REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop rodzicielski - czy to koniec urlopu wychowawczego?

Izabela Larek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w przepisach prawa pracy spowodowały wprowadzenie nowego pojęcia: urlop rodzicielski. Obowiązuje on już od dnia 17 czerwca. Ponadto wydłużono o 2 tygodnie dodatkowy urlop macierzyński. Oznacza to, że z dzieckiem będzie można pozostać przez 1 rok czasu i będzie to okres płatny. Czy zatem urlop rodzicielski spowoduje mniejsze zainteresowanie urlopem wychowawczym?

Wydłużony dodatkowy urlop macierzyński


Urlop macierzyński i dodatkowy urlop macierzyński uzależnione są od ilości dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Wcześniej okres ten wynosił od 24 do 43 tygodni, a po zmianach od 26 do maksymalnie 45 tygodni.

REKLAMA

 

Liczba dzieci

Urlop macierzyński    

(w tyg)

Dodatkowy urlop macierzyński przed zmianami (w tyg)

Dodatkowy urlop macierzyński po zmianach (w tyg)

Urlop łącznie przed zmianami (w tyg.)

Urlop łącznie po zmianach (w tyg.)

1

20

4

6

24

26

2

31

6

8

37

39

3

33

6

8

39

41

4

35

6

8

41

43

5 i więcej

37

6

8

43

45

 

Prawo do skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje po złożeniu wniosku do pracodawcy, na co najmniej 14 dni przed jego rozpoczęciem. W przypadku, gdy matka nie będzie korzystać z urlopu, to może on zostać wzięty przez ojca dziecka.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Urlop rodzicielski

REKLAMA


Rząd idąc na przeciw osobom, które chcą powiększyć rodzinę, wprowadził urlop rodzicielski. Obowiązuje on w przypadku dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r. Co ważne, urlop ten będzie przysługiwał zarówno matce jak i ojcu, stąd właśnie jego nazwa: rodzicielski. Z urlopu będzie można skorzystać bezpośrednio po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, w wymiarze 26 tygodni. Nie jest w tym przypadku ważna ilość dzieci urodzonych przy jednym porodzie. W przypadku, gdy z urlopu będą chcieli skorzystać oboje rodzice, łączny okres jego trwania nie będzie mógł przekroczyć 26 tygodni.

Wprowadzone zmiany oznaczają, że w przypadku urodzenia 1 dziecka, będzie można z nim pozostać przez okres aż 52 tygodni. Przy ciążach mnogich będzie to od 65 do maksymalnie 71 tygodni.

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących urlopu rodzicielskiego jest to, że będzie on płatny. Wprawdzie tylko 60% podstawy, ale i tak jest to bardziej korzystne rozwiązanie niż w przypadku urlopu wychowawczego. Jeżeli pracownica nie później niż 14 dni po porodzie złoży pisemnie wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego, to wypłacane świadczenie może zostać uśrednione na cały okres przysługujących urlopów: macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego. Będzie ono wynosić 80%.


Zobacz: Udzielenie urlopu na żądanie tylko za zgodą pracodawcy

 


Dla kogo zasiłek?


Zasiłek macierzyński nie dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych na etacie. Wystarczy bowiem być objętym ubezpieczeniem chorobowym (obowiązkowo lub dobrowolnie). Dzięki temu z zasiłkowi mogą korzystać z niego, już po pierwszym pełnym miesiącu opłacania składki, zarówno osoby zatrudnione na umowie zlecenie jak i prowadzące działalność gospodarczą.


Zobacz: Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia


Koniec z wychowawczym?

REKLAMA


Nie ulega wątpliwości, że wprowadzone zmiany są korzystne. Urlop rodzicielski jest dobrowolny, co oznacza, że nie trzeba z niego korzystać. Trudna sytuacja na rynku pracy powoduje często, że kobiety zaraz po urlopie macierzyńskim wracają do pracodawców. Boją się bowiem o swoje stanowiska, czy na ich miejsce nie zostanie zatrudniona nowa osoba. Czasem szybki powrót był spowodowany trudną sytuacją finansową, gdyż po 6 miesiącach płatnego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego macierzyńskiego nie mogły sobie pozwolić na pozostanie na urlopie wychowawczym bez świadczeń pieniężnych.

Nowe przepisy pozwolą zatem na pozostanie z dzieckiem aż przez okres roku. Mimo, że czas ten nie będzie w 100% płatny, to i tak przewiduje się, że skorzysta z niego spora rzesza rodziców. Jest to bowiem optymalne rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na pozostanie bez żadnych świadczeń pieniężnych. Urlop wychowawczy stanie się zatem mniej popularny, ale nie wyjdzie całkowicie z użytku.


Zobacz: Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: wfirma.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA