REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop rodzicielski - czy to koniec urlopu wychowawczego?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Izabela Larek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w przepisach prawa pracy spowodowały wprowadzenie nowego pojęcia: urlop rodzicielski. Obowiązuje on już od dnia 17 czerwca. Ponadto wydłużono o 2 tygodnie dodatkowy urlop macierzyński. Oznacza to, że z dzieckiem będzie można pozostać przez 1 rok czasu i będzie to okres płatny. Czy zatem urlop rodzicielski spowoduje mniejsze zainteresowanie urlopem wychowawczym?

Wydłużony dodatkowy urlop macierzyński


Urlop macierzyński i dodatkowy urlop macierzyński uzależnione są od ilości dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Wcześniej okres ten wynosił od 24 do 43 tygodni, a po zmianach od 26 do maksymalnie 45 tygodni.

REKLAMA

 

Liczba dzieci

Urlop macierzyński    

(w tyg)

Dodatkowy urlop macierzyński przed zmianami (w tyg)

Dodatkowy urlop macierzyński po zmianach (w tyg)

Urlop łącznie przed zmianami (w tyg.)

Urlop łącznie po zmianach (w tyg.)

1

20

4

6

24

26

2

31

6

8

37

39

3

33

6

8

39

41

4

35

6

8

41

43

5 i więcej

37

6

8

43

45

 

Prawo do skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje po złożeniu wniosku do pracodawcy, na co najmniej 14 dni przed jego rozpoczęciem. W przypadku, gdy matka nie będzie korzystać z urlopu, to może on zostać wzięty przez ojca dziecka.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Urlop rodzicielski

REKLAMA


Rząd idąc na przeciw osobom, które chcą powiększyć rodzinę, wprowadził urlop rodzicielski. Obowiązuje on w przypadku dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r. Co ważne, urlop ten będzie przysługiwał zarówno matce jak i ojcu, stąd właśnie jego nazwa: rodzicielski. Z urlopu będzie można skorzystać bezpośrednio po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, w wymiarze 26 tygodni. Nie jest w tym przypadku ważna ilość dzieci urodzonych przy jednym porodzie. W przypadku, gdy z urlopu będą chcieli skorzystać oboje rodzice, łączny okres jego trwania nie będzie mógł przekroczyć 26 tygodni.

Wprowadzone zmiany oznaczają, że w przypadku urodzenia 1 dziecka, będzie można z nim pozostać przez okres aż 52 tygodni. Przy ciążach mnogich będzie to od 65 do maksymalnie 71 tygodni.

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących urlopu rodzicielskiego jest to, że będzie on płatny. Wprawdzie tylko 60% podstawy, ale i tak jest to bardziej korzystne rozwiązanie niż w przypadku urlopu wychowawczego. Jeżeli pracownica nie później niż 14 dni po porodzie złoży pisemnie wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego, to wypłacane świadczenie może zostać uśrednione na cały okres przysługujących urlopów: macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego. Będzie ono wynosić 80%.


Zobacz: Udzielenie urlopu na żądanie tylko za zgodą pracodawcy

 


Dla kogo zasiłek?


Zasiłek macierzyński nie dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych na etacie. Wystarczy bowiem być objętym ubezpieczeniem chorobowym (obowiązkowo lub dobrowolnie). Dzięki temu z zasiłkowi mogą korzystać z niego, już po pierwszym pełnym miesiącu opłacania składki, zarówno osoby zatrudnione na umowie zlecenie jak i prowadzące działalność gospodarczą.


Zobacz: Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia


Koniec z wychowawczym?

REKLAMA


Nie ulega wątpliwości, że wprowadzone zmiany są korzystne. Urlop rodzicielski jest dobrowolny, co oznacza, że nie trzeba z niego korzystać. Trudna sytuacja na rynku pracy powoduje często, że kobiety zaraz po urlopie macierzyńskim wracają do pracodawców. Boją się bowiem o swoje stanowiska, czy na ich miejsce nie zostanie zatrudniona nowa osoba. Czasem szybki powrót był spowodowany trudną sytuacją finansową, gdyż po 6 miesiącach płatnego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego macierzyńskiego nie mogły sobie pozwolić na pozostanie na urlopie wychowawczym bez świadczeń pieniężnych.

Nowe przepisy pozwolą zatem na pozostanie z dzieckiem aż przez okres roku. Mimo, że czas ten nie będzie w 100% płatny, to i tak przewiduje się, że skorzysta z niego spora rzesza rodziców. Jest to bowiem optymalne rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na pozostanie bez żadnych świadczeń pieniężnych. Urlop wychowawczy stanie się zatem mniej popularny, ale nie wyjdzie całkowicie z użytku.


Zobacz: Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: wfirma.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

REKLAMA

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA