REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przedsiębiorca może bronić się przed zarzutem przedawnienia?

Jak przedsiębiorca może bronić się przed zarzutem przedawnienia?
Jak przedsiębiorca może bronić się przed zarzutem przedawnienia?

REKLAMA

REKLAMA

Każdy przedsiębiorca, któremu przytrafiło się prowadzić spór sądowy, czy to występując w roli powoda albo pozwanego, stawał przed pytaniem o przedawnienie roszczenia - swojego, lub przeciwnika. Zgłaszając bowiem roszczenie przedawnione, wierzyciel ryzykuje przegranie sprawy na skutek zarzutu dłużnika. Zadaniem powoda będzie wtedy wskazanie okoliczności uzasadniających bezzasadność zarzutu. Na czym zatem może polegać argumentacja powoda?

REKLAMA

Przede wszystkim sprawdzić trzeba okres przedawnienia i moment wymagalności wierzytelności. Ustalenie momentu wymagalności roszczenia, decyduje o tym, od kiedy liczymy okres przedawnienia. Wymagalność, w praktyce oznacza chwilę, kiedy np. upłynął termin płatności faktury, czy należna jest rata czynszu.Nawet, jeżeli samo roszczenie i okres są obliczone prawidłowo, warto sprawdzić czy nie doszło do przerwania okresu przedawnienia. Sprawdzamy zatem, czy pozwany nie zwrócił się do powoda z prośbą o rozłożenia ceny na raty, albo odroczenie terminu płatności stanowić będą o przerwaniu biegu okresu przedawnienia, stanowią bowiem o uznaniu niewłaściwym roszczenia.

REKLAMA

Bieg okresu przedawnienia mógł ulec zawieszeniu. Chodzi o sytuacje, skądinąd rzadkie, które obiektywnie stanowią przeszkodę w dochodzeniu prawa wierzyciela w stosunku do dłużnika. Dla przykładu dotyczy to roszczeń, które z powodu siły wyższej nie mogą być dochodzone przed sądem przez czas trwania przeszkody (np. powódź na obszarze działania sądu właściwego).

Wbrew pozorom, okres przedawnienia jak i moment wymagalności nie są tak oczywiste jak mogłoby się wydawać i zarzut przedawnienia na nich oparty bywa chybiony, stąd podobnie jak dla okoliczności przerwania okresu przedawnienia, warto je każdorazowo sprawdzać.
Gdyby jednak okoliczności powyższe nie dały efektu sięgnąć trzeba do przyczyn upływu terminu, czyli ustalić, co spowodowało spóźnione zgłoszenie roszczenia. Jeżeli za opóźnieniem stoi zapomnienie to szanse na powodzenie są niewielkie. 

Polecamy: Wynagrodzenie za pracę- vademecum

Często jednak przyczyna uchybienia terminu jest bardziej złożona i sprowadza się do zachowania samego dłużnika. Podstawę działania może stanowić art. 5 k.c. który pozwala na odmowę udzielenia ochrony – w tym przypadku pozwanemu, który nadużywa swojego prawa. W sytuacji, gdy strona czyni ze swojego prawa użytek, który jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, sąd może odmówić stronie ochrony. Chodzi o takie okoliczności i zachowania, które uchodzą za nieetyczne, niemoralne i tym samym niegodne ochrony. Dla przykładu byłoby to prowadzenie przez pozwanego negocjacji bez zamiaru zapłaty, albo zapewnienia o rychłej spłaty zadłużenia. W takim przypadku, zarzut przedawnienia naruszałby zasadę lojalności kontraktowej, uczciwości i sprawiedliwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Z czego składa się wynagrodzenie

REKLAMA

Samo zachowanie powoda, choć wyjątkowo, także może stanowić podstawę do wniosku, że poprzez swój zarzut pozwany nadużywa prawa. Częstokroć w sprawach uszczerbku na zdrowiu, jako skutek wypadku drogowego, czy przestępstwa, połączonego z trwałym kalectwem pokrzywdzonego możliwe jest nie uwzględnienie zarzutu przedawnienia z uzasadnieniem, iż zarzut godzi w zasady etycznego postępowania oraz narusza poczucie sprawiedliwości, stanowiąc nadużycie prawa.
Skoro rzecz dotyczy sposobów obrony przed zarzutem przedawnienie, należy wspomnieć o terminie zawity do zgłoszenia zarzutów w postępowaniu gospodarczym. Prekluzja dowodowa, stanowi w tym wypadku oręż dla powoda, na wypadek gdyby pozwany dłużnik spóźnił się z zarzutem.

Na koniec należy wskazać, iż nawet roszczenie przedawnione nie zamyka drogi do uzyskania zaspokojenia w inny sposób. Przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką nie narusza uprawnienia wierzyciela hipotecznego do uzyskania zaspokojenia z nieruchomości obciążonej. Jako alternatywa dla przedawnionej wierzytelności, która ma swoje źródło w przestępstwie, możliwa jest droga postępowania karnego i wykorzystanie środka karnego, w postaci obowiązku naprawienia szkody.

Michał Wołoszczuk
Radca prawny w kancelarii KPMG D.Dobkowski

KPMG Sp. z o.o.
Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

REKLAMA

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

REKLAMA