reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Naruszenie przepisów o czasie pracy przez kadrę zarządzającą

Naruszenie przepisów o czasie pracy przez kadrę zarządzającą

Coraz częściej pracodawcy decydują się na zatrudnienie kadry zarządzającej, która będzie odpowiedzialna za przestrzeganie przepisów o czasie pracy. W przypadku popełnienia przestępstwa bądź wykroczenia przeciwko prawom pracownika, możliwe będzie pociągnięcie do odpowiedzialności przełożonego a nie samego pracodawcę.

Pracodawca ma organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, jak również osiąganie przez pracowników (przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji) wysokiej wydajności i należytej jakości pracy (art. 94 pkt 2 ustawy – Kodeks pracy, dalej: k.p.). Jest to jeden z jego podstawowych obowiązków. Pracodawca powinien więc tak planować czas pracy danemu pracownikowi, aby mógł wykonać przydzielone mu zadania służbowe.

W praktyce osobą upoważnioną do działania w imieniu pracodawcy w zakresie organizowania pracy oraz prawidłowego planowania i rozliczania czasu pracy jest bezpośredni przełożony pracownika. Będzie on również odpowiedzialny za naruszenia przepisów o czasie pracy. Czynności z zakresu prawa pracy dokonuje bowiem osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba (art. 31 k.p.). W takim przypadku osoba wyznaczona do przestrzegania przepisów o czasie pracy nie musi mieć odrębnego pełnomocnictwa udzielonego przez pracodawcę.

Bezpośredni przełożony jest odpowiedzialny za przestrzeganie przepisów o czasie pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Za wykroczenia przeciwko prawom pracownika

Za naruszenie przepisów o czasie pracy pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu mogą być ukarane grzywną od 1 tys. do 30 tys. zł (art. 281 pkt 5 k.p.). Naruszenie przepisów o czasie pracy jest więc wykroczeniem przeciwko prawom pracownika. W związku z tym, że bezpośredni przełożony jest najczęściej osobą działającą (upoważnioną) w imieniu pracodawcy w zakresie zgodnego z przepisami Kodeksu pracy planowania i przestrzegania czasu pracy, będzie on odpowiedzialny za wykroczenia dotyczące naruszeń przepisów o czasie pracy.

Przykładowe naruszenia przepisów o czasie pracy

Pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu narusza przepisy o czasie pracy, m.in. gdy:

  • nie zapewnia pracownikom minimalnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego i tygodniowego,
  • zatrudnia pracowników szczególnie chronionych w godzinach nadliczbowych,
  • dopuszcza się przekroczenia maksymalnych dozwolonych norm czasu pracy,
  • wyznacza pracę z naruszeniem reguły przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy,
  • dopuszcza do przekroczenia limitów zatrudnienia w godzinach nadliczbowych w roku kalendarzowym,
  • nie ustala, nawet w sposób ogólny, systemów, rozkładów oraz okresów rozliczeniowych czasu pracy,
  • zatrudnia pracowników w niedzielę, gdy nie występują przesłanki dopuszczające taką możliwość,
  • nie udziela pracownikom w zamian za pracę w niedzielę i święta innego wolnego od pracy dnia w tygodniu lub innej formy rekompensaty,
  • nie zapewnia pracownikom zatrudnionym w zakładzie, w którym praca wykonywana jest także w niedziele, wolnej od pracy niedzieli co najmniej raz na 4 tygodnie.

Zobacz również: W jaki sposób ewidencjonować czas pracy?

Możliwe sankcje

Za wykroczenia przeciwko prawom pracownika przez naruszanie przepisów o czasie pracy bezpośredni przełożony może być indywidualnie ukarany na 2 sposoby: w postępowaniu mandatowym prowadzonym przez inspekcję pracy lub przez sąd.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama