REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oskładkowanie zapłaconych przez pracodawcę składek za byłego pracownika

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Oskładkowanie zapłaconych przez pracodawcę składek za byłego pracownika / Fot. Fotolia
Oskładkowanie zapłaconych przez pracodawcę składek za byłego pracownika / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że pracodawca nie wliczy do podstawy wymiaru składek jakiegoś składnika wynagrodzenia pracownika podlegającego oskładkowaniu, który może stanowić przychód po stronie pracownika. Czy zapłacone składki za pracownika podlegają oskładkowaniu?

Wskutek błędu systemu kadrowo-płacowego jednemu z pracowników przez 3 miesiące 2013 r. nie wliczaliśmy do podstawy wymiaru składek dodatkowego składnika pensji, który powinien podlegać oskładkowaniu. Zauważyliśmy to dopiero w październiku 2014 r., kiedy ta osoba już u nas nie pracowała. Po sporządzeniu korekty dokumentów rozliczeniowych powstała niedopłata składek, którą w całości opłaciliśmy z własnych środków. Czy równowartość zapłaconych przez nas składek, które powinien sfinansować były pracownik, jest dla niego przychodem, który należy oskładkować?

REKLAMA

REKLAMA

Nie. Po stronie byłego pracownika powstanie przychód z innych źródeł, którego nie należy oskładkowywać. Zgodnie z aktualnym stanowiskiem organów podatkowych, mają Państwo obowiązek wystawienia byłemu pracownikowi informacji PIT-8C za 2014 r. i wykazania w niej kwoty zapłaconych składek jako przychód z innych źródeł.

Ubezpieczony (np. pracownik) finansuje ze swych środków część składek emerytalnej i rentowej, całą składkę chorobową oraz składkę zdrowotną. W sytuacji gdy zakład pracy z własnych środków opłaci składki ZUS, które powinny być potrącone z wynagrodzenia, pracownik osiąga przychód z tytułu stosunku pracy. Taki rodzaj przysporzenia majątkowego nie został bowiem zwolniony przez ustawodawcę ze składek ani z podatku. Z tego powodu pracodawca jest zobowiązany uwzględnić to świadczenie w podstawie wymiaru składek ZUS oraz opodatkować w miesiącu, w którym nastąpiła zapłata należności do ZUS. Powyższe zasady dotyczą osoby pozostającej w zatrudnieniu pracowniczym w firmie, która sfinansowała jej składki ubezpieczeniowe.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz również: Podatek i składki ZUS od odsetek za spóźnione wynagrodzenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sytuacja byłego pracownika

Inaczej wygląda sprawa w odniesieniu do byłego pracownika. Wtedy nieodpłatne świadczenie, w postaci uiszczenia przez zakład pracy zobowiązania do ZUS, które powinno być pokryte ze środków byłego pracownika, trzeba zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym:

  • datą powstania przychodu z ww. tytułu jest data wpłaty składek przez były zakład pracy na konto ZUS,
  • od tego przychodu nie należy obliczać składek ani zaliczki na podatek.

Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z 30 października 2013 r. (znak: DD3/033/199/MCA/13/RD-113250/13), Minister Finansów stwierdził, że:

REKLAMA

(...) zapłacenie ze środków płatnika kwoty tytułem zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w części, w której powinny być pokryte z dochodu osoby fizycznej (ubezpieczonego), skutkuje powstaniem przychodu po stronie osoby fizycznej w momencie dokonania zapłaty przez płatnika składek.

(...) dla byłych pracowników kwota zapłaconych przez Wnioskodawcę składek stanowi (...) przychód z innych źródeł podlegający wykazaniu w informacji PIT-8C, natomiast dla osób, które w momencie dokonanej zapłaty łączy z Wnioskodawcą stosunek pracy, kwota zapłaconych składek stanowi przychód ze stosunku pracy, od którego Wnioskodawca jest obowiązany, jak wskazano wyżej, obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek zgodnie z art. 31 i 32 ustawy, a następnie przychód ten wykazać w informacji sporządzanej stosownie do art. 39 ust. 1 ustawy (PIT-11). (...)

Jeśli pracodawca w całości finansuje składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za osobę, z którą nie łączy go już żaden stosunek prawny, powinien:

  • wyliczyć sumę składek, które powinny zostać opłacone ze środków ubezpieczonego,
  • wykazać kwotę składek stanowiących przychód dla byłego pracownika w informacji PIT-8C, którą wystawia się do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

Pracodawcy, którzy uregulowali za pracowników lub byłych pracowników składki z własnych środków, mogą następnie domagać się od nich zwrotu tej części należności, która powinna być sfinansowana z ich wynagrodzenia. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2013 r. (III PZP 6/13), w takim przypadku pracodawca ma roszczenie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia, a termin przedawnienia roszczenia liczy się od daty faktycznego opłacenia składek.

Zobacz też: Składki ZUS od umów zlecenie

Uregulowanie z własnych środków przez zakład pracy w całości składek ZUS powoduje u pracowników powstanie przychodu ze stosunku pracy, natomiast u byłych pracowników – przychód z innych źródeł.

W wyniku wewnętrznego audytu w dziale finansowym okazało się, że pracodawca za październik i listopad 2013 r. zaniżył podstawę wymiaru składek ZUS u byłego pracownika i byłego zleceniobiorcy (u każdego z nich kwota zaniżenia wyniosła po 1000 zł). W październiku 2014 r. zakład pracy sporządził stosowne korekty i opłacił w całości z własnych środków zaległe składki, podejmując decyzję, że nie będzie domagał się zwrotu składek, które powinny zostać potrącone z wynagrodzenia byłych zatrudnionych. W tych okolicznościach zarówno były pracownik, jak i były zleceniobiorca osiągnęli przychód z innych źródeł, który zostanie im wykazany w informacji PIT-8C i który będzie musiał być uwzględniony w zeznaniu rocznym składanym przez te osoby za 2014 r.

W piśmie Ministerstwa Finansów z 8 czerwca 2012 r. (znak: DD3/033/140/IMD/10/PK-424), a następnie w interpretacji indywidualnej z 19 lutego 2013 r. Izby Skarbowej w Poznaniu (znak: ILPB2/415–1048/12–2/TR) stwierdzono, że opłacenie zaległych składek ZUS za zleceniobiorców będzie stanowić ich przychód z działalności wykonywanej osobiście (który należy wykazać w PIT-11), gdyż jego źródłem jest zawarta umowa cywilnoprawna.

W związku z powstałymi rozbieżnościami zaleca się, aby płatnik wystąpił do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji w tym zakresie.

Zobacz: Zaległe składki ZUS mogą obniżyć podatek

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 16 ust. 1, ust. 1b, ust. 2–3, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 1442; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1161),
  • art. 10 ust. 1 pkt 9, art. 12 ust. 1, art. 20 ust. 1, art. 42a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1328).
Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

REKLAMA

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

REKLAMA