REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie czy czas wolny za pracę w sobotę?

 Kancelaria Wierzbowski Eversheds
Usługi prawne dla biznesu
praca w sobotę
praca w sobotę

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnio w mediach często podnoszony jest temat dyskutowanej w Sejmie zmiany przepisów Kodeksu pracy dotyczących tzw. pracy w soboty (art. 151(3) k.p). Proponowane zmiany zakładają wprowadzenie możliwości rekompensowania takiej pracy nie tylko czasem wolnym, ale również dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych. Ostateczny kształt zmian nie jest jeszcze znany, jednak propozycję wyraźnego uregulowania możliwości płacenia za pracę w soboty uważam za słuszną. Odpowiada ona bowiem realnym problemom pracodawców i sankcjonuje rozwiązanie stosowane w praktyce.

Co do zasady, zgodnie z art. 129 par. 1 k.p., czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie czterdziestu godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. W pewnym uproszczeniu oznacza to, że pracodawca może ułożyć rozkład czasu pracy obejmujący pięć dni w tygodniu. Co do zasady niedziele (a także dni, w które przypadają święta państwowe – dni ustawowo wolne od pracy) zawsze muszą być dniami wolnymi z wyjątkiem przypadków przewidzianych w przepisach k.p. Natomiast wolne soboty wynikają z zasady pięciodniowego tygodnia pracy. Inaczej mówiąc, zwyczajowo pracodawcy na ogół planują pięć dni od poniedziałku do piątku jako dni pracy, w niedziele muszą zapewnić dni wolne, a więc pozostały (szósty) dzień, czyli na ogół sobota, również musi być wolny. Jednakże nie ma przeszkód aby ustalić inny niż sobota dzień jako dzień rozkładowo wolny, wynikający z zasady pięciodniowego tygodnia pracy.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Co więcej, istnieje możliwość zlecania pracy w tym szóstym dniu (np. w soboty), który zgodnie z rozkładem pracy jest dniem wolnym, w okolicznościach, w których można zlecać pracę w godzinach nadliczbowych. Dyskusja tocząca się obecnie dotyczy formy, w jakiej taka praca może być zrekompensowana. W aktualnym stanie prawnym, w zamian za pracę w soboty (lub inny „szósty” dzień rozkładowo wolny) należy udzielić pracownikowi po uzgodnieniu z nim, innego dnia wolnego. Jest to jedyna przewidziana w k.p. forma rekompensaty za pracę w ten dzień. Oddać należy cały dzień wolny, bez względu na liczbę przepracowanych godzin i taka rekompensata powinna przypadać do końca danego okresu rozliczeniowego. Jeśli pracodawca postąpi inaczej, to co do zasady narusza przepisy o czasie pracy, narażając się na karę grzywny na podstawie art. 281 pkt 5 k.p. (tj. od 1.000 do 30.000 pln).

Obecne rozwiązanie uważam za niepraktyczne. W pewnych okolicznościach pracodawcy mogą nie mieć możliwości oddania dania wolnego w tym samym okresie rozliczeniowym. Będzie to miało miejsce np. wtedy gdy praca w „szóstym” dniu nastąpi pod koniec okresu rozliczeniowego i ze względów obiektywnych nie będzie szansy udzielenia całego dnia wolnego pracownikowi (np. pracownik zachoruje i pozostanie niezdolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego).

Czy za pracę w nadgodzinach przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub czas wolny?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nieudzielenie dnia wolnego oznaczać będzie również na ogół przekroczenie tygodniowej normy czasu pracy i konieczność wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia z dodatkiem 100% za pracę w godzinach nadliczbowych, za każdą godzinę pracy w „szóstym” dniu. W praktyce wielu pracodawców stosuje właśnie tę formę rekompensaty, mimo że nie jest ona wprost przewidziana w obecnie obowiązujących przepisach.

Warto porównać omawiane rozwiązanie ustawowe z zasadami rekompensowania pracy w niedziele i święta. Zgodnie z przepisami, za pracę w niedzielę należy oddać dzień wolny w ciągu sześciu dni kalendarzowych poprzedzających albo następujących po takiej niedzieli, a jeśli jest to niemożliwe, to do końca okresu rozliczeniowego. Jeśli i to okaże się niemożliwe, to pracownik ma prawo do dodatku do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzinę pracy. W przypadku pracy w święta – zasadą jest oddanie dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego, a jeśli to nie będzie możliwe - wypłata dodatku w wysokości 100% za każdą przepracowaną w święto godzinę.

Moim zdaniem, zastosowanie do rekompensaty pracy w „szóstym” dniu zasad analogicznych jak w przypadku rekompensat za pracę w niedziele albo w święta, byłoby rozwiązaniem korzystnym, ponieważ wyeliminowałoby obecnie obowiązujące, zbyt sztywne rozwiązanie ustawowe. W sytuacjach obiektywnej niemożliwości oddania dnia wolnego powoduje ono, niejako automatycznie, naruszenie przepisów k.p. przez pracodawców.

Obniżenie stawek za nadgodziny - recepta na bezrobocie?

Autor: Adam Nierzwicki

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA