REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przywrócenie do pracy z prawem do wynagrodzenia

Monika Pązik

REKLAMA

Prawo do wynagrodzenia pracownika za okres pozostawania bez pracy ma charakter kompensacyjny. Przesłanką nabycia takiego prawa jest podjęcie pracy w wyniku przywrócenia. Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż przysługujące pracownikowi roszczenie jest zgodne z konstytucją.

Roszczenie o przywrócenie do pracy z prawem do wynagrodzenia nie jest uwarunkowane wystąpieniem realnej szkody po stronie pracownika i nie ma charakteru odszkodowawczego. Stanowi świadczenie kompensacyjne o charakterze finansowym po stronie pracodawcy w związku z wadliwym rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia. Na mocy uchwały Sądu Najwyższego z dnia 2 lipca 2008 r. (II PZP 12/08) czas pozostawania bez pracy, za jaki pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie na podstawie art. 57 § 1 k.p., nie musi obejmować miesięcy następujących bezpośrednio po rozwiązaniu stosunku pracy. Roszczenie o wynagrodzenie ma charakter autonomiczny. Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 6 marca 2009 r. (I PZ 1/09) osoba dochodząca przywrócenia do pracy nie musi równocześnie, ani też w ogóle, żądać wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, ale jego uzyskanie przez osobę przywróconą do pracy nie jest możliwe bez zgłoszenia roszczenia o jego zasądzenie. Natomiast wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy powinno być dochodzone w drodze odrębnego powództwa.

REKLAMA


Zobacz również: Elastyczny czas pracy - nadgodziny odchodzą do lamusa


Prawo do wynagrodzenia zgodne z konstytucją


Trybunał Konstytucyjny 22 maja 2013 r. orzekł (sygn. akt P 46/11) w przedmiocie pytania prawnego Sądu Rejonowego w Gliwicach, że art. 57 § 1 kodeksu prawnego jest zgodny z art. 64 ust. 1 w zw. z art. 2 i art. 24 konstytucji. Trybunał przyjął pogląd, że obecne przepisy wyłączają możliwość odnoszenia się do przepisów prawa cywilnego wobec czego uniemożliwiają zasądzenie na rzecz pracownika odszkodowania, które przewyższałoby wysokość wynagrodzenia. Wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy ma charakter kompensacyjny i ma na celu kompensację szkody wyrządzonej pracownikowi w wyniku naruszenia zobowiązania umownego przez niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę. Trybunał podzielił stanowisko, że przewidziane w ustawie obowiązki pracodawcy mają charakter publicznoprawny i są traktowane jak sankcja za niewykonanie ciążącego obowiązku. Obowiązujące przepisy prawa dotyczące ochrony pracowników w razie wadliwego rozwiązywania stosunku pracy muszą obejmować interes pracownika oraz kontraktowy charakter stosunku pracy. TK wskazał również, że nie można pominąć zasady sprawiedliwości społecznej wyrażonej w art. 24 konstytucji wraz z zawartą w tym artykule zasadą ochrony pracy.


Obliczanie wysokości wynagrodzenia


Wynagrodzenie przyznawane pracownikowi na mocy art. 57 § 1 k.p. może być traktowane jako świadczenie uzupełniające przy świadczeniu podstawowym będące sposobem na naprawienie szkody majątkowej wynikającej z wadliwego rozwiązania stosunku pracy. Zgodnie z tym artykułem pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy w wyniku przywrócenia do pracy w wysokości nie wyższej niż wysokość wynagrodzenia za 3 miesiące i nie mniejszej niż za 1 miesiąc. Obliczenia wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy dokonuje się na podstawie § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 maja 1996 r. o sposobie ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy, zgodnie z którym stosuje się odpowiednio zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 29 czerwca 2005 r. (I PK 233/04) zajął stanowisko, że wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy (art. 57 § 2 k.p.) należy obliczać według wynagrodzenia za pracę, jakie otrzymywałby pracownik, gdyby w tym czasie pracował. Wynagrodzenie ma charakter limitowany i wynika ze specyfiki stosunku pracy, który został oparty na racjonalnym kompromisie. Dodatkowo wynagrodzenie podlega ogólnym zasadom opodatkowania i oskładkowania co oznacza, że stanowi przychód podlegający obciążeniu składką na ubezpieczenia społeczne według przepisów ubezpieczeniowych obowiązujących w dacie wypłaty tego wynagrodzenia (wyr. SN z dnia 22 października 2008 r., I UK 82/08).

 Zadaj pytanie na forum: Moja Firma - Kadry i ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA