Czy można zaliczyć do kosztów zakup okularów dla przedsiębiorcy?
REKLAMA
REKLAMA
NIE
REKLAMA
Fiskus kwestionuje wydatki uznając, że dotyczą osobistych spraw przedsiębiorców a nie są wprost związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 stycznia 2009 r., nr IPPB1/415-1312/08-2/EC.
Organ podatkowy stwierdził w tej interpretacji, że do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie można zaliczyć wydatków spowodowanych stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą.
Zobacz: Czy nieodpłatne świadczenie usług nie związane z działalnością jest opodatkowane?
Zdaniem Dyrektora IS w Warszawie wydatek na zakup okularów korekcyjnych ma na celu ochronę zdrowia. Wydatki na ochronę zdrowia należą do wydatków o charakterze osobistym.
REKLAMA
W sytuacji zaistnienia wady wzroku, czy też jej pogłębiania się osoba fizyczna jest zmuszona do poczynienia zakupu okularów z odpowiednimi szkłami niezależnie od tego czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też działalności takiej nie prowadzi.
Tak więc, bezpośrednim celem jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Poniesienie wydatków na zakup okularów nie ma realnego wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług radcy prawnego.
Dlatego Dyrektor IS w Warszawie uznać, że wydatku na zakup okularów korekcyjnych nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej.
Warto zauważyć, że w poprzednich latach urzędy skarbowe nierzadko dopuszczały możliwość zaliczenia podobnych wydatków do kosztów działalności gospodarczej.
Przykładem jest interpretacja Urzędu Skarbowego w Grudziądzu z 18 stycznia 2007 r. — nr USIII/415-70/170/06, gdzie stwierdzono, że ”wydatki na badanie wzroku oraz zakup okularów korekcyjnych, jako mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i mające wpływ na jakość świadczonych usług i wielkość osiągniętego przychodu, można zaliczyć do kosztów”.
Zobacz: Jak obniżyć podatek prowadząc firmę w mieszkaniu?
Być może doczekamy się rozstrzygnięcia sądu administracyjnego w tej sprawie, bo wątpliwości pozostają, a przepisy podatkowe nie regulują tej kwestii dokładnie.
Paweł Huczko
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.