REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udzielenie urlopu na żądanie tylko za zgodą pracodawcy

Monika Pązik

REKLAMA

Pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu na żądanie pracownika w terminie przez niego wskazanym w wymiarze nie więcej niż 4 dni w ciągu roku kalendarzowego. Pracownik nie może bez zgody pracodawcy rozpocząć urlopu na żądanie.

REKLAMA

Urlop na żądanie udzielany jest przez pracodawcę na wniosek pracownika w terminie przez niego wskazanym. Wobec tego pracownik ma prawo decydowania o terminie jego wykorzystania jednostronnie i samodzielnie w przeciwieństwie do reguł udzielania innych urlopów. Specyfiką tego urlopu jest konieczność pozostawienia przez pracodawcę 4 dni w roku na niego przeznaczonych, nieuwzględnianych w planie urlopów. Jeżeli jednak u pracodawcy nie ustala się planu urlopów wówczas urlop na żądanie należy uwzględnić przy porozumieniu stron w sprawie udzielania urlopów. Ważne jest, iż co do zasady pracodawca nie może odmówić jego udzielenia, bowiem zgodnie z art. 1672 kodeksu pracy, czynność ta należy do obowiązku pracodawcy. Jeżeli zatem nie występują żadne szczególne okoliczności, które mogą stanowić podstawę odmowy to nieudzielenie urlopu bądź udzielenie go w innym terminie niż wskazany przez pracownika będzie stanowić wykroczenie przeciwko prawom pracownika.


Polecamy:
  Rejestracja firmy w CEIDG


Zgłoszenie żądania o udzielenie urlopu


Regulacje kodeksu pracy wskazują, iż wniosek o udzielenie urlopu powinien zostać złożony najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Sąd Najwyższy w sentencji wyroku z dnia 15 listopada 2006 r. (I PK 128/06) wskazał, że wniosek o udzielenie urlopu "na żądanie" (art. 1672 k.p.) powinien być zgłoszony najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, jednak do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez pracownika według obowiązującego go rozkładu czasu pracy. Regulamin pracy albo przyjęta u pracodawcy praktyka zakładowa (zwyczaj) mogą przewidywać późniejsze zgłoszenie wniosku o udzielenie urlopu "na żądanie". Określony termin do złożenia wniosku jest terminem końcowym, w którym pracownik może zgłosić swoje żądanie. Oznacza to, że pracownik, który planuje wcześniej skorzystać z urlopu na żądanie nie musi czekać do dnia rozpoczęcia urlopu. Dodatkowo wniosek o udzielenie urlopu może zostać złożony w dowolnej formie, bowiem ustawa nie zastrzega dla tej czynności żadnej formy. Natomiast pracodawca w regulaminie pracy może wskazać sposoby informowania o korzystaniu z urlopu na żądanie.


Zatem, aby pracownik prawidłowo wykorzystał urlop na żądanie konieczne jest:

Dalszy ciąg materiału pod wideo


1) zgłoszenie w przepisanym terminie żądania udzielenia urlopu,

2) jego udzielenie przez pracodawcę,

3) rozpoczęcie korzystania z urlopu.


Wymiar urlopu na żądanie


Łączny wymiar urlopu udzielanego na żądanie nie może w roku kalendarzowym przekroczyć 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w stosunku pracy w ciągu tego roku. Wobec powszechnej zasady uprawnienia pracownicze ustalane są na podstawie każdego stosunku pracy oddzielnie. Ma to również znaczenie przy ustalaniu zakresu świadczeń pracowniczych. Zgodnie z tym, pracownik pozostający w tym samym czasie w stosunku pracy z kilkoma pracodawcami, u każdego z nich ma prawo do 4 dni urlopu na żądanie w roku kalendarzowym.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA