Jakie dokumenty do wydania zezwolenia na transport drogowy osób?
REKLAMA
REKLAMA
Prowadzenie działalności gospodarczej może odbywać się w bardzo wielu dziedzinach. Jedną z nich jest szeroko rozumiany transport. W ramach tej dziedziny możliwe jest wykonywanie zarówno transportu drogowego krajowego, jak również transportu drogowego międzynarodowego osób na terytorium naszego kraju lub przez nie pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą przez zagranicznych przewoźników z niektórych państw. Oczywiście w przypadku transportu międzynarodowego zasadę tę stosuje się mając na uwadze zasadę wzajemności, tzn. wówczas, gdy owe państwa stosują ją na swoim terytorium. Te same zasady dotyczą również przypadku przejazdu pojazdu samochodowego bez osób podróżnych.
W zakresie tej działalności minister właściwy do spraw transportu może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić wymóg posiadania zezwolenia na jej wykonywanie. Zezwolenie to wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego.
REKLAMA
Polecamy:Zasada ochrony uczciwej konkurencji w zamówieniach publicznych - porada
REKLAMA
Warunków określonych w zezwoleniu nie stosuje się w przypadku wystąpienia niezależnych od przedsiębiorcy okoliczności uniemożliwiających wykonywanie przewozów zgodnie z określonym w zezwoleniu przebiegiem trasy przewozów, w szczególności awarii sieci, robót drogowych, lub blokad drogowych. W takim przypadku gdy okoliczności uniemożliwiające wykonywanie przewozów trwają dłużej niż 14 dni, organ właściwy w sprawach zezwoleń wydaje decyzję w sprawie odstępstwa od warunków określonych w zezwoleniu. Oczywiście wykona to na wniosek przedsiębiorcy, w związku z czym konieczna jest tutaj jego inicjatywa. Jest jeszcze jeden warunek, a mianowicie taki, że decyzja ta nie może być wydana na okres dłuższy niż okres ważności zezwolenia. Jest to sprawa oczywista.
Zezwolenie jest wydawane na określony czas, który nie może być dłuższy niż:
• 5 lat – na wykonywanie przewozów regularnych lub przewozów regularnych specjalnych,
• rok – na wykonywanie przewozów wahadłowych lub przewozów okazjonalnych.
Po upływie tego okresu zezwolenie przedłuża się, na okres nieprzekraczający 5 lat. Oczywiście przedłużenie jest możliwe tylko z wniosku przedsiębiorcy. Przedsiębiorca nie może jednak liczyć na przedłużenie jeżeli nie przestrzega warunków określonych w posiadanym już zezwoleniu, nie wykonuje, na skutek okoliczności zależnych od niego, przewozów regularnych co najmniej przez 3 miesiące lub wykonuje je bez wymaganego zezwolenia, jak również w razie cofnięcia licencji, naruszenia lub zmiany warunków, na jakich zezwolenie zostało wydane lub odstąpienia tegoż zezwolenia osobie trzeciej.
Wniosek o wydanie zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych w krajowym transporcie drogowym powinien być prawidłowo sformułowany. Do wniosku przedsiębiorca powinien dołączyć następujące dokumenty:
1. proponowany rozkład jazdy uwzględniający przystanki, godziny odjazdów środków transportowych, długość linii komunikacyjnej, podaną w kilometrach, i odległości między przystankami, kursy oraz liczbę pojazdów niezbędnych do wykonywania codziennych przewozów, zgodnie z rozkładem jazdy,
2. schemat połączeń komunikacyjnych z zaznaczoną linią komunikacyjną i przystankami,
3. potwierdzenie uzgodnienia zasad korzystania z obiektów dworcowych i przystanków, dokonanego z ich właścicielami lub zarządzającymi,
4. zobowiązanie do zamieszczania informacji o godzinach odjazdów na tabliczkach przystankowych na przystankach
5. cennik
6. wykaz pojazdów, z określeniem ich liczby oraz liczby miejsc, którymi wnioskodawca zamierza wykonywać przewozy.
Warto wskazać, że uzyskane przez przewoźnika potwierdzenie uzgodnienia zasad korzystania z przystanków nie może powodować nakładania na przewoźników żadnych opłat za korzystanie z tych przystanków. Przedsiębiorcy powinni o tym pamiętać.
Do wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych w międzynarodowym transporcie drogowym dołącza się natomiast:
1. rozkład jazdy uzgodniony z zagranicznym przewoźnikiem drogowym przewidzianym do prowadzenia przewozów regularnych na danej linii regularnej, uwzględniający przystanki, czas odjazdów i przyjazdów, przejścia graniczne oraz długość linii regularnej podaną w kilometrach i odległości między przystankami
2. kopię umowy z zagranicznym przewoźnikiem drogowym o wspólnym prowadzeniu linii regularnej,
3. harmonogram czasu pracy i odpoczynku kierowców,
4. schemat połączeń komunikacyjnych z zaznaczoną linią komunikacyjną i przystankami
5. cennik.
Polecamy:Kiedy zamawiający musi unieważnić postępowanie o prowadzenie zamówienia publicznego?
Do wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie przewozów wahadłowych i okazjonalnych w międzynarodowym transporcie drogowym dołącza się:
1. przebieg trasy przewozu dla każdej grupy osób, uwzględniający miejsce początkowe i docelowe przewozu, długość tej trasy podaną w kilometrach oraz przejścia graniczne,
2. wykaz terminów przewozów,
3. schemat połączeń komunikacyjnych z zaznaczoną trasą przewozu,
4. kopię umowy między organizatorem przewozu a przewoźnikiem drogowym,
5. harmonogram czasu pracy i odpoczynku kierowców.
Polecam:Jak ogłosić bankructwo jednoosobowej firmy?
Do wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych specjalnych w krajowym transporcie drogowym dołącza się:
1. informację określającą grupę osób, która będzie uprawniona do korzystania z przewozu,
2. proponowany rozkład jazdy uwzględniający przystanki, godziny odjazdów i przyjazdów środków transportowych, długość linii komunikacyjnej, podaną w kilometrach, i odległości między przystankami oraz liczbę pojazdów niezbędnych do wykonywania codziennych przewozów, zgodnie z rozkładem jazdy
3. schemat połączeń komunikacyjnych z zaznaczoną linią komunikacyjną i przystankami
4. potwierdzenie uzgodnienia zasad korzystania z obiektów dworcowych i przystanków innych niż zlokalizowanych przy drogach publicznych, ustalone z ich właścicielami lub zarządzającymi.
Do wniosku w tych sprawach dołącza się też informację potwierdzającą przekazanie marszałkom właściwych województw schematu połączeń komunikacyjnych z zaznaczoną trasą przewozu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.