Kiedy przedsiębiorca może liczyć na ulgę w spłacie zobowiązań podatkowych?
REKLAMA
REKLAMA
Istotne jest, aby podatnik złożył wniosek i uzasadnił go ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.
REKLAMA
Co może zrobić organ podatkowy?
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku organ podatkowy może:
- odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
- odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji określającej wysokość odsetek za zwłokę (wydanej jeżeli w postępowaniu podatkowym po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego organ podatkowy stwierdzi, że podatnik mimo ciążącego na nim obowiązku nie złożył deklaracji, wysokość zaliczek jest inna niż wykazana w deklaracji lub zaliczki nie zostały zapłacone w całości lub w części);
- umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. Umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa.
Porównaj: Czy zakup wizytówek jest kosztem podatkowym?
Jak powinien wyglądać wniosek?
Wniosek powinien odpowiadać wymogom formalnym każdego pisma.
We wniosku należy zawrzeć co najmniej treść żądania, wskazanie osoby, od której pochodzi, oraz jej adresu (miejsca zamieszkania lub pobytu, siedziby albo miejsca prowadzenia działalności).
Z kolei podanie wniesione w formie dokumentu elektronicznego powinno: być uwierzytelnione przy użyciu mechanizmów określonych w art. 20a ust. 1 albo ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz zawierać dane w ustalonym formacie, zawartym we wzorze podania określonym w odrębnych przepisach, jeżeli te przepisy nakazują wnoszenie podań według określonego wzoru.
Polecamy serwis Umowy
Podatnik powinien wykazać we wniosku, że istnieją ustawowe przesłanki uprawniając organ do zastosowania wobec niego określonej ulgi tj. wniosek powinien zawierać opis w jaki sposób za przyznaniem ulgi przemawia "ważny interes podatnika" lub "interes publiczny".
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.