REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przywrócenie do pracy po zwolnieniach grupowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr Matwiejczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik, z którym rozwiązano stosunek pracy w ramach tzw. zwolnień grupowych, powinien w określonych sytuacjach zostać ponownie zatrudniony. Jest to obowiązek pracodawcy.

Pracodawca, który dokonał redukcji zatrudnienia na podstawie przepisów o zwolnieniach grupowych, ma obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionych pracowników. Stanie się tak, jeżeli pracodawca w ciągu 15 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy będzie zatrudniał pracowników w tej samej grupie zawodowej, a zwolniony pracownik zgłosił zamiar podjęcia zatrudnienia w ciągu roku od tego samego dnia.

REKLAMA

Charakter obowiązku pracodawcy

Użycie przez ustawodawcę sformułowania „pracodawca powinien zatrudnić pracownika” może budzić kontrowersje co do charakteru tego obowiązku. W uchwale z 22 lutego 1994 r. (I PZP 2/94) Sąd Najwyższy wskazał, że zwrot ten należy rozumieć jako powinność, czyli obowiązek pracodawcy, któremu odpowiada roszczenie po stronie pracownika. Obowiązek ten ma jednak charakter względny i należy go rozpatrywać w połączeniu z możliwościami finansowymi i organizacyjnymi pracodawcy. Warunkiem realizacji tego prawa jest bowiem fakt ponownego zatrudniania pracowników, przy czym należy wskazać, że to pracodawca samodzielnie dokonuje wstecznego wyboru osób, które zatrudnia. Tak więc obowiązek ten należy traktować jako „pierwszeństwo pracownika w zatrudnieniu uprzednio zwolnionego”. Z drugiej strony należy zauważyć, że pracodawca spełni ciążący na nim obowiązek już przez samo złożenie pracownikowi oferty zatrudnienia, nawet jeśli pracownik z niej nie skorzysta.

Pracodawca ma obowiązek ponownego zatrudnienia pracownika zwolnionego grupowo, jeżeli:

• pracodawca ponownie zatrudnia pracowników w tej samej grupie zawodowej,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• pracownik w ciągu roku od rozwiązania stosunku pracy zgłosił zamiar podjęcia zatrudnienia,

• nie upłynęło 15 miesięcy od rozwiązania stosunku pracy.

Pojęcie grupy zawodowej

REKLAMA

Przepisy o zwolnieniach grupowych nie definiują pojęcia „grupa zawodowa”. Tym samym pracodawca posiada pewną swobodę w ocenie faktu przynależności pracownika do danej grupy zawodowej. Dokonując tej oceny, należy uwzględnić okoliczności konkretnej sprawy oraz intencje ustawodawcy, ustanawiającego prawo pracownika do żądania ponownego zatrudnienia (wyrok SN z 7 marca 1997 r., I PKN 26/97).

Grupa zawodowa - to zespół rodzajowo wewnętrznie spójnych czynności zawodowych, jakościowo odmiennych od innych specjalności zawodowych. Jest to grupa pracowników wyodrębniona z względu na posiadane przygotowanie zawodowe do wykonywania pracy w określonym zawodzie lub specjalności zawodowej, a nie konkretnie wykonywanymi czynnościami na stanowisku pracy.

Zgłoszenie zamiaru powrotu do pracy

REKLAMA

Pracownik, który chciałby podjąć ponownie zatrudnienie, musi poinformować o tym pracodawcę. Zgłoszenie zamiaru powrotu do zakładu pracy może nastąpić przez każde zachowanie pracownika, które ujawnia ten zamiar w sposób dostateczny. Zgłoszenie zamiaru powrotu powinno nastąpić w terminie rocznym, poczynając od dnia, w którym nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy.

Ze względów praktycznych najlepiej będzie, jeśli pracownik zgłosi taki zamiar zaraz po rozwiązaniu stosunku pracy, wówczas szansa na ponowne zatrudnienie ulegnie zwiększeniu. Nie ma też przeszkód, aby pracownik poinformował pracodawcę o chęci ponownego zatrudnienia jeszcze przed rozwiązaniem umowy o pracę, np. w okresie wypowiedzenia umowy. Pracownik może zgłosić swój zamiar również w pozwie żądającym ponownego zatrudnienia, doręczonym zakładowi pracy we właściwym terminie. Za zgłoszenie takiego zamiaru należy również traktować prośbę pracownika o cofnięcie wypowiedzenia dokonanego z przyczyn dotyczących pracodawcy, umotywowaną okolicznościami uzasadniającymi przypuszczenie, że po upływie okresu wypowiedzenia potrzeby pracodawcy będą wymagały zatrudnienia pracownika w tej samej grupie zawodowej (wyrok SN z 18 października 2005 r., II PK 81/05).

 

Terminy

Zarówno roczny termin na zgłoszenie przez pracownika zamiaru podjęcia ponownego zatrudnienia, jak i 15-miesięczny termin, w którym pracodawca dokonuje zatrudnienia, są terminami zawitymi. Po ich upływie wygasa prawo do zgłoszenia zamiaru powrotu oraz obowiązek pracodawcy do zatrudnienia pracownika.

Zatrudnianie wcześniej zwolnionych pracowników po upływie okresu, w którym istnieje obowiązek ponownego zatrudnienia nie oznacza, że pracodawca dobrowolnie wydłuża ten okres (wyrok SN z 16 lutego 2005 r., I PK 173/04).

Do obliczania tych terminów - na podstawie art. 300 k.p. - stosuje się zasady prawa cywilnego. A zatem oba terminy kończą się w dniu, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, tj. dniowi rozwiązania stosunku pracy, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było, w ostatnim dniu tego miesiąca.

Warunki ponownego zatrudnienia

Pracodawca nie ma obowiązku zatrudnienia pracownika na tych samych warunkach, na jakich pracownik świadczył pracę przed rozwiązaniem umowy. Obowiązek zatrudnienia w tej samej grupie zawodowej nie jest ograniczony do zatrudnienia pracownika na tym samym stanowisku, jakie zajmował poprzednio, ani w tym samym wymiarze czasu pracy (wyrok SN z 4 grudnia 1998 r., I PKN 444/98). Pracodawca dochowa zatem obowiązku ponownego zatrudnienia pracownika, nawet jeśli nowe warunki zatrudnienia będą odbiegały od poprzednich nie tylko co do stanowiska, wymiaru czasu pracy, ale także wynagrodzenia czy też miejsca pracy itp.

Odpowiedzialność pracodawcy

Jeżeli pracodawca nie dopełni ciążącego na nim obowiązku, pracownik może wystąpić przeciwko niemu do sądu pracy z roszeniem o nawiązanie stosunku pracy lub o odszkodowanie.

Roszczenie o przywrócenie do pracy będzie przysługiwało pracownikowi tylko wówczas, gdy prawo nie nakłada obowiązku przeprowadzania selekcji kandydatów. Natomiast z roszczeniem odszkodowawczym pracownik może wystąpić, jeśli z powodu niezatrudnienia poniósł szkodę. W przypadku tego powództwa przedmiotem roszczenia mogą być utracone przez pracownika zarobki. Odmowa ponownego zatrudnienia pracownika nie stanowi jednak czynu niedozwolonego (wyrok SN z 10 stycznia 2006 r., I PK 113/05).

Piotr Matwiejczyk 

Podstawa prawna:

• art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),

• art. 112 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (DzU nr 16, poz. 93 ze zm.),

• art. 15 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.),

• orzecznictwo Sądu Najwyższego:

- uchwała z 22 lutego 1994 r. (I PZP 2/94, OSNP 1994/1/5),

- wyrok z 7 marca 1997 r. (I PKN 26/97, OSNAP 1997/24/486),

- wyrok z 4 grudnia 1998 r. (I PKN 444/98, OSNP 2000/2/45),

- wyrok z 16 lutego 2005 r. (I PK 173/04, OSNP 2005/18/283),

- wyrok z 18 października 2005 r. (II PK 81/05, OSNP 2006/19-20/290),

- wyrok z 10 stycznia 2006 r. (I PK 113/05, M.P.Pr. 2006/7/380).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA