| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Dofinansowanie wypoczynku zatrudnionych pracowników - rozliczenie podatkowe

Dofinansowanie wypoczynku zatrudnionych pracowników - rozliczenie podatkowe

Pracodawca ma możliwość dofinansowania wypoczynku swoich pracowników, członków ich rodzin oraz emerytów i rencistów. Wsparcie to może pochodzić z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), a nawet ze środków obrotowych firmy. W zależności od źródła jego pochodzenia, wysokości oraz przeznaczenia, udzielenie takiej pomocy wywoła różne skutki podatkowo-składkowe.

Fundusz lub świadczenie urlopowe

ZFŚS tworzą pracodawcy, którzy:

  • według stanu na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty;
  • prowadzą działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Uwaga!

Zgodnie ze stanem na dzień 1 stycznia danego roku pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć fundusz lub wypłacać świadczenie urlopowe.

Koszty podatkowe pracodawcy

Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć:

  • wpłacone kwoty odpisów na ZFŚS,
  • wypłacone kwoty świadczeń urlopowych.

Jak rozliczyć zakup okularów dla pracownika?

Uwaga!

Wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o ZFŚS, nie można uznać za koszty uzyskania przychodu.

Dofinansowanie do wypoczynku pracownika a podatek dochodowy

Za przychód ze stosunku pracy można uznać każdą wypłatę pieniężną oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze lub ich ekwiwalenty, niezależnie od źródła finansowania tych wypłat i świadczeń. W rezultacie oznacza to, że opodatkowaniu podlega cała kwota dofinansowania, pochodząca ze środków obrotowych pracodawcy. Za wolną od podatku dochodowego można natomiast uznać wartość otrzymanych przez zatrudnionego świadczeń rzeczowych i pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych, pod warunkiem, że łączna wysokość nie przekracza w roku podatkowym 380 zł.

Zasady naliczania urlopu wypoczynkowego

Uwaga!

Znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi (bony, talony i inne) nie są traktowane jako świadczenia rzeczowe.

Dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie (wczasy, kolonie, obozy i zimowiska, pobyt w sanatorium itp. oraz przejazdy związane z wypoczynkiem) są w całości zwolnione od podatku, jeśli dofinansowanie pochodzi z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W przypadku korzystania z innych źródeł - jak środki obrotowe pracodawcy - ulga dotyczy tylko kwoty nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł.

Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji

Dofinansowanie do wypoczynku a składki ZUS

Dofinansowanie do wypoczynku pracownika lub jego rodziny dokonane ze środków ZFŚS nie podlega oskładkowaniu. Wprost przeciwny skutek powstaje w sytuacji, gdy dopłaty pochodzą ze środków obrotowych pracodawcy, niezależnie od kwoty i przeznaczenia.

Uwaga!

Świadczenia urlopowe nie podlegają składce na ubezpieczenie społeczne pracowników.


Poniższa tabela stanowi podsumowanie kwestii podatkowo-składkowych dofinansowania do wypoczynku pracowników i ich rodzin przez pracodawcę.

Źródło pochodzenia kwoty dofinansowania do wypoczynku pracownika:

PODATEK DOCHODOWY

SKŁADKI ZUS

  • ze środków obrotowych pracodawcy

- cała kwota dopłaty podlega opodatkowaniu

- wartość dofinansowania stanowi podstawę wymiaru składek społecznych, niezależnie od innych czynników

  • z funduszu

- zwolnienie z podatku dotyczy kwoty nieprzekraczającej w roku podatkowym 380 zł

- nie podlega oskładkowaniu

Ustalając podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, należy kierować się tymi samymi regułami.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »