reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jakie dokumenty do wydania zezwolenia na transport drogowy osób?

Jakie dokumenty do wydania zezwolenia na transport drogowy osób?

Jakie dokumenty powinieneś przedstawić ubiegając się o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie transportu drogowego osób?

Prowadzenie działalności gospodarczej może odbywać się w bardzo wielu dziedzinach. Jedną z nich jest szeroko rozumiany transport. W ramach tej dziedziny możliwe jest wykonywanie zarówno transportu drogowego krajowego, jak również transportu drogowego międzynarodowego osób na terytorium naszego kraju lub przez nie pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą przez zagranicznych przewoźników z niektórych państw. Oczywiście w przypadku transportu międzynarodowego zasadę tę stosuje się mając na uwadze zasadę wzajemności, tzn. wówczas, gdy owe państwa stosują ją na swoim terytorium. Te same zasady dotyczą również przypadku przejazdu pojazdu samochodowego bez osób podróżnych.
W zakresie tej działalności minister właściwy do spraw transportu może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić wymóg posiadania zezwolenia na jej wykonywanie. Zezwolenie to wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Polecamy:Zasada ochrony uczciwej konkurencji w zamówieniach publicznych - porada

Warunków określonych w zezwoleniu nie stosuje się w przypadku wystąpienia niezależnych od przedsiębiorcy okoliczności uniemożliwiających wykonywanie przewozów zgodnie z określonym w zezwoleniu przebiegiem trasy przewozów, w szczególności awarii sieci, robót drogowych, lub blokad drogowych. W takim przypadku gdy okoliczności uniemożliwiające wykonywanie przewozów trwają dłużej niż 14 dni, organ właściwy w sprawach zezwoleń wydaje decyzję w sprawie odstępstwa od warunków określonych w zezwoleniu. Oczywiście wykona to na wniosek przedsiębiorcy, w związku z czym konieczna jest tutaj jego inicjatywa. Jest jeszcze jeden warunek, a mianowicie taki, że decyzja ta nie może być wydana na okres dłuższy niż okres ważności zezwolenia. Jest to sprawa oczywista.

Zezwolenie jest wydawane na określony czas, który nie może być dłuższy niż:
• 5 lat – na wykonywanie przewozów regularnych lub przewozów regularnych specjalnych,
• rok – na wykonywanie przewozów wahadłowych lub przewozów okazjonalnych.
Po upływie tego okresu zezwolenie przedłuża się, na okres nieprzekraczający 5 lat. Oczywiście przedłużenie jest możliwe tylko z wniosku przedsiębiorcy. Przedsiębiorca nie może jednak liczyć na przedłużenie jeżeli nie przestrzega warunków określonych w posiadanym już zezwoleniu, nie wykonuje, na skutek okoliczności zależnych od niego, przewozów regularnych co najmniej przez 3 miesiące lub wykonuje je bez wymaganego zezwolenia, jak również w razie cofnięcia licencji, naruszenia lub zmiany warunków, na jakich zezwolenie zostało wydane lub odstąpienia tegoż zezwolenia osobie trzeciej.
Wniosek o wydanie zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych w krajowym transporcie drogowym powinien być prawidłowo sformułowany. Do wniosku przedsiębiorca powinien dołączyć następujące dokumenty:
1. proponowany rozkład jazdy uwzględniający przystanki, godziny odjazdów środków transportowych, długość linii komunikacyjnej, podaną w kilometrach, i odległości między przystankami, kursy oraz liczbę pojazdów niezbędnych do wykonywania codziennych przewozów, zgodnie z rozkładem jazdy,
2. schemat połączeń komunikacyjnych z zaznaczoną linią komunikacyjną i przystankami,
3. potwierdzenie uzgodnienia zasad korzystania z obiektów dworcowych i przystanków, dokonanego z ich właścicielami lub zarządzającymi,
4. zobowiązanie do zamieszczania informacji o godzinach odjazdów na tabliczkach przystankowych na przystankach
5. cennik
6. wykaz pojazdów, z określeniem ich liczby oraz liczby miejsc, którymi wnioskodawca zamierza wykonywać przewozy.
Warto wskazać, że uzyskane przez przewoźnika potwierdzenie uzgodnienia zasad korzystania z przystanków nie może powodować nakładania na przewoźników żadnych opłat za korzystanie z tych przystanków. Przedsiębiorcy powinni o tym pamiętać.
Do wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych w międzynarodowym transporcie drogowym dołącza się natomiast:
1. rozkład jazdy uzgodniony z zagranicznym przewoźnikiem drogowym przewidzianym do prowadzenia przewozów regularnych na danej linii regularnej, uwzględniający przystanki, czas odjazdów i przyjazdów, przejścia graniczne oraz długość linii regularnej podaną w kilometrach i odległości między przystankami
2. kopię umowy z zagranicznym przewoźnikiem drogowym o wspólnym prowadzeniu linii regularnej,
3. harmonogram czasu pracy i odpoczynku kierowców,
4. schemat połączeń komunikacyjnych z zaznaczoną linią komunikacyjną i przystankami
5. cennik.

Polecamy:Kiedy zamawiający musi unieważnić postępowanie o prowadzenie zamówienia publicznego?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie dokumenty do wydania zezwolenia na transport drogowy osób?
Jakie dokumenty do wydania zezwolenia na transport drogowy osób?

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama