| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy 2015

Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy 2015

Urlop ojcowski cieszy się coraz większą popularnością. Mimo, że urlop ojcowski co do zasady przysługuje pracownikowi, to również osoba prowadząca działalność gospodarczą może ubiegać się o przyznanie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, czyli za 14 dni. Ile wyniesie zasiłek w 2015 r.?

Zasiłek wypłaca ZUS

Pomimo, że przedsiębiorcy nie przysługuje urlop ojcowski w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy to jednak może on przez okres 14 dni uzyskiwać zasiłek macierzyński z tego tytułu. Jedynym warunkiem uzyskania zasiłku (na zasadach zasiłku macierzyńskiego) jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu. Dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą jest to ubezpieczenie dobrowolne, a więc osoba chcąca skorzystać z urlopu, w pierwszej kolejności musi zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego.

Do uzyskania zasiłku wystarczy opłacenie jednej składki, tj. za pełny miesiąc poprzedzający urlop.

Redakcja poleca: Świadczenia rodzinne 2015 - PDF

Ile trwa urlop ojcowski?

Przedsiębiorca, któremu urodziło się dziecko może skorzystać z urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, tj. 14 dni kalendarzowych. Podkreślić należy, że musi go wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia, tj. musi rozpocząć urlop 14 dni przed pierwszymi urodzinami dziecka. Dwutygodniowy okres urlopu ojcowskiego jest niepodzielny.

Przedsiębiorcy urodziło się dziecko 20 marca 2015 r., zatem na wykorzystanie 2 tygodniowego urlopu będzie miał czas do 19 marca 2016 r. Jeżeli będzie chciał skorzystać z urlopu 10 marca 2016 r., nie wykorzysta całego urlopu a pozostała część przepadnie.

Zobacz: Czy przedsiębiorca ma prawo do urlopu?

Niezależny od macierzyńskiego i tacierzyńskiego

Urlop ojcowski jest niezależny od urlopu macierzyńskiego oraz tzw. urlopu "tacierzyńskiego". Oznacza to, że ojciec dziecka może skorzystać z 2-tygodniowego urlopu ojcowskiego zarówno w sytuacji gdy matka dziecka korzysta jednocześnie z urlopu macierzyńskiego, jak i w sytuacji gdy sam ojciec wykorzystuje część urlopu macierzyńskiego żony w formie tzw. "urlopu tacierzyńskiego". W praktyce więc możliwe jest skorzystanie zarówno z możliwości urlopu "tacierzyńskiego", jak i dodatkowego 14-dniowego urlopu ojcowskiego.

Urlop ten przysługuje niezależnie od tego, czy rodzice dziecka pozostają w związku.

Zobacz też: Czy elastyczny czas pracy przynosi korzyści?

Ile wynosi zasiłek

Minimalna podstawa dla dużego ZUS-u w 2015 r. wynosi 2375,40 zł.

Od średniej podstawy odejmuje się 13,71%, co dla dużego ZUS-u daje kwotę: 2375,40 - 325,67 = 2049,73 zł

Ustalamy zasiłek za 1 dzień: 2049,73 / 30 dni (zakładając, że miesiąc ma 30 dni) = 68,32 zł

Mnożymy przez 14 dni: 68,32 zł x 14 dni = 956,48 zł

Odejmujemy podatek dochodowy (18%): 956,48 – 172,17 (18%) = 784,31 zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »