| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Dofinansowanie wypoczynku zatrudnionych pracowników - rozliczenie podatkowe

Dofinansowanie wypoczynku zatrudnionych pracowników - rozliczenie podatkowe

Pracodawca ma możliwość dofinansowania wypoczynku swoich pracowników, członków ich rodzin oraz emerytów i rencistów. Wsparcie to może pochodzić z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), a nawet ze środków obrotowych firmy. W zależności od źródła jego pochodzenia, wysokości oraz przeznaczenia, udzielenie takiej pomocy wywoła różne skutki podatkowo-składkowe.

Fundusz lub świadczenie urlopowe

ZFŚS tworzą pracodawcy, którzy:

  • według stanu na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty;
  • prowadzą działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Uwaga!

Zgodnie ze stanem na dzień 1 stycznia danego roku pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć fundusz lub wypłacać świadczenie urlopowe.

Koszty podatkowe pracodawcy

Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć:

  • wpłacone kwoty odpisów na ZFŚS,
  • wypłacone kwoty świadczeń urlopowych.

Jak rozliczyć zakup okularów dla pracownika?

Uwaga!

Wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o ZFŚS, nie można uznać za koszty uzyskania przychodu.

Dofinansowanie do wypoczynku pracownika a podatek dochodowy

Za przychód ze stosunku pracy można uznać każdą wypłatę pieniężną oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze lub ich ekwiwalenty, niezależnie od źródła finansowania tych wypłat i świadczeń. W rezultacie oznacza to, że opodatkowaniu podlega cała kwota dofinansowania, pochodząca ze środków obrotowych pracodawcy. Za wolną od podatku dochodowego można natomiast uznać wartość otrzymanych przez zatrudnionego świadczeń rzeczowych i pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych, pod warunkiem, że łączna wysokość nie przekracza w roku podatkowym 380 zł.

Zasady naliczania urlopu wypoczynkowego

Uwaga!

Znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi (bony, talony i inne) nie są traktowane jako świadczenia rzeczowe.

Dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie (wczasy, kolonie, obozy i zimowiska, pobyt w sanatorium itp. oraz przejazdy związane z wypoczynkiem) są w całości zwolnione od podatku, jeśli dofinansowanie pochodzi z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W przypadku korzystania z innych źródeł - jak środki obrotowe pracodawcy - ulga dotyczy tylko kwoty nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł.

Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji

Dofinansowanie do wypoczynku a składki ZUS

Dofinansowanie do wypoczynku pracownika lub jego rodziny dokonane ze środków ZFŚS nie podlega oskładkowaniu. Wprost przeciwny skutek powstaje w sytuacji, gdy dopłaty pochodzą ze środków obrotowych pracodawcy, niezależnie od kwoty i przeznaczenia.

Uwaga!

Świadczenia urlopowe nie podlegają składce na ubezpieczenie społeczne pracowników.


Poniższa tabela stanowi podsumowanie kwestii podatkowo-składkowych dofinansowania do wypoczynku pracowników i ich rodzin przez pracodawcę.

Źródło pochodzenia kwoty dofinansowania do wypoczynku pracownika:

PODATEK DOCHODOWY

SKŁADKI ZUS

  • ze środków obrotowych pracodawcy

- cała kwota dopłaty podlega opodatkowaniu

- wartość dofinansowania stanowi podstawę wymiaru składek społecznych, niezależnie od innych czynników

  • z funduszu

- zwolnienie z podatku dotyczy kwoty nieprzekraczającej w roku podatkowym 380 zł

- nie podlega oskładkowaniu

Ustalając podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, należy kierować się tymi samymi regułami.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »