| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Wniosek o wydanie interpretacji przez ZUS

Wniosek o wydanie interpretacji przez ZUS

Na podstawie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca ma możliwość ubiegania się o wydanie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Co musi znaleźć się we wniosku o wydanie interpretacji przez ZUS?

Elementy wniosku o wydanie interpretacji

Wniosek o wydanie interpretacji powinien zawierać oznaczenie miejsca oraz daty jego sporządzenia oraz być właściwie zatytułowany. W przypadku składania wniosku do ZUS właściwy tytuł to:

Wniosek o wydanie interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej

oraz oznaczenie właściwego Zakładu. W odniesieniu do wniosków o wydanie pisemnej interpretacji składanych w ZUS począwszy od 1 stycznia 2011 r. właściwe do ich rozpatrywania są wyłącznie dwa Oddziały:

  1. Oddział ZUS w Gdańsku
  2. Oddział ZUS w Lublinie

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Oddział ZUS w Gdańsku wydaje interpretacje w sprawach wnioskodawców z zakresu terytorialnego Oddziałów w: Białymstoku, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie, Łodzi I, Olsztynie, Ostrowie Wielkopolskim, Pile, Płocku, Poznaniu I, Poznaniu II, Siedlcach, Słupsku, Szczecinie, Toruniu, Warszawie I, Warszawie II, Warszawie III, Zielonej Górze;

Oddział ZUS w Lublinie wydaje interpretacje w sprawach wnioskodawców z zakresu terytorialnego Oddziałów w: Bielsku - Białej, Biłgoraju, Chorzowie, Chrzanowie, Częstochowie, Jaśle, Kielcach, Krakowie, Legnicy, Lublinie, Łodzi II, Nowym Sączu, Opolu, Radomiu, Rybniku, Rzeszowie, Sosnowcu, Tarnowie, Tomaszowie Mazowieckim, Wałbrzychu, Wrocławiu, Zabrzu.

Dla kogo niższe składki ZUS?

Dane wnioskodawcy

We wniosku należy dokładnie i bezbłędnie oznaczyć dane wnioskodawcy takie jak:

  1. firma przedsiębiorcy,
  2. siedziba i adres albo miejsce zamieszkania i adres przedsiębiorcy,
  3. adres do korespondencji w przypadku, gdy jest on inny niż adres siedziby albo adres zamieszkania przedsiębiorcy lub adres ustanowionego pełnomocnika,
  4. Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP)
  5. Numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) albo numer w CEIDG.

Opis stanu faktycznego lub przyszłego oraz własna opinia w sprawie

Najważniejszą częścią wniosku o wydanie interpretacji jest opis stanu faktycznego oraz wyrażenie własnej opinii w danej sprawie. Opis stanu faktycznego powinien być wyczerpujący i przedstawiać w pełni stan faktyczny u przedsiębiorcy lub stan, który dopiero ma zaistnieć.

W miejscu na własną opinię należy przedstawić stanowisko co do zakresu i sposobu zastosowania wskazanych przepisów prawnych w przedstawionym wyżej stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym.

Umorzenie należności z tytułu składek ZUS do 2015 r.

Opłata od wniosku

Opłaty za wniosek należy dokonać na rachunek Oddziału właściwego, tj. odpowiednio:

Lp.

Oddział ZUS

Adres Oddziału ZUS

Nazwa Banku

Numer rachunku bankowego

1.

ZUS O/Gdańsk

80-748 Gdańsk,
ul. Chmielna 27/33

PKO BP SA I Regionalny Oddział Korporacyjny w Warszawie I Centrum Korporacyjne w Warszawie

26 1020 5590 0000 0902 8090 1015

2.

ZUS O/Lublin

20-601 Lublin,
ul. T. Zana 36-38c

  PKO BP SA I Regionalny Oddział Korporacyjny w Warszawie I Centrum Korporacyjne w Warszawie

61 1020 5590 0000 0302 8160 1019

Opłatę za wniosek w wysokości 40 zł należy wnieść w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. W przypadku jeśli we wniosku przedstawiono więcej niż jeden stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe, opłatę należy wnieść w wysokości stanowiącej wielokrotność przedstawionych stanów lub zdarzeń. W razie nieuiszczenia opłaty wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia. Za datę uiszczenia opłaty uznaje się datę uznania rachunku bankowego ZUS.

Jak przygotować się na kontrolę z ZUS?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »