REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy indywidualny rozkład czasu pracy zgłasza się w PIP?

Redakcja serwisu Biznes

REKLAMA

Każdy z pracowników ma prawo złożyć u pracodawcy wniosek o wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy w ramach obowiązującego go czasu pracy. Czy wówczas pracodawca musi zgłaszać ten fakt w PIP?

Regulacje dotyczące wprowadzenia  systemu czasu pracy u danego przedsiębiorcy znajdują się w przepisach kodeksu pracy. Zgodnie z art. 150 k.p. pracodawca może ustalić system rozliczania pracowników i czas pracy w układzie zbiorowym, regulaminie bądź obwieszczeniu. Zgodnie z obowiązującymi zasadami rozkład czasu pracy danego pracownika może określać różne godziny rozpoczynania pracy, w ramach systemu pracy tego pracownika. Oznacz to również, że można dokonywać wszelkich modyfikacji dotyczących systemu pracy pracownika. W rzeczywistości, na podstawie art. 142 k.p. pracownik może złożyć u pracodawcy wniosek o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy. W ramach tak skonstruowanego uprawnienia pracownik może dowolnie dostosować swój czas pracy do indywidualnych potrzeb związanych z jego sytuacją zawodową i rodzinną. Zgodnie z linią orzeczniczą Nie ma przeszkód, aby w umowie o pracę (albo w drodze odrębnego porozumienia między pracodawcą i pracownikiem) ustalić organizację pracy (system lub rozkład czasu pracy) (wyr. SN, I BP 6/09).

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kiedy wprowadzenie regulaminu wynagradzania jest obowiązkowe?

Konieczny wniosek pracownika

Aby można było ustanowić indywidualny rozkład czasu pracy, pracownik zobowiązany jest złożyć pisemny wniosek, który będzie znajdował się w jego osobistych aktach pracowniczych. Ważne jest jednak, że pracodawca nie ma prawa wpływać na decyzję pracownika w żadnym wypadku. Indywidualny system czasu pracy może zostać wprowadzony w każdym funkcjonującym systemie, w tym zakresie brak jest jakichkolwiek zastrzeżeń. W przypadku zmiany poprzez akceptację wniosku pracownika – nie jest konieczne dokonywanie wypowiedzenia zmieniającego. Wynika to z faktu, że zmiany dokonuje się mimo wszystko w obowiązującym pracownika rozkładzie czasu pracy. Pracownik ma ponadto prawo cofnąć wniosek w każdej chwili i wrócić do poprzedniego stanu zatrudnienia.

Zgłoszenie zmian w PIP

Co do zasady, o wszelkich zmianach dokonywanych w systemie czasu pracy u danego pracodawcy powinien zostać powiadomiony właściwy inspektor pracy. Zawiadomienie inspektora ma charakter i powinno nastąpić przed wprowadzeniem zmian w systemie czasu pracy. Obowiązek taki istnieje w szczególności w przypadku wydłużania okresów rozliczeniowych. W takiej sytuacji inspektor pracy może stwierdzić nieuzasadnione wprowadzenie przedłużonych okresów rozliczeniowych i wezwać pracodawcę do zaprzestania wprowadzania przedłużonych okresów rozliczeniowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak przebiega kontrola PIP?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA