REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop rodzicielski - czy to koniec urlopu wychowawczego?

Izabela Larek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w przepisach prawa pracy spowodowały wprowadzenie nowego pojęcia: urlop rodzicielski. Obowiązuje on już od dnia 17 czerwca. Ponadto wydłużono o 2 tygodnie dodatkowy urlop macierzyński. Oznacza to, że z dzieckiem będzie można pozostać przez 1 rok czasu i będzie to okres płatny. Czy zatem urlop rodzicielski spowoduje mniejsze zainteresowanie urlopem wychowawczym?

Wydłużony dodatkowy urlop macierzyński


Urlop macierzyński i dodatkowy urlop macierzyński uzależnione są od ilości dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Wcześniej okres ten wynosił od 24 do 43 tygodni, a po zmianach od 26 do maksymalnie 45 tygodni.

REKLAMA

 

Liczba dzieci

Urlop macierzyński    

(w tyg)

Dodatkowy urlop macierzyński przed zmianami (w tyg)

Dodatkowy urlop macierzyński po zmianach (w tyg)

Urlop łącznie przed zmianami (w tyg.)

Urlop łącznie po zmianach (w tyg.)

1

20

4

6

24

26

2

31

6

8

37

39

3

33

6

8

39

41

4

35

6

8

41

43

5 i więcej

37

6

8

43

45

 

Prawo do skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje po złożeniu wniosku do pracodawcy, na co najmniej 14 dni przed jego rozpoczęciem. W przypadku, gdy matka nie będzie korzystać z urlopu, to może on zostać wzięty przez ojca dziecka.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Urlop rodzicielski

REKLAMA


Rząd idąc na przeciw osobom, które chcą powiększyć rodzinę, wprowadził urlop rodzicielski. Obowiązuje on w przypadku dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r. Co ważne, urlop ten będzie przysługiwał zarówno matce jak i ojcu, stąd właśnie jego nazwa: rodzicielski. Z urlopu będzie można skorzystać bezpośrednio po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, w wymiarze 26 tygodni. Nie jest w tym przypadku ważna ilość dzieci urodzonych przy jednym porodzie. W przypadku, gdy z urlopu będą chcieli skorzystać oboje rodzice, łączny okres jego trwania nie będzie mógł przekroczyć 26 tygodni.

Wprowadzone zmiany oznaczają, że w przypadku urodzenia 1 dziecka, będzie można z nim pozostać przez okres aż 52 tygodni. Przy ciążach mnogich będzie to od 65 do maksymalnie 71 tygodni.

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących urlopu rodzicielskiego jest to, że będzie on płatny. Wprawdzie tylko 60% podstawy, ale i tak jest to bardziej korzystne rozwiązanie niż w przypadku urlopu wychowawczego. Jeżeli pracownica nie później niż 14 dni po porodzie złoży pisemnie wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego, to wypłacane świadczenie może zostać uśrednione na cały okres przysługujących urlopów: macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego. Będzie ono wynosić 80%.


Zobacz: Udzielenie urlopu na żądanie tylko za zgodą pracodawcy

 


Dla kogo zasiłek?


Zasiłek macierzyński nie dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych na etacie. Wystarczy bowiem być objętym ubezpieczeniem chorobowym (obowiązkowo lub dobrowolnie). Dzięki temu z zasiłkowi mogą korzystać z niego, już po pierwszym pełnym miesiącu opłacania składki, zarówno osoby zatrudnione na umowie zlecenie jak i prowadzące działalność gospodarczą.


Zobacz: Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia


Koniec z wychowawczym?

REKLAMA


Nie ulega wątpliwości, że wprowadzone zmiany są korzystne. Urlop rodzicielski jest dobrowolny, co oznacza, że nie trzeba z niego korzystać. Trudna sytuacja na rynku pracy powoduje często, że kobiety zaraz po urlopie macierzyńskim wracają do pracodawców. Boją się bowiem o swoje stanowiska, czy na ich miejsce nie zostanie zatrudniona nowa osoba. Czasem szybki powrót był spowodowany trudną sytuacją finansową, gdyż po 6 miesiącach płatnego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego macierzyńskiego nie mogły sobie pozwolić na pozostanie na urlopie wychowawczym bez świadczeń pieniężnych.

Nowe przepisy pozwolą zatem na pozostanie z dzieckiem aż przez okres roku. Mimo, że czas ten nie będzie w 100% płatny, to i tak przewiduje się, że skorzysta z niego spora rzesza rodziców. Jest to bowiem optymalne rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na pozostanie bez żadnych świadczeń pieniężnych. Urlop wychowawczy stanie się zatem mniej popularny, ale nie wyjdzie całkowicie z użytku.


Zobacz: Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: wfirma.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

REKLAMA

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA