Czy indywidualny rozkład czasu pracy zgłasza się w PIP?
REKLAMA
Regulacje dotyczące wprowadzenia systemu czasu pracy u danego przedsiębiorcy znajdują się w przepisach kodeksu pracy. Zgodnie z art. 150 k.p. pracodawca może ustalić system rozliczania pracowników i czas pracy w układzie zbiorowym, regulaminie bądź obwieszczeniu. Zgodnie z obowiązującymi zasadami rozkład czasu pracy danego pracownika może określać różne godziny rozpoczynania pracy, w ramach systemu pracy tego pracownika. Oznacz to również, że można dokonywać wszelkich modyfikacji dotyczących systemu pracy pracownika. W rzeczywistości, na podstawie art. 142 k.p. pracownik może złożyć u pracodawcy wniosek o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy. W ramach tak skonstruowanego uprawnienia pracownik może dowolnie dostosować swój czas pracy do indywidualnych potrzeb związanych z jego sytuacją zawodową i rodzinną. Zgodnie z linią orzeczniczą Nie ma przeszkód, aby w umowie o pracę (albo w drodze odrębnego porozumienia między pracodawcą i pracownikiem) ustalić organizację pracy (system lub rozkład czasu pracy) (wyr. SN, I BP 6/09).
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Kiedy wprowadzenie regulaminu wynagradzania jest obowiązkowe?
Konieczny wniosek pracownika
Aby można było ustanowić indywidualny rozkład czasu pracy, pracownik zobowiązany jest złożyć pisemny wniosek, który będzie znajdował się w jego osobistych aktach pracowniczych. Ważne jest jednak, że pracodawca nie ma prawa wpływać na decyzję pracownika w żadnym wypadku. Indywidualny system czasu pracy może zostać wprowadzony w każdym funkcjonującym systemie, w tym zakresie brak jest jakichkolwiek zastrzeżeń. W przypadku zmiany poprzez akceptację wniosku pracownika – nie jest konieczne dokonywanie wypowiedzenia zmieniającego. Wynika to z faktu, że zmiany dokonuje się mimo wszystko w obowiązującym pracownika rozkładzie czasu pracy. Pracownik ma ponadto prawo cofnąć wniosek w każdej chwili i wrócić do poprzedniego stanu zatrudnienia.
Zgłoszenie zmian w PIP
Co do zasady, o wszelkich zmianach dokonywanych w systemie czasu pracy u danego pracodawcy powinien zostać powiadomiony właściwy inspektor pracy. Zawiadomienie inspektora ma charakter i powinno nastąpić przed wprowadzeniem zmian w systemie czasu pracy. Obowiązek taki istnieje w szczególności w przypadku wydłużania okresów rozliczeniowych. W takiej sytuacji inspektor pracy może stwierdzić nieuzasadnione wprowadzenie przedłużonych okresów rozliczeniowych i wezwać pracodawcę do zaprzestania wprowadzania przedłużonych okresów rozliczeniowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.