reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak rozliczyć zakup okularów dla pracownika?

Jak rozliczyć zakup okularów dla pracownika?

W dobie postępującej cyfryzacji coraz więcej pracy wykonuje się przed ekranem komputera. Zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia swojemu pracownikowi okularów, jeśli czas trwania pracy przed monitorem ekranowym wynosi co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy, np. w przypadku 8 godzinnego wymiaru czasu, jeśli praca przed komputerem trwa minimum 4 godziny. Co ciekawe, w ostatnim czasie fiskus zmienił swoje podejście do przepisów w sprawie odliczania VAT od okularów, powodując zamieszanie wśród podatników-pracodawców.

Jeszcze do niedawna fiskus reprezentował stanowisko, zgodnie z którym pracodawca mógł odliczyć VAT na zasadach ogólnych, jeśli zakup okularów był finansowany przez przedsiębiorcę - co według przepisów Kodeksu pracy jest jego obowiązkiem - i faktura również została wystawiona na niego. Jeśli natomiast faktura przy takim zakupie została wystawiona na pracownika, to w takiej sytuacji pracodawca nie miał prawa do odliczenia VAT. Koncepcja ta była poparta do tej pory wieloma interpretacjami dyrektorów izb skarbowych, m.in. w Łodzi (IPPP3/443-1167/12-4/IG) czy też w Poznaniu (ILPP2/443-1016/12-3/MN).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak odliczyć podatek VAT od zakupu okularów?

Kilka miesięcy temu stanowisko fiskusa na ten temat uległo jednak zmianie i obecnie stanowi, że pracodawca nie ma prawa do odliczenia VAT od zakupu okularów, nawet w przypadku kiedy faktura była wystawiona na niego, gdyż nie jest on osobą rzeczywiście rozporządzającą okularami. Potwierdza to poniższa interpretacja indywidualna.

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 lutego 2014 r. nr IPPP3/443-1068/13-4/MKw :

„(…) okulary korekcyjne są zapewniane pracownikom, w przypadku, gdy zgodnie z zaleceniem lekarza wyniki badań okulistycznych przeprowadzanych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania. Pracownik (...) otrzyma fakturę wystawioną na Spółkę. (...) jak wynika z opisu sprawy, to pracownik dokonuje nabycia okularów korekcyjnych, które są dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Z samego wystawienia faktury na pracodawcę, jeżeli pracodawca ten nie nabył faktycznie okularów (nie doszło do przeniesienia rozporządzania okularami jak właściciel pomiędzy zakładem optycznym a pracodawcą), nie można wywodzić prawa do odliczenia podatku wynikającego z tej faktury.

Tym samym, (...)prawo do rozporządzania towarem jak właściciel przysługuje pracownikowi, pracodawca nie ma prawa do odliczenia podatku związanego z nabyciem okularów korekcyjnych, które są wykorzystywane przez jego pracowników również podczas wykonywania obowiązków służbowych.(...)”

Czy można zaliczyć do kosztów zakup okularów dla przedsiębiorcy?

Oznacza to, że jeśli pracodawca nie ma wydanej dla niego interpretacji jasno mówiącej, że przysługuje mu prawo do odliczenia VAT od zakupu okularów, to nie powinien on w ogóle odliczać VAT od tego zakupu. Rozbieżność stanowisk fiskusa w tej sytuacji może skutkować koniecznością zwrotu odliczonego wcześniej podatku VAT, nawet do 5 lat wstecz czyli do przedawnienia się zobowiązania podatkowego. Jeśli dojdzie już do takiego przypadku, pracodawca ma prawo dochodzić swoich praw przed sądem administracyjnym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

okulary dla pracownika
okulary dla pracownika

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama