okres 14 dni uzyskiwać zasiłek macierzyński z tego tytułu. Jedynym warunkiem uzyskania zasiłku (na zasadach zasiłku macierzyńskiego) jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu. Dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą jest to ubezpieczenie dobrowolne, a więc osoba chcąca skorzystać z urlopu, w pierwszej kolejności musi zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego.

REKLAMA

Do uzyskania zasiłku wystarczy opłacenie jednej składki, tj. za pełny miesiąc poprzedzający urlop.

Redakcja poleca: Świadczenia rodzinne 2015 - PDF

Ile trwa urlop ojcowski?

REKLAMA

Przedsiębiorca, któremu urodziło się dziecko może skorzystać z urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, tj. 14 dni kalendarzowych. Podkreślić należy, że musi go wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia, tj. musi rozpocząć urlop 14 dni przed pierwszymi urodzinami dziecka. Dwutygodniowy okres urlopu ojcowskiego jest niepodzielny.

Przedsiębiorcy urodziło się dziecko 20 marca 2015 r., zatem na wykorzystanie 2 tygodniowego urlopu będzie miał czas do 19 marca 2016 r. Jeżeli będzie chciał skorzystać z urlopu 10 marca 2016 r., nie wykorzysta całego urlopu a pozostała część przepadnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Czy przedsiębiorca ma prawo do urlopu?

Niezależny od macierzyńskiego i tacierzyńskiego

Urlop ojcowski jest niezależny od urlopu macierzyńskiego oraz tzw. urlopu "tacierzyńskiego". Oznacza to, że ojciec dziecka może skorzystać z 2-tygodniowego urlopu ojcowskiego zarówno w sytuacji gdy matka dziecka korzysta jednocześnie z urlopu macierzyńskiego, jak i w sytuacji gdy sam ojciec wykorzystuje część urlopu macierzyńskiego żony w formie tzw. "urlopu tacierzyńskiego". W praktyce więc możliwe jest skorzystanie zarówno z możliwości urlopu "tacierzyńskiego", jak i dodatkowego 14-dniowego urlopu ojcowskiego.

Urlop ten przysługuje niezależnie od tego, czy rodzice dziecka pozostają w związku.

Zobacz też: Czy elastyczny czas pracy przynosi korzyści?

Ile wynosi zasiłek

Minimalna podstawa dla dużego ZUS-u w 2015 r. wynosi 2375,40 zł.

Od średniej podstawy odejmuje się 13,71%, co dla dużego ZUS-u daje kwotę: 2375,40 - 325,67 = 2049,73 zł

Ustalamy zasiłek za 1 dzień: 2049,73 / 30 dni (zakładając, że miesiąc ma 30 dni) = 68,32 zł

Mnożymy przez 14 dni: 68,32 zł x 14 dni = 956,48 zł

Odejmujemy podatek dochodowy (18%): 956,48 – 172,17 (18%) = 784,31 zł.

W związku z powyższym przedsiębiorca za 14 dni urlopu ojcowskiego otrzyma zasiłek w wysokości ok. 784 zł netto. 

Zobacz: Usprawiedliwione zwolnienie od pracy - 7 powodów

Obniżone składki ZUS

Podkreślić należy, że w trakcie urlopu ojcowskiego osoba prowadząca działalność gospodarczą nie musi płacić składek na ubezpieczenie społeczne. Oznacza to, że składki ZUS opłaci nie za cały miesiąc, a tylko za pozostałe 16 dni miesiąca.

Zobacz również: Jakie składniki wlicza się do wynagrodzenia minimalnego?

Wymagane dokumenty

Osoba prowadząca działalność gospodarczą chcąca skorzystać z powyższych uprawnień musi złożyć stosowne dokumenty do ZUS-u:

  • Skrócony odpis aktu urodzenia lub jego kopię potwierdzoną przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem,
  • Wypełniony druk ZUS Z-3b,
  • Wniosek ubezpieczonego o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego (druk ZAS-34).

Powyższe dokumenty należy złożyć do ZUS-u właściwego ze względu na siedzibę płatnika składek najpóźniej dzień przed rozpoczęciem okresu urlopu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA