REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie wypoczynku zatrudnionych pracowników - rozliczenie podatkowe

dofinansowanie urlopu pracownika
dofinansowanie urlopu pracownika
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca ma możliwość dofinansowania wypoczynku swoich pracowników, członków ich rodzin oraz emerytów i rencistów. Wsparcie to może pochodzić z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), a nawet ze środków obrotowych firmy. W zależności od źródła jego pochodzenia, wysokości oraz przeznaczenia, udzielenie takiej pomocy wywoła różne skutki podatkowo-składkowe.

Fundusz lub świadczenie urlopowe

ZFŚS tworzą pracodawcy, którzy:

REKLAMA

  • według stanu na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty;
  • prowadzą działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Uwaga!

Zgodnie ze stanem na dzień 1 stycznia danego roku pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć fundusz lub wypłacać świadczenie urlopowe.

Koszty podatkowe pracodawcy

Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć:

  • wpłacone kwoty odpisów na ZFŚS,
  • wypłacone kwoty świadczeń urlopowych.

Jak rozliczyć zakup okularów dla pracownika?

Uwaga!

Wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o ZFŚS, nie można uznać za koszty uzyskania przychodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dofinansowanie do wypoczynku pracownika a podatek dochodowy

Za przychód ze stosunku pracy można uznać każdą wypłatę pieniężną oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze lub ich ekwiwalenty, niezależnie od źródła finansowania tych wypłat i świadczeń. W rezultacie oznacza to, że opodatkowaniu podlega cała kwota dofinansowania, pochodząca ze środków obrotowych pracodawcy. Za wolną od podatku dochodowego można natomiast uznać wartość otrzymanych przez zatrudnionego świadczeń rzeczowych i pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych, pod warunkiem, że łączna wysokość nie przekracza w roku podatkowym 380 zł.

Zasady naliczania urlopu wypoczynkowego

Uwaga!

Znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi (bony, talony i inne) nie są traktowane jako świadczenia rzeczowe.

Dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie (wczasy, kolonie, obozy i zimowiska, pobyt w sanatorium itp. oraz przejazdy związane z wypoczynkiem) są w całości zwolnione od podatku, jeśli dofinansowanie pochodzi z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W przypadku korzystania z innych źródeł - jak środki obrotowe pracodawcy - ulga dotyczy tylko kwoty nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł.

Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji

Dofinansowanie do wypoczynku a składki ZUS

Dofinansowanie do wypoczynku pracownika lub jego rodziny dokonane ze środków ZFŚS nie podlega oskładkowaniu. Wprost przeciwny skutek powstaje w sytuacji, gdy dopłaty pochodzą ze środków obrotowych pracodawcy, niezależnie od kwoty i przeznaczenia.

Uwaga!

Świadczenia urlopowe nie podlegają składce na ubezpieczenie społeczne pracowników.


Poniższa tabela stanowi podsumowanie kwestii podatkowo-składkowych dofinansowania do wypoczynku pracowników i ich rodzin przez pracodawcę.

Źródło pochodzenia kwoty dofinansowania do wypoczynku pracownika:

PODATEK DOCHODOWY

SKŁADKI ZUS

  • ze środków obrotowych pracodawcy

- cała kwota dopłaty podlega opodatkowaniu

- wartość dofinansowania stanowi podstawę wymiaru składek społecznych, niezależnie od innych czynników

  • z funduszu

- zwolnienie z podatku dotyczy kwoty nieprzekraczającej w roku podatkowym 380 zł

- nie podlega oskładkowaniu

Ustalając podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, należy kierować się tymi samymi regułami.

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA