REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie pracowników zza wschodniej granicy

Subskrybuj nas na Youtube
zatrudnianie cudzoziemców
zatrudnianie cudzoziemców

REKLAMA

REKLAMA

Rolnictwo, budownictwo czy przemysł – to gałęzie gospodarki, które już od lat stawiają na pracowników zza wschodniej granicy. Dziś w ich ślady idą kolejni przedsiębiorcy, nie są oni jednak pozbawieni obaw. Często zastanawiają się, czy siła robocza z Ukrainy, Mołdawii lub Gruzji to skarb czy jednak problem? Dlatego dziś radzimy, gdzie jej szukać i o jakie formalności zadbać, aby decyzja o zatrudnieniu wschodnich sąsiadów okazała się korzystna dla naszej firmy.

Z jednej strony większość z nas zdaje siebie sprawę z tego, że pracownik ze Wchodu może okazać się doskonałym lekarstwem  na kryzys – tańszy, dyspozycyjny, zmotywowany, chętny nawet do ciężkiej pracy. Z drugiej jednak gdy myślimy o etacie dla obcokrajowca, przerażają nas dokumenty, pozwolenia i góra formalności, jakie będziemy musieli załatwić zanim pojawi się on w naszej firmie. – Niepotrzebnie – przekonują eksperci. – Zatrudnienie pracowników ze Wschodu jest dziś o wiele łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Jednak nadal wielu pracodawców nie wie, od czego zacząć, gdzie zgłosić swoje zapotrzebowanie, z kim konsultować wątpliwości oraz obawy – mówi Rafał Dryla, Dyrektor Zarządzający Agencji rekrutacyjnej GP People.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dla kogo?

Polacy nie garną się do zatrudnienia na plantacjach, w ogrodnictwie, przy uboju zwierząt czy na fermach. Mimo że zarobki w tych miejscach nie należą do najniższych, to znalezienie dobrego pracownika do ciężkiej pracy nie jest łatwe. – Dlatego coraz więcej pracodawców decyduje się na kapitał ludzki zza wschodniej granicy. To też szczególnie wygodne rozwiązanie dla kogoś, kto szuka osoby na czas określony, na przykład wzmożonych zbiorów czy dostaw. Dodatkowo pracownicy z zagranicy często przyjeżdżają do Polski tylko w celach zarobkowych, dlatego gotowi są pracować zarówno zmianowo, jak i w weekendy, a nawet i święta. Takie podejście i elastyczność są szczególnie ważne dla firm, które nie mogą z dnia na dzień zatrzymać swojej produkcji i pracują praktycznie na okrągło – dodaje Rafał Dryla.

Zatrudnianie cudzoziemców 2015

Od czego zacząć?

Już kilka lat temu Polski rząd zliberalizował zasady zatrudnienia osób zza wschodniej granicy. W konsekwencji tego możemy je przyjmować do pracy bez konieczności występowania o zezwolenie, jeśli na przestrzeni roku dana osoba ma u nas przepracować nie więcej niż sześć miesięcy łącznie. Jeśli takiego pracownika później nadal chcemy zatrudniać, musimy już aplikować o zezwolenie dla niego na pracę na terytorium Rzeczpospolitej. Pamiętajmy, że jest to obowiązek pracodawcy, a nie pracownika i to on powinien dopełnić wszelkich formalności. – Duża cześć przedsiębiorców decyduje się jednak na rotacyjny system zatrudniania. To wygodniejsze rozwiązanie, bo ogranicza formalności do minimum. Tym bardziej, że wiele osób z Ukrainy, Gruzji czy Mołdawii nie przeprowadza się na stałe do Polski i po kilku miesiącach chce wrócić do swojego kraju, aby ponownie za jakiś czas podjąć pracę u nas – mówi Rafał Dryla z GP People.  – W takich wypadkach dla wielu firmy prowadzona jest rekrutacja ciągła, a wyjeżdżający pracownicy na bieżąco zastępowani są nowymi – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązują już ułatwienia dla cudzoziemców

Gzie ich szukać?

REKLAMA

Jeśli chcemy zatrudnić pracownika „zza miedzy”, nasze zapotrzebowanie możemy zgłosić w urzędzie pracy, dać ogłoszenie w gazecie lub jeśli nie chcemy się tym zajmować sami, po prostu udać się do agencji rekrutacyjnej. – Ta opcja jest szczególnie wygodna, jeśli nie chcemy zaprzątać sobie głowy dokumentami. W tym wypadku bowiem to agencja musi dopełnić wszelkiego rodzaju formalności – tłumaczy Rafał Dryla z GP People. – Zatrudniając cudzoziemca możemy obniżyć koszty pracy, jednak pamiętajmy, że pensja, jaką zaproponujemy takiemu pracownikowi, nie może być diametralnie niższa niż wynagrodzenie, które zadowalałaby naszego rodaka. Obcokrajowy przyjeżdżają do Polski typowo w celach zarobkowych, dlatego jeśli odpowiednio zapłacimy im za pracę, możemy liczyć na zaangażowanie i długą kooperację. W innym wypadku zaczną oni po pewnym czasie rozglądać się za nową posadą lub słysząc kwotę wynagrodzenia w ogóle nie zdecydują się na przyjazd do Polski– dodaje.  

Siła robocza zza wschodniej granicy może okazać się idealnym rozwiązaniem dla coraz większej grupy przedsiębiorców narzekających na brak chętnych do pracy. Jednak aby zatrudnić ich zgodnie z prawem, musimy najpierw poznać przepisy i zastanowić się, czy taki pracownik będzie odpowiedni dla naszej branży. Jeśli dojdziemy do wniosku, że tak – nie obawiajmy się sięgnąć po posiłki ze Wschodu.

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców będzie zmienione

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

REKLAMA

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA