reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Urlop rodzicielski - czy to koniec urlopu wychowawczego?

Urlop rodzicielski - czy to koniec urlopu wychowawczego?

Zmiany w przepisach prawa pracy spowodowały wprowadzenie nowego pojęcia: urlop rodzicielski. Obowiązuje on już od dnia 17 czerwca. Ponadto wydłużono o 2 tygodnie dodatkowy urlop macierzyński. Oznacza to, że z dzieckiem będzie można pozostać przez 1 rok czasu i będzie to okres płatny. Czy zatem urlop rodzicielski spowoduje mniejsze zainteresowanie urlopem wychowawczym?

Wydłużony dodatkowy urlop macierzyński


Urlop macierzyński i dodatkowy urlop macierzyński uzależnione są od ilości dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Wcześniej okres ten wynosił od 24 do 43 tygodni, a po zmianach od 26 do maksymalnie 45 tygodni.

 

Liczba dzieci

Urlop macierzyński    

(w tyg)

Dodatkowy urlop macierzyński przed zmianami (w tyg)

Dodatkowy urlop macierzyński po zmianach (w tyg)

Urlop łącznie przed zmianami (w tyg.)

Urlop łącznie po zmianach (w tyg.)

1

20

4

6

24

26

2

31

6

8

37

39

3

33

6

8

39

41

4

35

6

8

41

43

5 i więcej

37

6

8

43

45

 

Prawo do skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje po złożeniu wniosku do pracodawcy, na co najmniej 14 dni przed jego rozpoczęciem. W przypadku, gdy matka nie będzie korzystać z urlopu, to może on zostać wzięty przez ojca dziecka.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Urlop rodzicielski


Rząd idąc na przeciw osobom, które chcą powiększyć rodzinę, wprowadził urlop rodzicielski. Obowiązuje on w przypadku dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r. Co ważne, urlop ten będzie przysługiwał zarówno matce jak i ojcu, stąd właśnie jego nazwa: rodzicielski. Z urlopu będzie można skorzystać bezpośrednio po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, w wymiarze 26 tygodni. Nie jest w tym przypadku ważna ilość dzieci urodzonych przy jednym porodzie. W przypadku, gdy z urlopu będą chcieli skorzystać oboje rodzice, łączny okres jego trwania nie będzie mógł przekroczyć 26 tygodni.

Wprowadzone zmiany oznaczają, że w przypadku urodzenia 1 dziecka, będzie można z nim pozostać przez okres aż 52 tygodni. Przy ciążach mnogich będzie to od 65 do maksymalnie 71 tygodni.

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących urlopu rodzicielskiego jest to, że będzie on płatny. Wprawdzie tylko 60% podstawy, ale i tak jest to bardziej korzystne rozwiązanie niż w przypadku urlopu wychowawczego. Jeżeli pracownica nie później niż 14 dni po porodzie złoży pisemnie wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego, to wypłacane świadczenie może zostać uśrednione na cały okres przysługujących urlopów: macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego. Będzie ono wynosić 80%.


Zobacz: Udzielenie urlopu na żądanie tylko za zgodą pracodawcy

 


Dla kogo zasiłek?


Zasiłek macierzyński nie dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych na etacie. Wystarczy bowiem być objętym ubezpieczeniem chorobowym (obowiązkowo lub dobrowolnie). Dzięki temu z zasiłkowi mogą korzystać z niego, już po pierwszym pełnym miesiącu opłacania składki, zarówno osoby zatrudnione na umowie zlecenie jak i prowadzące działalność gospodarczą.


Zobacz: Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia


Koniec z wychowawczym?


Nie ulega wątpliwości, że wprowadzone zmiany są korzystne. Urlop rodzicielski jest dobrowolny, co oznacza, że nie trzeba z niego korzystać. Trudna sytuacja na rynku pracy powoduje często, że kobiety zaraz po urlopie macierzyńskim wracają do pracodawców. Boją się bowiem o swoje stanowiska, czy na ich miejsce nie zostanie zatrudniona nowa osoba. Czasem szybki powrót był spowodowany trudną sytuacją finansową, gdyż po 6 miesiącach płatnego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego macierzyńskiego nie mogły sobie pozwolić na pozostanie na urlopie wychowawczym bez świadczeń pieniężnych.

Nowe przepisy pozwolą zatem na pozostanie z dzieckiem aż przez okres roku. Mimo, że czas ten nie będzie w 100% płatny, to i tak przewiduje się, że skorzysta z niego spora rzesza rodziców. Jest to bowiem optymalne rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na pozostanie bez żadnych świadczeń pieniężnych. Urlop wychowawczy stanie się zatem mniej popularny, ale nie wyjdzie całkowicie z użytku.


Zobacz: Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

wfirma.pl

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kaliciak

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama