| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak rozliczyć czas pracy podczas zmiany czasu z letniego na zimowy?

Jak rozliczyć czas pracy podczas zmiany czasu z letniego na zimowy?

Pracownicy, którzy wykonywali pracę w nocy podczas zmiany czasu z letniego na zimowy powinni być rozliczeni z godziny nadliczbowej. Pracownikowi będzie przysługiwało prawo odbioru czasu wolnego, normalne wynagrodzenie oraz dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Jak prawidłowo rozliczyć dodatkową godzinę pracy podczas zmiany czasu?

Tę jedną dodatkową godzinę należy potraktować jak godzinę nadliczbową. Pracownikowi przysługuje za nią odbiór czasu wolnego lub oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 100% (art. 1511 § 1 pkt 1 lit. a ustawy – Kodeks pracy, dalej: k.p.). Ze względu na zmianę czasu z letniego na zimowy, która nastąpiła w tym roku w nocy z 25 na 26 października, należało przesunąć wskazówki zegara z godz. 3.00 na godz. 2.00 (§ 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016). Dla pracowników pracujących w tym czasie w nocy oznacza to, że pracowali faktycznie o 1 godzinę dłużej. Jeżeli zatem pracownicy mieli ustalone godziny pracy np. między godz. 22.00 25 października a godz. 6.00 następnego dnia, to przepracowali nie 8 godzin, lecz 9 godzin.

Za dodatkową godzinę przepracowaną w związku ze zmianą czasu letniego na zimowy pracodawca udziela pracownikowi czasu wolnego lub wypłaca oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odbiór czasu wolnego

W przypadku odbioru czasu wolnego pracownikowi za dodatkową godzinę przepracowaną w związku ze zmianą czasu przysługuje odbiór 1 godziny (musi złożyć wniosek o zrekompensowanie pracy nadliczbowej w formie czasu wolnego). Jeśli odbiór czasu wolnego nastąpi bez wniosku pracownika, wówczas za 1 godzinę nadliczbową będzie mu przysługiwać 1,5 godziny czasu wolnego (art. 1512 k.p.).

Oprócz rekompensaty pracy nadliczbowej pracownikom będzie przysługiwać dodatek za pracę w nocy. Pora nocna powinna obejmować 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00 (art. 1517 k.p.). Pracodawca powinien określić, które 8 godzin w tym przedziale czasowym jest w jego zakładzie porą nocną. Dodatek nocny powinien przysługiwać również za dodatkową godzinę przepracowaną w związku ze zmianą czasu letniego na zimowy. Jest on należny w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia (wynoszącego obecnie 1680 zł, w 2015 r. – 1750 zł).

W zakładzie pracy pora nocna jest ustalona między godz. 22.00 a 6.00. Pracownik pracował w nocy z 25 na 26 października 2014 r. w godz. od 22.00 do 6.00. Ze względu na zmianę czasu letniego na zimowy przepracował faktycznie 9 godzin. Zatem dodatek nocny będzie mu przysługiwał za 9 godzin, czyli:
9 godz. x 1,83 zł (wysokość dodatku za pracę w nocy w październiku 2014 r.) = 16,47 zł.

Zobacz również: Dzień wolny za święto przypadające w sobotę

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »